EPO1 otevře v květnu. Centrum současného umění v Trutnově zahajuje provoz trojicí výstav

EPO1 otevře v květnu. Centrum současného umění v Trutnově zahajuje provoz trojicí výstav

(27. 3. 2023) Nové unikátní centrum umění zahajuje 24. května plnohodnotný provoz

 
 
 
 

EPO1 otevře v květnu. Centrum současného umění v Trutnově zahajuje provoz trojicí výstav

Otevření multifunkčního prostoru nabídne hned tři výstavy. Pětipodlažní komplex, který vznikl rekonstrukcí bývalé poříčské elektrárny v Trutnově, vybudoval trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou. 


Od začátku roku 2020 probíhá revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova, která mění objekt první poříčské elektrárny v galerii. Umělecký prostor nabídne na 3 400 metrech čtverečních současné umění, nadrozměrné sochy nebo ateliéry pro umělce. „V bývalé turbínové hale vznikla výstavní plocha dva tisíce metrů čtverečních. Součástí areálu je výstavní sál, v patře další prostor pro obrazy, grafiky, fotografie nebo 3D objekty. Výstavní sály jsou také v podkroví a v plánu je poslední etapa rekonstrukce včetně úpravy venkovních prostor pro open-air expozice,“ popisuje prostor Rudolf Kasper.

První neveřejné výstavy už má EPO1 za sebou. V galerii vystavovala sochařka Pavlína Kvita nebo krajinářský fotograf Jiří Havel. Další výstavy jsou naplánované až do roku 2027. K vidění budou díla tuzemských i zahraničních umělců. 

V rámci otevření budou zahájeny tři výstavy, z nichž každou připravuje jiný kurátorský tým. „Hlavní výstava v turbínové hale bude mezinárodní, bude se jmenovat Volume – akustická dimenze v současném sochařství. Instalujeme objekty, které budou zvuk vydávat nebo ho snímat a různě s ním pracovat. Další výstava s názvem Power Post Station se bude týkat konverze energie ve vizuálním umění současnosti a výstava Fresh Power ukáže základ naší stále se rozšiřující sbírky, která si bere za cíl zmapovat tu nejmladší česko-slovenskou sochařskou generaci ve všech podobách a aspektech,“ zve do Trutnova ředitel EPO1 Jan Kunze.

Lákadlem uměleckého prostoru budou nadrozměrné sochy a plastiky, které se v běžných galeriích nedají vystavovat. Velkorysé výstavní plochy s vysokými stropy dají umělcům šanci uvést díla, která se objevují jen občas a někde, protože nemohou jednoduše putovat po galeriích. „Velké výstavní prostory, jaké nabízí EPO1, nejsou v České republice obvyklé. Umělci navíc mohou tvořit v prostorách bezprostředně navazující na galerii. Vznikly zde už například gigantické sochy českých sochařů Michala Gabriela nebo Čestmíra Sušky,“ upřesňuje Jan Kunze.

Umělecké centrum, které chce upoutat nejen Čechy, ale i milovníky umění z celého světa, připravuje také doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky nebo edukační akce pro školy. Počítá s workshopy s umělci nebo studenty. Cílem je být otevřeným prostorem a dostat umění co nejvíce mezi veřejnost. 

Projekt galerie EPO1 byl publikován v časopise Stavba č. 2/2022, str. 34–41

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a