Enterprise

Enterprise

(9. 12. 2016) Vnitřní konstrukce jsou ze sádrokartonových konstrukcí Knauf.

   
 
 
 
 

Enterprise

Enterprise Office Center je nová kancelářská budova v Praze na Pankráci hned vedle Pražské magistrály a lze ji jen těžko přehlédnout. Více než 40 metrů vysoká a přes 120 metrů dlouhá budova upoutá všechny, kteří jedou z Prahy nebo do Prahy ve směru od Brna. Svou prominentní polohou se stala jednou z nových dominant Prahy. Stavba je vnímána hlavně z jedoucího auta a na to reaguje křivka, půdorysně kopírující stopu ul. 5. května. Rytmus vertikálních prvků se s pohybem proměňuje a podporuje dynamický design fasády. Hmota nižšího podlažního křídla respektuje uliční čáru v ulici Pikrtově a dotváří její prostor. Stavba svým řešením splňuje požadavky BREEAM Excellent.

Kancelářské plochy v 11 nadzemních podlažích jsou doplněny obchodními plochami, kavárnou a kantýnou v přízemí, garážemi a technickým zázemím ve čtyřech suterénech a na střeše. Funkčně tvarovaná skleněná protihluková stěna vymezuje před kantýnou a kavárnou relaxační prostor. Prostor vnitřního dvora s vodní plochou je přístupný veřejnosti. Stavba se skládá ze dvou traktů, které spolu svírají úhel cca 45 stupňů a spojuje je prosklená přízemní recepce. Nad ní je navržen páteřní nosník z předpjatého monolitu s ocelovými krokvemi a trojitým zasklívacím systémem. Prostor je vybaven pro příležitostné výstavy, hudební a jiné eventy. Konstrukce stavby je provedena jako monolitický skelet s prosklenou fasádou. Opláštění má díky trojitému zasklení velmi dobré tepelněizolační a akustické vlastnosti.

Vnitřní konstrukce jsou pak kromě betonových šachet provedeny jako suchá výstavba ze sádrokartonových konstrukcí Knauf a na podhledech se ve většině plochy vyskytuje minerální kazetový podhled 60 × 60 cm.

Vše se zdá být jednoduché, uniformní, pravoúhlé, taková štábní kultura. Ale speciálně u podhledů je opak pravdou. Minerální kazety jsou ohraničeny sádrokartonovými čely, která mají proměnnou šíři a délku, protože všechny kazety směřují do středu pomyslné kružnice, jejíž část obvodu sleduje dominantní budova.

Kružnice má střed kdesi na místě obchodního domu Arkády Pankrác, a proto se všechny podhledy sbíhají radiálně k tomuto středu. Pouze podhledy v obou zaoblených koncích budovy jsou z plného sádrokartonu a světla v podhledu jsou orientována jinak, a to ke středu zaoblení právě těchto konců. Recepce spojující obě budovy je velice prostorná. Možná také proto jsou zde podhledy z děrovaných desek, které brání rozléhání zvuku, takže k vám nedoléhá žádná ozvěna, v podobném prostoru očekávaná. Prostor je plný světla pod skleněnou střechou nesenou ocelovými prvky. Ty jsou z důvodů dosažení požární odolnosti zabaleny do úhledných kastlíků ze sádrokartonu. Shora na ně svítí přes sklo slunce, zdola odolávají obdivným pohledům návštěvníků budovy. Myslím, že provedení je velice povedené. Nakonec je to hned při vstupu vizitka generálního dodavatele, kterým byl Strabag, a. s., a zpracovatele suché výstavby, kterým byla firma ML Tech, s. r. o. Ta prováděla suchou výstavbu v celé budově od garáží po střechu. Jestli se to povedlo, posuďte sami z přiložených obrázků.
Milan Švůgr

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Mladoboleslavská 949

190 00 Praha 9-Kbely

Telefon +420 272 110 112

info@knauf.cz

http://www.knauf.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz