Elysium spa

Elysium spa

(4. 10. 2022) GRAU architects

   
 
 
 
 

Elysium spa

Slovo elysium v gréckej mytológii znamenalo ostrov blažených - miesto na západnom okraji zeme, kam môžu bohovia za živa preniesť svojich obľúbencov, a nesmrteľní hrdinovia tam žijú v neustálej jari a bez starostí.

Pri návrhu priestoru spa uprostred historického centra Bratislavy sme vychádzali z potreby vytrhnutia z denného kolobehu a stíšenia sa. Priestor je meditatívnym úkrytom pred okolitým svetom. Koncept urbánneho spa staviame na vnemoch priestoru ako chrámu pre telo. Referenciou sú dávne mestské kúpele Grössling, ktoré sa nachádzajú neďaleko a sprostredkovávali návštevníkom očistu tela a duše.

Nenápadným vstupom z Grösslingovej ulice sa cez pôvodné kamenné schodisko ponárame do suterénu historického objektu. V pôvodných pivniciach priznávame tehlový klenbový strop. Koncept staviame na vložených objektoch a kombinácii materiálov terazzo, tehla, kobaltový a čierny obklad či drevo. Objemy definujú medzipriestor, ktorý sa voľne vinie okolo celého spa. V druhom pláne pracujeme so svetlom. S prirodzeným, ktoré vstupuje cez existujúce okenné otvory či svetlík a je dynamické počas dňa. Zážitok je tak v každom čase a období unikátny. Alebo s umelým, ktoré vychádza z funkčnej podstaty, podtrháva však aj celkovú intímnu atmosféru priestorov. Návšteva Elysium spa má byť akousi zážitkovou cestou spomalenia a očisty – dopovedá ju preto aj dielo Trajektória pohybu od Stanislava Ondruša.

Benefitom priestoru je aj exteriérová terasa vo vnútrobloku, kde je osadená mobilná sauna s lehátkami. Nepoznaná kombinácia tak vytvára nový vzťah k mestu a susedstvu. Nové priehľady a nové zážitky.

Materiály:
jaseňová dýha – nábytky v priestore
topoľové drevo – nábytok sauna a zen búdky
čierne striekané MDF – vstupné prvky podľa autorského návrhu
modrá keramika – povrchy: barový pult, oddychová plocha
čierna keramika – povrchy: hygienické priestory
tehla – klenbové stropy
terazzo – podlaha v priestore
pozinkované plechy – VZT rozvody
betón – vstupné historické schodisko

Autorská zpráva

Foto: Matej Hakár

Studio: GRAU architects
Autoři: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda
Umístění projektu: Grösslingová 56, 811 09 Bratislava
Rok projektu: 2018
Rok dokončení: 2021
Hrubá podlahová plocha: 176 m²
Náklady: 5 000 000 CZK
Klient: Elysium Tech s.r.o.
Spolupráce: Spracovanie výtvarného diela v priestore (modré grafiky na stenách): Stanislav Ondruš

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 10. 2022 14:46:02. Re: Elysium spa. BlueBoss

 
 
 
 

6. 10. 2022 14:46:02. Re: Elysium spa. BlueBoss

  Paráda!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz