ELI Beamlines získává ocenění MIPIM

ELI Beamlines získává ocenění MIPIM

Za Radnicí 835, 252 41 Dolní Břežany

(5. 4. 2016) Cenu pro Nejlepší průmyslový a logistický projekt.

   
 
 
 
 

ELI Beamlines získává ocenění MIPIM

Mezinárodní výzkumné a technologické centrum pro pokusy s vysoce výkonnými lasery získává cenu pro Nejlepší průmyslový a logistický projekt

Společnost Bogle Architects získala cenu MIPIM pro Nejlepší průmyslový a logistický projekt za projekt ELI Beamlines. Společnost byla vedoucím designérem projektu od vypracování návrhu až po autorský dozor.  

Výstavbu centra, které bylo dokončeno v prosinci 2015, částečně financovala Evropská komise. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci mezinárodní vědecké komunity, Evropského strategického fóra pro infrastruktury výzkumu (ESFRI), ELI Delivery Consortium a klíčoví partneři z vlády České republiky.

V centru ELI (Extreme Light Infrastructure) Beamlines se nacházejí lasery s intenzitou, která je desetkrát vyšší než hodnoty dosažitelné v současnosti. Výzkumné centrum bylo pojato jako areál zasazený do krajinářsky upravené zeleně. Tvoří ho čtyři samostatné budovy, které poskytují prostor pro kanceláře, laboratoře, multifunkční prostor s přednáškovým sálem a kavárnou, a hlavní prvek: masivní betonová „krabice“ velikosti fotbalového hřiště, ve které se nachází samotná hala s lasery.

Lasery instalované v tomto komplexu budou využívány k výzkumu v oblasti materiálových věd a inženýrství, lékařství, biologie, chemie, farmacie a astrofyziky.

Centrum ELI Beamlines je první infrastrukturou pro výzkum laserů, do které se zapojují vědci z globální výzkumné komunity, a je považováno za jeden z nejvýznamnějších výzkumných projektů Evropské unie. Bude vyvíjet vysokoenergetické lasery s vysokou opakovací frekvencí, přičemž poskytne pulzy ze čtyř laserových systémů (L1–L4). Kvůli dosažení vysoké opakovací frekvence budou tři (L1–L3) z těchto laserů používat špičkové technologie v podobě diodově čerpaných pevnolátkových laserů (DPSSL), které budou základem širokopásmových zesilovačů. Čtvrtý (L4) laser generující multikilojoulový pulz bude používat nově vyvinutou technologii bleskových výbojek s aktivně chlazeným zdrojovým médiem.  

ELI bude provádět experimenty zahrnující urychlování iontů a elektronů. Urychlování částic dosahované pomocí laseru je ve fyzice novým oborem, který se rychle rozvíjí díky pokračujícímu vývoji laserových systémů s vysokým výkonem umožňujícím zkoumat interakce ultravysokých laserových intenzit s hmotou.

V budoucnu budou laserem urychlované elektrony používány k vytváření kompaktních urychlovačů elektronů a pozitronů nebo plně optických rentgenových laserů na bázi volných elektronů (XFEL). Laserem urychlované ionty pak budou hrát zásadní úlohu ve vývoji plně optických zařízení určených k hadronové terapii používané při léčbě rakoviny.

Tato nová generace laserové technologie významně přispěje k diagnostikování a léčbě rakoviny.

--------------
„Potěšilo nás, že projekt ELI Beamlines získal nejprestižnější ocenění v odvětví realit.“
- Jan Řídký, ředitel, Fyzikální ústav, Praha

„Projekt ELI Beamlines byl zakázkou zadanou Evropskou unií a jedná se o jedno z předních evropských vědeckých výzkumných center. Jsme nadšeni, že návrh od Bogle Architects získal tak významné ocenění.“
- Viktorie Souček, ředitelka, Bogle Architects

„Koncepčně se budova zaobírá představou ‚duality světla‘ – vytvářením světla v laserových halách a využíváním přirozeného světla ve veřejných prostorách pro pocit pohody uživatelů budovy.“
„Za šest let od zahájení projektu jsme se potýkali s mnoha problémy, ale dokázali jsme je překonat díky schopnostem, odhodlání a týmovému duchu všech zúčastněných – klienta i týmu návrhářů.“
Ian Bogle, zakladatel, Bogle Architects
----------------


Klient Fyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i.
Generální projektant a architekt Bogle Architects
Zadavatel Sdružení MVO
Stavební inženýr AED Project
M&E PBA International
Konstrukce pozemních staveb Němec Polák
Délka zakázky
Přípravná fáze (vyklizení staveniště a výkopové práce) – 11 měsíců                  
Hlavní fáze – předpoklad 30 měsíců (částečné dokončení a využívání po 24 měsících)
Forma zakázky a/nebo zadání zakázky Běžná zakázka – veřejná soutěž
Financování Z veřejných prostředků – EU a ČR
Celková vnější podlahová plocha – 29 500 m2
Čistá vnitřní podlahová plocha – 24 920 m2
Zahradní architekt Gillespies – UK
Poradce pro osvětlení GiaEQUATION
Rozpočtář stavby Gleeds
Datum zahájení prací na staveništi
Přípravná fáze – září 2012
Hlavní fáze – červenec 2013
Dokončení – prosinec 2015
Instalace laserového zařízení v roce 2016
Celkové náklady 1,5 mld. Kč (odhad)

Bogle Architects: ELI Beamlines

tisková zpráva

Související články:
Přednáška Iana Boglea o ELI 25.2.2016
Laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech 20.10.2015
Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu 7.8.2014
Laserové centrum ELI postaví za 1,5 mld. Metrostav, OHL ŽS a VCES 24.5.2013
Centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech 10.10.2012
BFLS budou projektovat zařízení pro nejvýkonnější laser na světě 3.5.2011
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
49.9626540
14.4554986
ELI Beamlines získává ocenění MIPIM

ELI Beamlines získává ocenění MIPIM
Za Radnicí 835
252 41 Dolní Břežany

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

6. 4. 2016 07:24:20. Re: ELI Beamlines získává ocenění MIPIM. Jitka

  Pro redakci: v celém článku není zmínka o místě stavby, až v titulcích souvisejících článků. Jako by to mělo být obecně známé. Autor si asi neuvědomuje, pro koho píše. Nebo byl článek bez úprav převzat z nějakého místního tisku?

6. 4. 2016 13:06:57. Re: Re: ELI Beamlines získává ocenění MIPIM. Stavbaweb

  Ano, jedná se o převzatou "tiskovou zprávu", jak je uvedeno pod článkem.
Redakce Stavbaweb

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz