Edukační centrum České filharmonie

Edukační centrum České filharmonie

(28. 2. 2023) 0,5 Studio

   
 
 
 
 

Edukační centrum České filharmonie

Tvorba prostorů Edukačního centra České filharmonie v pražském Rudolfinu začala koncem roku 2018 vyzvanou soutěží, ve kterém zvítězilo 0,5 Studio architektů Pavla Nového a Víta Svobody. Vznikl silný formativní prostor, který návštěvníky nadchne, osloví, a současně bude dobře plnit svoji funkci. Kompozice prostoru odpovídá jeho využívání – mimo jiné umožňuje několikafázové edukační programy podle nejnovějších vzdělávacích metod. Snahou architektů bylo navázat na velkorysost a honosnost neoklasicistického paláce.

V návrhu architekti záměrně pracují s různými atmosférami prostoru, které mohou ve struktuře edukačního kurzu působit na vnímání a soustředěnost posluchačů. Různorodost prostředí v jednotlivých úsecích umožňuje jak soustředěné vnímání hudby a sdělovaných informací, tak relaxaci. Povedlo se vytvořit současné prostředí jako autonomní svět, který reflektuje architekturu budovy, kontext České filharmonie a především fenomén hudby. Poskytuje volné pole pro práci lektorů a jejich rozmanité programy. Návrh reflektuje současný pohled na hudební svět a cílí ještě dál, svým estetickým působením vtáhne všechny návštěvníky do probíhajícího programu.

Upravené prostory se nacházejí v přízemí historické budovy, v místě původních pokladen a kanceláří. Zdánlivě nevyhovující prostory se podařilo přizpůsobit jejich nové funkci a na první pohled zásadní limity a nedostatky přetvořit v jejich přednosti.

Vzniklé prostory jsou pojaty nejenom jako místo pro výuku, workshopy a komorní koncerty, ale i jako reprezentativní prostor vhodný pro využití širokého spektra kulturních a vzdělávacích aktivit České filharmonie.

Vstupní hala
Hlavní vstup do Edukačního centra je umístěn z ulice 17. listopadu. Přes předsálí, kde mohou skupiny čekat na příchod lektora, vstupujeme do Vstupní haly, sloužící především jako šatna s kapacitou až 60 návštěvníků. Ta je řešena lehkým rastrem, umožňujícím samoobsloužení všech příchozích.

Auditorium I
Esteticky silně zpracovaná místnost návštěvníky vtáhne do začínajícího programu. Osvětlení prostoru evokuje noční oblohu – ta stejně jako vážná hudba dává zakusit komunikaci s vyššími sférami. Hlavní děj se pak odehrává na třech výrazně osvětlených zlatých pódiích, která z potemnělého, tmavě modře laděného prostoru výrazně vystupují.

Zlatá barva v podloubích odkazuje k materiálům hudebních nástrojů a akcentuje podium a osobu lektora. Výrazným prvkem je rovněž akustická stěna. Posluchači při programu sedí na taburetech, které se v případě potřeby mohou zasunout do akustické stěny. Též prostor pod pódii se dá využít k uskladnění předmětů, například edukačních pomůcek, které tak jsou ihned k dispozici.

Foyer
Světlý prostor foyer tvoří pomyslný předěl mezi jednotlivými částmi programu.

Auditorium II
Auditorium II je silně variabilní místnost, funguje dobře jako komorní koncertní síň, prostor pro lektorské workshopy i zázemí edukačního centra. Umožňuje v rozdílném prostředí rozvedení témat, která byla otevřena v Auditoriu I. Místnost je osvětlena dostatkem denního světla, strop září zlatou barvu, jedním ze spojujících prvků celé realizace.

Prostor lze přizpůsobit požadavkům konkrétního lektorského programu. Sezení diváků je možné nastavit podle konkrétní scény.

Respirium
V Respiriu dochází k velkému finále, ve kterém se všechny bodu programu v synergickém efektu složí do smysluplného celku. Průzory do Auditoria I udržují kontinuitu a celistvost daného programu. Sál slouží k projekcím, tvořivým workshopům či jako prostor pro relaxaci, uvolnění a zpracování zážitku. Návštěvníci mohou sedět na lavicích či taburetech uložených pod nimi, které tak zvyšují kapacitu sálu. Lavice mohou zároveň sloužit jako stoly pro aktivní práci. Efektní dřevěný lamelový strop, v němž je skryto osvětlení, umocňuje estetický dojem místnosti.

Po skončení programu se návštěvníci přesouvají do Vstupní haly a mohou odejít. Všechny prostory Edukačního centra jsou navrženy jako zcela bezbariérové.


Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo

Architekt: 0,5 Studio / Pavel Novy, Vít Svoboda                      
Spolupráce: Filip Tóth, Jitka Mácová
Návrh: 2018
Vizualizace: 0,5 Studio
Plocha: 350 m2
Realizace: 2021–2022
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a