Firemní sídlo v Pardubicích

Firemní sídlo v Pardubicích

Pardubice

(23. 9. 2015) Robert Jelínek, Jiří Vojtěšek

   
 
 
 
 

Firemní sídlo v Pardubicích

Klient si pořídil krásný, léta opuštěný industriální objekt na okraji Pardubic s původním záměrem minimální rekonstrukce. Technický stav objektu a nakonec i složitý program, který jsme do něj společně vměstnali, si však vyžádal poněkud razantnější přístup. Výroba a sklady v přízemí, velkorysá administrativní část v patře. Zachování co nejvíce z původního objektu, členění fasád, materiálů a především atmosféry. Moderní firma s dlouhou tradicí, takové bude i jejich sídlo. Moderně vybavený dům s odkazem k místu a jeho historii.

Průmyslová zóna jižně od pardubického nádraží ve své východní části přirozeně přechází do nízké předměstské zástavby. V romantické změti prvorepublikových dílen, skladů, montoven a dvorků již několik let úspěšně funguje firma, která se zabývá navrhováním, výrobou a montáží vzduchotechniky a systémů chlazení budov. Nevyhovující zázemí spolu s nedostačující kapacitou provozovny přiměly majitele firmy k úvahám nad novým sídlem. Po několika měsících hledání se rozhodli pro koupi pozemku, který shodou okolností leží naproti stávající provozovně. Stavební místo je již léta nevyužívané, avšak ne zcela prázdné - při hraně ulice je pozemek po celé délce zastavěn menší, zchátralou, ale krásnou cihlovou halou, která byla postavena počátkem minulého století a sloužila jako autodílna.
První úvahy o minimální rekonstrukci a pouhém zajištění technického stavu budovy nabourala nutnost přemístění i projekční části firmy, které zvýšilo potřebu kancelářských prostor. Ze všech stran okolní zástavbou sevřená parcela s objektem v havarijním stavu nedávala příliš možností k rozšíření. Rozhodli jsme se proto využít maximum ze zbytků autodílny pro výrobu a potřebné kapacity kanceláří umístit do nově navrženého druhého podlaží, které se rozpíná přes celou šířku parcely a doslova přemosťuje vjezd do dvora. Provozní nároky kombinující výrobu a skladování s administrativně-reprezentativními prostory v zadání klienta vyžadovaly téměř dvounásobnou plochu než je plocha pozemku. Po dlouhých diskusích, které doprovázelo ve stádiu architektonické studie zpracování mnoha variant je výsledkem kompaktní, přehledné a maximálně efektivní uspořádání prostor pro výrobu a skladování, které jsou umístěné v přízemí. Hlavním vstupem je po schodišti přístupné patro pro administrativně-reprezentativní účely. Klasická kancelářská dispozice s pracovišti převážně podél severní fasády a obslužným jádrem uprostřed doplňuje zázemí pro jednání a školení, které mají přístup na jižní terasu s výhledem do dvora.
Řešení interiéru je v podstatě prezentací produktů firmy, kdy jsou viditelné povrchově vedené trasy rozvodů technického vedení vzduchotechniky, klimatizace a elektroinstalace. Velkoformátová okna bez možnosti otvírání dávají v průběhu roku dostatek možností k regulování vnitřního prostředí kanceláří a tím demonstrují funkčnost techniky, kterou firma dodává. Litá podlaha a režné zdivo příček jen podtrhují jednoduchost a účelnost interiéru. 

Autorská zpráva
Vizualizace: StudioLIBRE

 

Rekonstrukce a rozšíření sídla firmy
Místo: Pardubice
Klient: soukromá firma
Program: administrativa/výroba
Velikost: 730 m2
Autor: Robert Jelínek, Jiří Vojtěšek - architektonické studio Libre
Studie: 2015
Realizace: 2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

 
 
 
 
50.0343092
15.7811994
Firemní sídlo v Pardubicích

Firemní sídlo v Pardubicích
Pardubice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 9. 2015 15:30:16. Re: Sídlo společnosti ACPE v Pardubicích. Ing.arch.Věra Gabrielová

 
 
 
 

23. 9. 2015 15:30:16. Re: Sídlo společnosti ACPE v Pardubicích. Ing.arch.Věra Gabrielová

  Pěkný barák, dobrá dispozice. Jestli se i povede realizace na jedničku, tak dávám palec nahoru. Vidím zde ale jeden problém - a to akustiku v té openspace kanceláři, kde jsou samé tvrdé materiály. Nevím jak v ACPE projektanti, ale ze zkušenosti vím, že je třeba neustále něco řešit "někde na stavbě" a tady se zvuk bude pěkně tlouct. Zamyslete se ještě nad tím interiérem ;o) a třeba si přečtěte tohle http://finance.idnes.cz/syndrom-open-space-0a0-/podnikani.aspx?c=A150521_2163885_podnikani_kho

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz