ČEZ Aréna Ostrava

ČEZ Aréna Ostrava

 
 
 
 

ČEZ Aréna Ostrava

ČEZ Aréna (dříve Palác kultury a sportu) je multifunkční hala v Ostravě. Dokončena byla v roce 1986. V letech 2003–2004 proběhla její rekonstrukce a modernizace, od roku 2004 nese název ČEZ Aréna.
Autorem projektu stavby byl ing. arch. Vladimír Dedeček. Práci na projektu Paláce kultury a sportu zahájil v roce 1974 a dokončil ji v roce 1976. V témže roce započala demolice domů podél Ruské ulice na rozhraní Vítkovic a Zábřehu nad Odrou. Jako značná část Ostravy, i toto území bylo částečně poddolováno, proto bylo použito osvědčené koncepce a hala tak stojí na kompaktní železobetonové desce. Slavnostní otevření se konalo v roce 1986, do plného provozu byla stavba dána v roce 1988. Ve své době se jednalo o největší a nejmodernější halu v Evropě. (doplněno Stavbaweb - zdroj: Wikipedie)

ČEZ ARÉNA (zdroj: Wikipedie)Kapacita
9 551 míst
Rozměry
plocha: 7 697 m²
vnitřní výška: 18 m
ledová plocha: 60 m x 30 m

Před 25 lety zahájila provoz ostravská ČEZ Aréna

Praha 16. května (ČTK) -

Ostravská ČEZ Arena

je nepochybně jednou z nejvýraznějších dominant moravskoslezské metropole. V úterý 17. května uplynulo 25 let od uvedení haly do provozu. Její první oficiální akcí se staly mezinárodní závody ve sportovní gymnastice Vítkovická kladina.

Výstavba unikátní budovy tehdejšího Paláce kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích započala v roce 1978 a trvala osm let. Před stavbaři stál náročný úkol - na základy haly bylo třeba posadit ocelovou konstrukci vážící 6000 tun. Pomocí jeřábů a lan byla zvedána také střecha o váze více než 1200 tun. Na přelomu let 2003 a 2004 pak hala prošla rekonstrukcí a modernizací a svým návštěvníkům, kterých bývá kolem 300.000 ročně, tak nadále nabízí vysoký komfort.

Během své existence se tato originální stavba stala místem řady významných sportovních či kulturních událostí. Koncertovali zde například Joe Cocker, Sting, Julio Iglesias, tenorista José Carreras nebo skupiny Deep Purple, Iron Maiden či Rammstein. K největším sportovním událostem se zařadily světové šampionáty volejbalistek (1986) a basketbalistek (2010), ME ve stolním tenisu (2010) a hlavně pak hokejové MS 2004, jehož zápasy v Ostravě shlédlo zhruba 120.000 diváků.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.