Česká a Slovenská Zahrada Míru ve Francii

Česká a Slovenská Zahrada Míru ve Francii

(13. 6. 2019) Autory Česko-slovenské zahrady jsou Lenka Dřevjaná, Zuzana Němečková a Miroslava Staneková

   
 
 
 
 

Česká a Slovenská Zahrada Míru ve Francii

Ve francouzském Neuville-Saint-Vaast byla slavnostně otevřena Česká a Slovenská Zahrada Míru 
Za přítomnosti českého velvyslance ve Francii Petra Druláka, slovenského velvyslance pana Igora Slobodníka, členky správní rady nadace Karel Komárek Family Foundation Jitky Přerovské a představitelů francouzského regionu Haut-de-France a prefektury Pas-de-Calais byla slavnostně otevřena Česká a Slovenská Zahrada Míru.

Projekt Zahrady Míru zastřešuje francouzská organizace Art & Jardins – Hauts-de-France, která v regionu Hauts-de-France mimo jiné realizuje zahrady u vojenských hřbitovů vojáků padlých v první a druhé světové válce. Zahrady vzdávají hold hrdinům, kteří položili svůj život za mír na území Francie. Jejich cílem je vytvořit klidné místo pro rozjímání. Projekt vznikl z iniciativy francouzské vlády v rámci oslav a připomínek 100let od konce první světové války. Vedle právě otevřené České a Slovenské zahrady byly již vybudovány zahrady Australská, Belgická, Italská, Irská, Skotská, Anglická, Německá, Portugalská a Novozélandská.

Realizaci českého a slovenského projektu včetně odborné záštity podpořila nadace Karel Komárek Family Foundation. „Správní rada nadace se rozhodla projekt podpořit, protože v sobě kloubí jak péči o odkaz našich předků, tak i kultivaci a tvorbu kvalitního veřejného prostoru. Témata, kterým se dlouhodobě věnujeme. Velice si vážím toho, že jsem mohla být součástí poroty, která vybírala z 9 velmi kvalitních návrhů českých a slovenských zahradních architektů,“ říká Jitka Přerovská, členka správní rady Nadace Karel Komárek Family Foundation.

Autory Česko-slovenské zahrady jsou Lenka Dřevjaná, Zuzana Němečková a Miroslava Staneková, které uspěly v architektonické soutěži a jejich návrh vybrala porota, složená ze zástupců francouzské vlády, velvyslanectví obou zemí, regionu Hauts-de-France, města Arrasu a organizace Art & Jardins.

"Nápad zapojit se do projektu vznikl po návštěvě oblasti s bývalým koncentračním táborem. Prožitek z tohoto místa rezonoval s řešeným prostorem ve Francii. Vzniklý návrh pak byl reakcí na pohnuté historické události, snahou vytvořit v prostoru něco nového, uctivého, zároveň krásného a pozitivního. Účast na projektu je pro nás šancí k získání nových zkušeností, možností nahlédnout do našeho oboru za hranicemi České republiky, je pro nás ctí i radostí," říká Zuzana Němečková za tým projektu České a Slovenské Zahrady Míru.

O projektu Les Jardins de la Paix
Region Hauts-de-France, silně poznamenaný brutalitou konfliktů dvacátého století, se rozhodl připomenout si dědictví našich předků a potvrdit odolnost svého území prostřednictvím krajinářské architektury a umělecké tvorby. V blízkosti památných míst první světové války vzniká 15 vzpomínkových zahrad. Art&Jardins - Hauts-de-France a Great WarCentenaryMission, kteří stojí za touto iniciativou, přináší do veřejného prostoru silný a trvalý projekt, který vzdává hold barvám národů poznamenaných první světovou válkou. V průběhu let a díky tvorbě zahrad tento projekt dokreslí rozmanitost zemí zapojených do válečného konfliktu, a které bojovaly za mír v současném světě.
Více...

O konceptu České a Slovenské Zahrady Míru:
Prostorem pod korunami stromů prochází organická linie cesty, která v několika místech protíná doprovázející pás travin. Akcentujícím prvkem prostoru jsou masivní dubové lavice s možností odpočinku, výhledu na hřbitov a okolní krajinu. Skupiny lip na začátku a konci kompozice symbolizují český a slovenský národ. Po průchodu uzavřeným porostem stromů zpevněná cesta i pás travin mizí, kompozice je zde ukončená výhledem do otevřené krajiny. Připomínkou pohnuté historie této oblasti jsou na obzoru ruiny kostela zničeného za první světové války.

tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz