Ekocentrum Vodní dům vznikne na místě bývalé střelnice v Liberci

Ekocentrum Vodní dům vznikne na místě bývalé střelnice v Liberci

(29. 11. 2013) (ČTK) - Na místě bývalé vojenské střelnice v liberecké čtvrti Harcov vznikne centrum ekologické výchovy pro rodiny s dětmi Vodní dům. Projekt připravila společnost Suchopýr, která na něj získala i dotace z evropských fondů.

 
 
 
 

Ekocentrum Vodní dům vznikne na místě bývalé střelnice v Liberci

(ČTK) - Na místě bývalé vojenské střelnice v liberecké čtvrti Harcov vznikne centrum ekologické výchovy pro rodiny s dětmi Vodní dům. Projekt připravila společnost Suchopýr, která na něj získala i dotace z evropských fondů.Revitalizace zchátralého a nebezpečného areálu někdejší střelnice přijde na bezmála 37 miliónů korun. Veřejnosti by se měl areál otevřít v létě příštího roku. Novinářům to řekl autor projektu architekt Ladislav David (Ateliér David - doplněno Stavbaweb).
 
Pro Suchopýr není projekt ekologického vzdělávacího centra první podobnou akcí. Společnost, která v Libereckém kraji pracuje od roku 1997, provozuje mimo jiné v Oldřichově v Hájích Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIK). „Projekt Vodního domu vznikl na základě našich zkušeností s ekocentrem v Oldřichově, to je primárně zařízeno k jednodenním či vícedenním pobytovým, ekologicky vzdělávacím programům pro mateřské, základní a střední školy,“ řekl Martin Dušek ze Suchopýru. Liberecké centrum je podle něj určitým rozšířením služeb toho oldřichovského a bude tematicky zaměřeno na vodu.
 
Někdejší vojenská střelnice vznikla v údolí Černého potoka v Liberci už na konci 19. století. V 80. letech minulého století byl původní potok sveden do potrubí a nad ním byla postavena obslužná budova. Už více než 20 let se ale areál nevyužívá, zarostl náletovými dřevinami a křovisky, budovy jsou zchátralé a hrozí zřícením. Suchopýr chce areál co nejvíce přiblížit přirozenému stavu. „Nový obslužný objekt vyroste na základech původní budovy, vedle ní vznikne vodní nádrž a na pozemku bude i potůček s vodními atrakcemi pro děti,“ popsal záměr David. Celý areál by pak měl sloužit nejen k ekologické výchově, ale i rekreaci Liberečanů.
 
Bývalé armádní pozemky harcovské střelnice patří soukromému vlastníkovi, se kterým má Suchopýr uzavřenou smlouvu na padesátiletý pronájem. „Ten projekt je pro město jednoznačně pozitivní – řeší totiž jeden z libereckých brownfields. V integrovaném plánu rozvoje města byly průvodně dva podobné ekologické projekty, realizovat se nakonec podařilo jen tenhle,“ dodal Michal Vereščák z odboru rozvoje magistrátu. Právě z Integrovaného programu rozvoje města má Suchopýr přislíbeno až 85 procent nákladů, zbylých 15 procent zaplatí organizace ze svého.

Vodní dům
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz