Česká ambasáda v Berlíně

Česká ambasáda v Berlíně

Wilhelmstrasse 44, 10117 Berlin

(2. 10. 2017) Vláda schválila rekonstrukci budovy

   
 
 
 
 

Česká ambasáda v Berlíně

(ČTK) - Dne 25. září 2017 schválila vláda rekonstrukci české ambasády v Berlíně za víc než půl miliardy korun. ČTK to sdělil tiskový odbor Úřadu vlády. Podle informací ČTK návrh počítá s tím, že by se s přípravou mělo začít příští rok, úprava by měla být dokončena do roku 2023. Budoucnost stavby ze 70. let, která leží v centru Berlína na prestižní adrese Wilhelmstrasse 44, se v posledních letech řešila opakovaně.

Rekonstrukce by se měla uskutečnit v letech 2021 až 2023. Vedle nových kanceláří během ní v budově mají vzniknout i rezidence velvyslance a byty pro zaměstnance, kterých má být nově více než 30. Celkový vzhled stavby má i po rekonstrukci zůstat zachován.

Komplexní rekonstrukce by měla přijít na zhruba 550 milionů korun, dalších přes 50 milionů si vyžádají náklady na pronájem prostor, které budou diplomaté i další zaměstnanci úřadu potřebovat během rekonstrukce budovy. Celkové náklady by se i s dvacetiprocentní rezervou, s níž návrh počítá, mohly vyšplhat na zhruba 727 milionů korun.

Budova ambasády je typickou představitelkou architektonického brutalismu, který je výraznou devizou řady staveb architektonického páru Věry a Vladimíra Machoninových. Dnešním potřebám už ale podle diplomatů nevyhovuje. Jednak je naddimenzovaná a jednak v řadě ohledů zastarala.

Zatímco v době studené války na ambasádě ve východní části Berlína působilo mezi 350 a 500 pracovníky, dnes jich je mnohonásobně méně, a část budovy tak zeje prázdnotou. Lidé, kteří v ní pracují, si často stěžují na to, že se budova v létě snadno vyhřeje na neúnosné teploty, v zimě se zase složitě vytápí. Ve stavbě je navíc dodneška azbest.

I z těchto důvodů se v uplynulých letech opakovaně jednalo o jejím osudu. Ve hře bylo několik variant, včetně možnosti budovu úplně zbourat a na jejím místě postavit novou ambasádu nebo velvyslanectví přestěhovat do berlínské čtvrti Tiergarten. Nakonec ale česká strana rozhodla o zásadní rekonstrukci.

Doplněno Stavbaweb:
Budova velvyslanectví České republiky v Berlíně byla postavena v roce 1978 jako velvyslanectví ČSSR v tehdejší NDR a patřila k několika málo novostavbám ambasád východního Berlína. Jedná se o realizovaný autorský projekt architektů Vladimíra a Věry Machoninových, kteří s návrhem budovy velvyslanectví včetně interiéru zvítězili ve vypsané architektonické soutěži.

Investor: Federální ministerstvo zahraničních věcí ČSSR 
Generální projektant: Projektový ústav hl.m.Prahy -projekt 1970 -72 
Autoři: Ing.arch. Věra Machoninová, lng.arch. Vladimír Machonin 
Dodavatel: Konstruktiva n.p. TOS 3 
Realizace: 1978

Podrobný popis objektu včetně fotografií najdete na stránkách velvyslanectví ZDE.
Velvyslanectví České republiky v Berlíně


Další fotografie, především z interiéru, najdete na stránkách zpravy.aktualne.cz.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
52.5113800
13.3839200
Česká ambasáda v Berlíně

Česká ambasáda v Berlíně
Wilhelmstrasse 44
10117 Berlin

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 10. 2017 15:19:52. Re: Česká ambasáda v Berlíně. Jadran

 
 
 
 

2. 10. 2017 15:19:52. Re: Česká ambasáda v Berlíně. Jadran

  Barák nic moc, nicméně demolice a znovuvýstavba by byla mnohem dražší. Nicméně ve srovnání s velvyslanectvími v Káhiře, Londýně, Brazílii, New Delhi, Ženevě, Stckholmu či Pekingu slabota, kterou charakterizují jména autorů (podobnost s hotelem Thermal či úděsným obchodním domem nábytku na Pankráci je více než zřejmá....), a propo, jak je možné, že ti Machoninovi, kteří po roce 1989 všude vykládali, jak je normalizace perzekvovala, navrhovali ve vlastním atelieru v rámci PÚ VHMP takovouhle v zásadě prestižní stavbu? Asi stejné, jako další tím režimem tak "pronásledovaný" Prager....no, co se dá dělat, tak už to na tom světě prostě chodí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz