Český les v podobě „Laboratoře ticha“ je připravený pro instalaci na EXPO 2015 v Miláně
(16. 1. 2015) V úterý 13. ledna se v areálu laboratoří Českého vysokého učení technického v Praze představil funkční segment „Laboratoře ticha“, která bude součástí pavilonu České republiky na EXPO 2015 MILÁN. Mottem světové výstavy je ,,potraviny pro život, energie pro planetu“ a česká expozice zavede její návštěvníky do interaktivního lesa, kde s pomocí moderních technologií odkryje tajemství světa rostlin.

Český les v podobě „Laboratoře ticha“ je připravený pro instalaci na EXPO 2015 v Miláně
V úterý 13. ledna se v areálu laboratoří Českého vysokého učení technického v Praze představil funkční segment „Laboratoře ticha“, která bude součástí pavilonu České republiky na EXPO 2015 MILÁN. Mottem světové výstavy je ,,potraviny pro život, energie pro planetu“ a česká expozice zavede její návštěvníky do interaktivního lesa, kde s pomocí moderních technologií odkryje tajemství světa rostlin.
V průběhu podzimních měsíců loňského roku realizoval projektový tým pod vedením Jana K. Rolníka ze společnosti Full Capacity instalaci a zkušební provoz systému. Na konci prosince představil systém poradnímu sboru v čele s generálním komisařem účasti ČR na EXPO 2015 Jiřím F. Potužníkem. Transport zařízení do Milána je plánován na začátek února, světová výstava začíná 1. května 2015.
V prostorách Institutu intermédií ČVUT v pražských Dejvicích, kde instalace vzniká, roste díky silným zářivkám a automatickému pěstebnímu systému naprosto funkční lesní biotop. Je to přibližně jedna čtvrtina z celkových 12m2, které uvidí návštěvníci českého pavilónu. Rostliny jsou osázené do bílých futuristických květníků amorfních tvarů, atmosféru lesa evokuje šumění listí a cvrkot hmyzu. Dění v lese snímají v reálném čase miniaturní kamery. V počítači se živý stream obohacuje o prvky rozšířené reality, popis a informace o rostlinách a promítá na velkou projekční plochu.
„V Milánu přibyde i interaktivní složka expozice, dvě místa, na kterých systém detektuje přítomnost člověka, začne ho „poslouchat“ a v momentě, kdy bude v klidu a tiše, začne kamera snímat větší detail rostlin. Pokud bude interakce trvat déle než 20 vteřin, pohled na velké projekci se prolne na buněčnou úroveň,“ provedl Laboratoří ticha producent projektu Jan K. Rolník a k průběhu příprav poznamenal: „Je to úžasná výzva a radostná práce. Cílem je dosažení co nejjednoduššího sdělení a silného emocionálního zážitku. Vše vzniká v rámci relativně malého, mladého a skvělého týmu za vydatné pomoci ČVUT, které je „rodištěm a kolébkou“ našeho projektu.“
Nápad, který začal vznikat jako semestrální práce na Fakultě architektury ČVUT v Praze, bude jednou ze tří částí expozice českého národního pavilónu. Jeho stavba odstartovala v srpnu 2014 podle návrhu architektonického studia Chybik+Kristof Associated Architects a dodavatelem je vizovická firma KOMA MODULAR CONSTRUCTION.
Expozici připravuje společnost Full Capacity ve spolupráci s ČVUT, kde se do projektu zapojilo několik pracovišť Fakulty architektury ČVUT včetně ateliéru Vladimíra Soukenky a ateliéru Mariana Karla, kde působí hlavní autoři návrhu David Sivý a Jan Tůma. Na projektu se dále podílí Fakulta elektrotechnická ČVUT, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, Institut intermédií, Institut světelného designu, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Botanická zahrada hlavního města Prahy. Právě mezioborová a meziinstitucionální spolupráce jsou jedním z významných přínosů projektu, jehož výtvarná i technická úroveň dokládá úroveň kvality vysokoškolského studia na ČVUT.
Systém s názvem „Laboratoř ticha“ s mottem ,,čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá“ vytváří rozjímavou atmosféru českého lesa a současně s pomocí vyspělých technologií odkrývat tajemství světa rostlin. Součástí futuristické laboratoře jsou kromě živých rostlin také projekční plochy a kamerový systém. Ten bude interaktivně reagovat na pohyb návštěvníků a umožní jim mj. nahlédnout do jinak pouhým okem neviditelného světa rostlinných buněk. Systém bude nejen originální podívanou do živého ekosystému, ale bude také po celou dobu sbírat data pro následnou vědeckou činnost botaniků. Kromě svého hlavního cíle – představit les jako významné místo duchovního odpočinku – chce instalace návštěvníkům nastínit atraktivní a přístupnou formou i vědecký pohled na český lesní ekosystém.
Tisková konference se konala za účasti rektora ČVUT prof. Ing. Petra Konvalinky, Csc, děkana FA ČVUT prof. Ing. arch. Ladislava Lábuse, Hon. FAIA, generálního komisaře pro Expo 2015 Jiřího Františka Potužníka, proděkanky pro vědu a výzkum FA ČVUT doc. Ing. arch. Ireny Fialové, doc. akad. Arch. Vladimíra Soukenky, prof. ak. soch. Mariana Karla a autorů projektu Davida Sivého a Jana Tůmy.
Generální komisař pro Expo 2015 Jiří František Potužník vyzdvihl roli ČVUT v Praze a ocenil nápad studentů Fakulty architektury ČVUT představit Českou republiku velice něžným a velice složitým systémem, jakým je český les. „Věřím, že celá instalace naplní naše poslání, prezentovat českou vědu a inovace. Exponát by měl poskytovat data, která by do budoucna umožnila pečovat o podobné biotopy na dálku nebo v nehostinných podmínkách.“
Projektový tým:
David Sivý – koncepce, autorské vedení
Jan Tůma, Jindřich Ráftl (studio R/FRM) – architektura, design, autorské vedení
Martina Rubačová, Pavlína Dvořáková – expertní botanické vedení
Jan K Rolník – producent, kreativní ředitel projektu
Andrej Boleslavský, Jakub Hybler – expertní technologické vedení a realizace
Petr Patočka, Marek Winkler, Barbora Mitošinková – administrace, produkce, PR
Na projektu také spolupracují
Instituce:
Fakulta architektury ČVUT – Ateliér Mariana Karla, Ateliér Vladimíra Soukenky
Fakulta elektrotechniky ČVUT
UCEEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov) ČVUT
Institut intermédií
Institut světelného designu
Botanická zahrada přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
Botanická zahrada hlavního města Prahy
Významní subdodavatelé: Vilém Frič, Josef Vondrášek (www.projekcni-folie.cz)
Poděkování: Soundsquare, Vendula Kraslová, David Titěra, Petr Kašpar, Jana Vokurková, Petr Myškovský, Libor Husník
Více o Účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 MILÁN najdete na http://www.czexpo.com/
tisková zpráva
Reportáž o Laboratoři ticha najdete na ČT ZDE.
Související články:
- Česko začalo stavět pavilon pro výstavu Expo 2015 18.8.2014
- Pavilon pro Expo 2015 postaví firma Koma 16.12.2013
- Pavilon na Expo 2015 chce vytvořit devět zájemců z ČR a zahraničí 5.12.2013
Základní informace o objektu
Kategorie
Ostatní
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

5. 12. 2023 14:08:18
Re: Šťastný Hlavák
Je jasné, že je celý návrh je věcí úplatků! Nechť je veřejnost komplexně seznámena KDO VYPSAL SOUTĚŽ, KDO JMENOVAL POROTU A JACÍ ODBORNÍCI V NÍ BYLI???? A uvidíme, jak je to z průhledností celé akce................
4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.
14. 11. 2023 21:45:32
Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou
Tedy o tom, že je tohle citlivá rekonstrukce, by se dalo s úspěchem pochybovat. Střecha je pěkná, to ano, ale co ta šílená barva soklu a tmavá okna?
14. 11. 2023 21:34:31
Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích
To zábradlí s "pouliční lampou" je úžasné.