Energoklastr CTT Vysočina

Energoklastr CTT Vysočina

(20. 6. 2012) Výzkumné instituce a firmy začínají v Jihlavě stavět špičkové vědeckotechnické centrum.

 
 
 
 

Energoklastr CTT Vysočina

Výzkumné instituce a firmy začínají v Jihlavě stavět špičkové vědeckotechnické centrum.

 

Jihlava, 14. června 2012Energoklastr dnes ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou kraje Vysočina a za účasti představitelů kraje i města položil v Jihlavě základní kámen Vědeckotechnického parku a centra pro transfer technologií Vysočina (VTP a CTT Vysočina). VTP a CTT Vysočina nabídne komplexní nabídku zasídlení firem, využití moderních plně vybavených laboratoří, stejně jako krátkodobého a dlouhodobého testování. Projekt je spolufinancován z prostředků evropských strukturálních fondů v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Vědeckotechnický park bude mít příznivý dopad také na místní podnikání i školství.
„Položení základního kamene CTT Vysočina je dalším úspěchem Energoklastru. Věda, výzkum, inovace, nejmodernější technologie – vše na dosah,“ říká předseda představenstva Energoklastru JUDr. Jan Rakušan, MBA. Energoklastr byl založen v roce 2009 za účelem společných výzkumných projektů v oblasti energetiky a automobilového průmyslu. V současné době má 20 členů.
Projekt je společným dílem Energoklastru (nositele projektu), Mendelovy university v Brně (MENDELU), Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) a Centra pro výzkum, vývoj a inovaci (CVVI). Úzká spolupráce na projektu s Krajskou hospodářskou komorou kraje Vysočina přináší členům Energoklastru potřebné regionální synergie. Finančním partnerem projektu je Komerční banka, která zajišťuje finanční stabilitu Energoklastru.
„Věřím, že činnost Vědeckotechnického parku a centra transferu technologií Vysočina přispěje k rozvoji celé řady vědeckých, podnikatelských a jiných subjektů v regionu, ale i mimo něj,“ uvedl předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch.

Čelní perspektiva - vchod


VTP a CTT Vysočina je infrastrukturní projekt lokalizovaný v centrální části kraje Vysočina. Je zaměřený na vybudování vědeckotechnologického pracoviště a centra transferu technologií v oblasti energetiky, snižování energetické náročnosti, materiálového inženýrství a využití biomasy. Značný přínos si od VTP a CTT Vysočina slibují i zástupci místních samospráv. Podle jihlavského primátora Jaroslava Vymazala se vysočinská metropole může těšit na příliv vysokoškolsky vzdělaných lidí, což s sebou přinese oživení v příslušných odvětvích.
„VTP a CTT Vysočina nám zároveň pomůže zvýšit zaměstnanost v kraji,” doplňuje náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl. V rámci vědeckotechnického parku vznikne více než 50 pracovních míst, dalších 150-200 pozic by se mělo objevit u spolupracujících firem.
V biochemické laboratoři budou prováděny chemické analýzy. V dalších laboratořích například testování kotlů a paliv, výzkum optimalizace spotřeby energií na základě prediktivní regulace a technologie pro tenkovrstvé solární panely. Laboratoř experimentálního využití bioplynu v energetice bude zaměřena na využití bioplynu z produkce čističek odpadních vod či zemědělských bioplynových stanic a dále pak možnosti využití plynů vzniklých po spalování biomasy, a to zejména se zaměřením na čištění bioplynu a jeho využití v energetice a případně v dopravě.
„Centrum podpoří úsilí firem v regionu v inovování svých výrobků, služeb a procesů," říká Ing. Luboš Kameník, technický ředitel leteckého výrobce Jihlavan, a.s. „I malé a střední firmy si již uvědomují nezbytnost inovačního procesu pro posílení konkurenceschopnosti, a proto je vznik takovýchto center vytvářejících podmínky pro sdílení nákladů více než vítaný.“
Jedinečnost projektu tkví zejména v jeho umístění, komplexní nabídce služeb, velmi dobré vybavenosti a kvalitě přístrojů, technologií a služeb. Předpokládané využití VTP a CTT bude zejména v oblasti technologií, energetiky, materiálového inženýrství, snižování energetické náročnosti a využití biomasy. Slavnostní položení základního kamene VTP a CTT Vysočina představuje vyvrcholení společné práce Energoklastru, jeho členů a partnerů, díky které se podaří od roku 2014 uvést na Vysočině do provozu 600 m2 kancelářských a 1780 m2 špičkově vybavených laboratorních ploch.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz