Galerie Dukla

Galerie Dukla

(16. 5. 2018) Slavnostní otevření nového výstavního prostoru v Ostravě-Porubě je naplánováno na 5. června 2018 od 17 hod

   
 
 
 
 

Galerie Dukla

Kino Dukla na Hlavní třídě bylo svého času největším a nejpopulárnějším kinem v Porubě. Hrálo se v něm od roku 1960, definitivně bylo uzavřeno v roce 2002. Po skončení provozu pasáž velmi rychle chátrala a stala se místem, jímž se procházelo jen v případě nutnosti. Nezměnilo se to ani poté, kdy v prostoru bývalého kina vznikla prodejna potravin. Před časem na to upozornili Robert Šafarčík a Jaromír Materna (www.loknok.cz), kteří v rámci akce Městské zásahy Ostrava přišli s návrhem proměnit prostor v galerii. A jejich nápad se postupně stává skutečností.

„Jejich idea se nám zalíbila. Ve spolupráci s architektem Davidem Kotkem jsme připravili základní koncept proměny pasáže, který se následně rozšířil i na předprostor bývalého kina. Práce na proměně začaly koncem března. V krátké době lidem nabídneme zajímavý a atraktivní prostor,“ vysvětlila místostarostka Poruby Zuzana Bajgarová. Dodala, že k samotné pasáži se přistupuje velmi citlivě. „Jde o objekt v památkově zóně, takže cílem architektonického návrhu je vytáhnout základní architektonické hodnoty pasáže,“ dodala.

Na projektu spolupracuje Poruba s vlastníkem nemovitostí, firmou Residomo. „Koncem března se čistily stěny v pasáži. V dubnu se v průchodech nahradil asfaltový povrch novou dlažbou. Zároveň s tím se upravovaly výlohy a světlíky, následovala instalace osvětlení a úprava předprostoru. Tam má vzniknout pobytová terasa s atypickým mobiliářem,“ přiblížila místostarostka. Pasáž i předprostor bude střežit kamerový systém.

V pasáži vznikne Galerie Dukla, která bude sloužit jako další zajímavý výstavní prostor v Porubě. Významný má být i následný dlouhodobý obsah galerie – měl by být věnován především současnému umění. „Obsahovou náplň jsme konzultovali s ředitelem ostravské galerie PLATO Markem Pokorným, na jehož doporučení pro nás první výstavu připraví Tomáš Knoflíček,“ prozradila Pavlína Nováčková z odboru rozvoje obvodu porubského úřadu.

Slavnostní otevření Galerie Dukla je naplánováno na 5. června od 17 hodin a uskuteční se před samotnou pasáží na Hlavní třídě. Prvním vystavujícím je Jan Pfeiffer. Výstava je pojmenována Protiváha. Dílo, které autor vytvořil speciálně pro výstavní premiéru Galerie Dukla, v sobě nese téma pomíjivosti, ztrácení a objevování. Autor podle vlastních slov tvořil inspirován architekturou a geniem loci pasáže.

Protiváha /Jan Pfeiffer/ Pasáž Dukla
Místně specifická instalace Jana Pfeiffera představuje reakci na nově zrekonstruovaný průchod Pasáže Dukla. Autor místo pojal jako příležitost pracovat s principem prostorové animace. Příběh se tak odvíjí prostřednictvím pohybu diváka, který na sebe navazující díla propojuje v rytmu chůze. Název instalace odkazuje na princip protilehlého gradientu, zprostředkovaného sedmnácti iluzivně prostorovými plátny zhotovenými grafitovým prachem. Tyto prostory postupně tmavnou až zcela zčernají, nebo se naopak rozplývají v bílé, podle toho na jako stranu pasáže divák upne pozornost. Díky tomu, že se proces retrográdně odehrává na obou stranách pasáže, zažívá divák ztmavování a zesvětlováni současně. Důležitým prvkem u obrazu jsou předsazené brány, průhledy, které částečně zakrývají pohled na jednotlivé prostory.
Tvorba autora je ke zhlédnutí ZDE.

Fotografie předprostoru i pasáže, jak vypadaly do března 2018, najdete ZDE:
fajnovaporuba.cz/p/galerie-dukla

tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz