Foldes Architects: Inovační centrum Sauflon v Gyalu

Foldes Architects: Inovační centrum Sauflon v Gyalu

(21. 3. 2014) Inovační centrum výrobce kontaktních čoček Sauflon je éterický projekt, který inspiruje ke spolupráci vědy, technologie a umění. Andras Bojti, sklářský sochař, vytvořil iluzivní efekty v pasáži dlouhé dvacet čtyři metrů a do hry odrazů zapojil vizuální představivost návštěvníků.

 
 
 
 

Foldes Architects: Inovační centrum Sauflon v Gyalu

Inovační centrum výrobce kontaktních čoček Sauflon je éterický projekt, který inspiruje ke spolupráci vědy, technologie a umění. Andras Bojti, sklářský sochař, vytvořil iluzivní efekty v pasáži dlouhé dvacet čtyři metrů a do hry odrazů zapojil vizuální představivost návštěvníků.

Místo: Gyal, kraj Pest, Maďarsko
Klient: Sauflon CL Kft.
Architekti: Foldes Architects
Hlavní architekt: Laszlo Foldes
Tým: Johanna Csuri, Tamas Holics
Spolupracující sochař: Andras Bojti
Plocha: 730 m2
Projekt: 2013
Realizace: listopad 2013
Náklady: 850 000 EUR
Foto: Tamas Bujnovszky
Text: Viktoria Szepvolgyi


Navzdory ekonomickým problémům v posledních letech zůstal průmysl kontaktních čoček značně úspěšný. Sauflon, přední výrobce kontaktních čoček a následné péče, se rozhodl vybudovat v Maďarsku produkci poté, co zde byla v roce 2005 založena dceřiná společnost. Založení maďarského inovačního centra umožnil třiceti pětiprocentní meziroční růst. K podání nabídky na projekt bylo vyzváno pět architektonických týmů, nakonec zvítězil návrh Földes Architects.„Zadání požadovalo vytvořit ikonické a současně funkční inovační centrum, které bude sloužit hlavně jako výkladní skříň high-tech výrobních metod, používaných v nejnovější generaci výroby kontaktních čoček Sauflon. V továrně, související s inovačním centrem, pracuje 700 lidí ve čtyřech denních směnách. Výroba kontaktních čoček se samozřejmě nedá srovnávat s běžným továrním provozem, stále však zůstává průmyslem. Pro nás to znamenalo zabývat se otázkou, jak tuto čistou výrobu sepnout s elegantním a přátelským konferenčním prostředím centra. Koncept jsme odvodili z definice čočky, prostředku k vidění, a z high-technologie tohoto průmyslu jsme vygenerovali čisté, inteligentní a integrované řešení  a svou velkou roli hrály také odrazy, lesklé povrchy a transparentnost. Tento koncept vedl k pryskyřičným podlahám, skleněným mostům, otevřenému objemu a mimořádnému toku světla proudícího dovnitř skleněnou fasádou a skleněnou střechou.” Tolik Lászlo Földes.


Andras Bojti poznamenal: „Naší snahou bylo vytvořit a prezentovat všechny detaily ve vzájemném vztahu. Následkem toho je zvláštní zážitek pro návštěvníky: když se v centru pohybují, cítí jednotu vrstev a povrchů založených na těchto vztazích.”
Stavba se nachází asi 20 km jižně od Budapešti v industriálním parku.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Výroba

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz