ellement: Revitalizace dolní části Gahurova prospektu

ellement: Revitalizace dolní části Gahurova prospektu

(11. 11. 2014) Zlínská galerie představí revitalizované prostory ve městě
Výstava z cyklu Zlínské konfrontace
12. 11. – 18. 2. 2015 – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 2. podlaží budovy 14

 
 
 
 

ellement: Revitalizace dolní části Gahurova prospektu

Zlínská galerie představí revitalizované prostory ve městě
Výstava z cyklu Zlínské konfrontace
12. 11. – 18. 2. 2015 – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 2. podlaží budovy 14


(ČTK) -
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila cyklus nazvaný Zlínské konfrontace. Představí zrevitalizované veřejné prostory ve městě, řekla dnes ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém galerie sídlí. Jako první bude od úterka prezentována obnova Gahurova prospektu, prostoru před Kulturním a univerzitním centrem. Lidem slouží od loňského roku, obnova stála 16 milionů korun.

Dříve neupravené prostranství se proměnilo v místo pro odpočinek a setkávání lidí. Zelený prospekt ve středu Zlína se tak vrátil k funkci, kterou plnil na přelomu 20. a 30. let minulého století za baťovské éry. Nese jméno architekta Františka Lydie Gahury, který ovlivnil vzhled Zlína, dal například konečnou podobu čtvrtím s typickými baťovskými domky z červených cihel.

Výstava představí projekt obnovy prospektu z dílny architektů Jitky Ressové, Hany Maršíkové a Jana Pavézky. Minimalisticky řešený prostor tvoří zapuštěné chodníky v uměle zvlněném terénu. Trávníky často využívají k odpočinku i sportovním a zábavním akcím studenti zlínské univerzity, jejíž budovy se nacházejí v blízkosti prospektu.

Na výstavě se lidé dozvědí více o procesu navrhování i o jednotlivých fázích příprav projektu. "Dohromady s časosběrnými videi se můžete podívat, zda se rekonstrukce vydařila a jak je nový prostor využíván studenty a ostatními lidmi," uvedla kurátorka výstavy Lucie Šmardová.

Cyklus postupně představí projekty, které byly coby vítězové veřejných architektonických soutěží realizovány v posledních čtyřech letech. V příštím roce bude pokračovat výstavami o rekonstrukci budov 14 a 15 v továrním areálu, ze kterých vznikl Baťův institut, o revitalizaci parku Komenského a rekonstrukci podchodu na náměstí Práce. Výstavy doplní komentované prohlídky a diskuse s architekty. Výstava o revitalizaci Gahurova prospektu potrvá do 18. února.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o výstavě a doprovodném programu najdete ZDE.


Projekt Revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně byl publikován v: Stavba č. 1 XXI (2014), s. 28-31
Stavba č. 1/ 2014

Související články:

Související články: 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz