Fakulta aplikovaných věd ZČU začala stavět výzkumné a vzdělávací centrum

Fakulta aplikovaných věd ZČU začala stavět výzkumné a vzdělávací centrum

(19. 9. 2012) (ČTK) - Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni začala v univerzitním areálu na Borských polích budovat dvě vědecká a vzdělávací centra za více než 1,6 miliardy korun. Výzkumné centrum NTIS - Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu (CTPVV) - patří k největším investicím v historii univerzity. Podpořila je EU a budou otevřené do konce roku 2014. Představují zcela novou etapu univerzity; změní nejen tvář části Plzně, ale především významně zvýší potenciál univerzity i celého regionu, řekla ČTK rektorka ZČU Ilona Mauritzová. Autorem projektu je Atelier Soukup (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Fakulta aplikovaných věd ZČU začala stavět výzkumné a vzdělávací centrum

(ČTK) - Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni začala v univerzitním areálu na Borských polích budovat dvě vědecká a vzdělávací centra za více než 1,6 miliardy korun. Výzkumné centrum NTIS - Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu (CTPVV) - patří k největším investicím v historii univerzity. Podpořila je EU a budou otevřené do konce roku 2014. Představují zcela novou etapu univerzity; změní nejen tvář části Plzně, ale především významně zvýší potenciál univerzity i celého regionu, řekla ČTK rektorka ZČU Ilona Mauritzová. Autorem projektu je Atelier Soukup (doplněno Stavbaweb).


ZČU staví v Plzni centrum výzkumu a vzdělávání za 1,6 miliardy Kč
"Cílem projektu NTIS je výstavba a vybavení nového výzkumného pracoviště na vysoké evropské úrovni ale zejména vybudování týmů pro výzkum a vývoj zaměřený na dva směry - informační společnost a materiálový výzkum," řekl ředitel projektu Pavel Novák. NTIS za více než jednu miliardu korun obsadí vyšší šestipodlažní budovu, která bude mít 12.000 m2 užitných laboratoří a kanceláří. V centru najde od roku 2015 práci 180 lidí. Téměř 160 z nich budou výzkumníci, zbytek management a technici. Část vědců musí ještě nabrat z fakulty, jiných ústavů a firem.

Třetina z miliardy korun půjde na vlastní stavbu, přístrojové vybavení bude stát přes 200 milionů Kč. Zahrnuje pět klíčových přístrojů až za desítky milionů korun. Například skenovací elektronový mikroskop s vysokým rozlišením a vakuové komory s plazmovými zdroji. Významná část peněz půjde na nastartování práce výzkumných týmů. Ty už na fakultě pod jednotlivými katedrami fungují a mají řadu referencí od firem z oblasti energetiky, strojírenství a lékařství. Postupně se ale budou rozrůstat a od roku 2015 se musí finančně osamostatnit.

Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu za více než 530 milionů korun bude mít čtyři podlaží s 10.000 m2 užitných prostor. Půjde o kanceláře, zázemí pro pedagogy a výukové laboratoře. Centrum bude sloužit pro vzdělávání studentů fakulty aplikovaných věd, v největší míře pro magisterské a doktorské studijní programy. Doktorandů má fakulta přes 220. Jejich následné uplatnění bude jak v projektu NTIS, tak i ve výzkumu v podnicích a dalších ústavech.

Samotné stavby přijdou na více než půl miliardu korun. Obě centra budou propojeny a budou mít společné prostory.

Pro univerzitu to podle rektorky znamená mimořádnou příležitost zařadit se mezi evropskou špičku v oblasti výzkumu a vývoje. "Zásluhou projektů budeme mít kvalitní zázemí pro výchovu uplatnitelných absolventů, nejen pro výzkumnou a vývojovou základnu fakulty, ale také pro pokrytí požadavků průmyslu a institucí v regionu," dodala.

Doplněno Stavbaweb:
Objekty obou center vznikají současně v rámci jedné stavby. Dodavatelem stavby je společnost OHL ŽS, a. s. Její souhrnná hodnota je 524 milionů korun (bez DPH). Stavba bude dokončena na jaře 2014.
NTIS obsadí šestipodlažní budovu, která nabídne 12 tisíc metrů čtverečních užitných ploch. Zaplní je především laboratoře a kanceláře včetně zasedacích místností.
Budova CTPVV bude mít čtyři podlaží a v nich 10 tisíc m2 užitných prostor. Obsáhnou rovněž kanceláře a zázemí pro pedagogické pracovníky ale také výukové laboratoře. Centrum bude sloužit pro vzdělávání všech studentů FAV. V největší míře ale pro studenty v magisterských a doktorských studijních programech.
Zdroj: tisková zpráva ZČU - celou zprávu naleznete
zde
Vizualizace - Atelier Soukup
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz