FN Plzeň má nový heliport

FN Plzeň má nový heliport

Dr. E. Beneše 1128/13, 305 99 Plzeň

(16. 12. 2015) Jeden z nejmodernějších v ČR.

   
 
 
 
 

FN Plzeň má nový heliport

(ČTK) - O několik minut rychleji než dosud se nyní dostanou k ošetření pacienti plzeňské fakultní nemocnice, které přiveze ve vážném stavu vrtulník Letecké záchranné služby. Nemocnice díky dotaci EU postavila v lochotínském areálu nadzemní heliport s vyhřívanou a osvětlenou přistávací plochou. Navazuje bezprostředně na urgentní příjem (emergency) nemocnice, takže nejtěžší případy, které vrtulník přiváží, se dostanou okamžitě k ošetření, řekl ČTK ředitel nemocnice Václav Šimánek. Od ledna do listopadu přivezl letos vrtulník 337 pacientů. Nemocnice má jako jediná na západě Čech status traumacentra se spádovou oblastí asi milión lidí. Musí proto mít hlavní a záložní heliport. Díky nové stavbě získala jeden z nejmodernějších a nejfunkčnějších nemocničních heliportů v ČR, míní ředitel. Stavba stála kolem 40 miliónů korun, většinu hradila dotace.

Až dosud platilo, že vrtulník dosedl na pozemní přistávací plochu, kam musela přijet sanitka zdravotnické záchranné služby, pacienta naložit a přes areál nemocnice přejet několik set metrů k urgentnímu příjmu. Tam se pacient opět překládal a odvážel k lékařům. Nyní přistane vrtulník na ploše, která je ve výšce prvního podlaží. „Pacient se převeze krátkým koridorem, který je asi třicetimetrový, přímo na zásahovou místnost, na detašované pracoviště emergency," popsal novou cestu krytou spojovací chodbou Šimánek. Trvá to jen desítky vteřin.

V zásahové místnosti se lékaři rozhodnou o dalším postupu - vlastní urgentní příjem je vzdálený asi 25 metrů. Pokud bude třeba okamžitě grafické vyšetření, místnost s počítačovým tomografem CT je asi deset metrů, na druhou stranu je 15 metrů operační sál, popsal ředitel. Cesta pacienta od přistání vrtulníku k ošetření se tak zkrátila až o pět minut, a v případě těžkých stavů lékaři hrají o každou minutu.

Heliport tvoří třípodlažní stavba s masivní monolitickou deskou s průměrem 38 metrů. Deska stojí na vyztužených sloupech. Je vybavena sofistikovaným osvětlením, které umožní noční přistávání. Heliport je dimenzovaný pro stroje do hmotnosti 6,4 tuny. V Plzeňském a Karlovarském kraji létá armáda s vrtulníky Sokol.

Nové přistávací místo bude hlavním heliportem asi jen pět let. Nemocnice totiž postaví nový pavilon chirurgických oborů za 1,5 až dvě miliardy korun a zhruba v roce 2020 ho chce otevřít. Na střeše bude mít pavilon vlastní heliport, který se stane hlavním a dnešní nový heliport bude záložní.
vizualizace: LT PROJEKT

Doplněno Stavbaweb:
Nový heliport je umístěn v lochotínském areálu za budovou C, kde sídlí urgentní příjem.
Autorem projektu je společnost LT PROJEKT.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
49.5285850
12.9411048
FN Plzeň má nový heliport

FN Plzeň má nový heliport
Dr. E. Beneše 1128/13
305 99 Plzeň

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz