Freedomek Jednašedesátka (MxS)

Freedomek Jednašedesátka (MxS)

Tachov

(22. 3. 2019) Atelier Štěpán

   
 
 
 
 

Freedomek Jednašedesátka (MxS)

Obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061 byl sestaven během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Sousedka vracející se z práce byla odpoledne velmi překvapena, ještě ráno jela kolem prázdného pozemku. Následně navazovala montáž carportu a terasy. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek. Skládá se ze dvou základních modulů M (4 x 11,5 m) a S (4 x 7 m), proto i jejich název MxS. Moduly byly přivezeny na místo již plně zařízené. Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou – palubou na přídi. To vyplynulo z ideální možnosti skladby a velikosti modulů.
Frredomek koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu, a to již od prvního modulu z roku 2010. Nyní po několika letech nachází  inspiraci v patrových baťovských čtvrtí a půldomcích ve Zlíně. K těm se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru.  Prací se členěním fasády pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac.
Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera. Projekty Loftcube a Freedomky  spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky totiž nabízejí reálnou možnost, jak finančně přijatelně a přitom kultivovaně bydlet. Jsou to důmyslně koncipované domy nevelkých rozměrů, jejichž přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru nesoucí typický rukopis Atelieru Štěpán, dobré funkční vlastnosti, kvalita provedení i ekologické parametry.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlaysNice, archiv ateliéru

Autor: Marek Jan Štěpán; spolupráce: František Brychta
Zastavěná plocha: 46 m2
Užitná plocha: 122 m2, z toho carport 36 m2, terasy 30 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz