Galerie Teplice — hlavní úlohu sehrál sádrokarton

Galerie Teplice — hlavní úlohu sehrál sádrokarton

(24. 7. 2014) Bez suché výstavby si lze dnes těžko představit současnou moderní architekturu. Příkladem za všechny je v březnu otevřená Galerie Teplice. Na výstavbu tohoto moderního zábavního a nákupního centra postaveného na náměstí Svobody bylo spotřebováno více než 80 tisíc metrů čtverečních sádrokartonových desek. Projekt v hodnotě 1,2 miliardy korun navrhli architekti a designéři Atelier 8000, britští architekti a designéři studia BENOY a generálním dodavatelem stavby byl Metrostav. Základem objektu, postaveného na ploše 1,6 hektaru, se stal železobetonový skelet, přičemž na výstavbu interiéru byl naopak použit sádrokarton. To znamená jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska designu. Konkrétně sádrokartonové desky firmy Knauf. Hlavním dodavatelem suché výstavby byla firma Mobest, s. r. o.

 
 
 
 

Galerie Teplice — hlavní úlohu sehrál sádrokarton

Bez suché výstavby si lze dnes těžko představit současnou moderní architekturu. Příkladem za všechny je v březnu otevřená Galerie Teplice. Na výstavbu tohoto moderního zábavního a nákupního centra postaveného na náměstí Svobody bylo spotřebováno více než 80 tisíc metrů čtverečních sádrokartonových desek. Projekt v hodnotě 1,2 miliardy korun navrhli architekti a designéři Atelier 8000, britští architekti a designéři studia BENOY a generálním dodavatelem stavby byl Metrostav. Základem objektu, postaveného na ploše 1,6 hektaru, se stal železobetonový skelet, přičemž na výstavbu interiéru byl naopak použit sádrokarton. To znamená jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska designu. Konkrétně sádrokartonové desky firmy Knauf. Hlavním dodavatelem suché výstavby byla firma Mobest, s. r. o.

Při pohledu na výsledek si návštěvníci neuvědomí, kolik složitých konstrukcí je kolem nich Montáž příček v kinech není žádná legrace.
Ani toalety nebyly ochuzeny o zajímavé konstrukce ze sádrokartonu
Stromy ze sádrokartonu

Osobitým prvkem Galerie Teplice jsou 17 metrů vysoké stromy se „zarůstajícími“ kořeny, které dominují hornímu patru Galerie. Celý tento estetický prvek je vyroben ze sádrokartonových desek Knauf. Na první pohled se nejedná o nic složitého, ale zdání klame. Konstrukce byla velmi komplikovaná a vzhledem k umístění ve vysoké výšce i náročná na instalaci. V pozadí stromů se také nachází potřebné technické zázemí jako například větrací mřížky, protipožární sprinklery apod. Siluety větví stromů jsou navíc podsvětleny LED páskami. To vše zvyšovalo náročnost stavby. Technické řešení celé konstrukce bylo navrženo firmou Mobest, s. r. o., ve spolupráci s Knaufem. V konstrukci byly použity základní desky Knauf WHITE. Stavba tohoto designového prvku ukázala prakticky neomezené možnosti suché výstavby a výhody sádrokartonu jako materiálu. V interiéru se nacházejí i další zajímavé pohledové detaily, jako jsou například světelné rampy a různě tvarované podhledy. Výsledný efekt by však nebyl možný bez precizního zpracování, ke kterému přispěly jak kvalitní materiály a pečlivá příprava, tak vysoká odbornost zpracovatelské firmy.

Důležitý je každý detail
Návštěvníci Galerie Teplice mohou obdivovat nejen zajímavé architektonické řešení objektu, ale také jeho funkčnost, například při návštěvě multikina. Podstatou dokonalého akustického zážitku je samozřejmě kvalitní konstrukce. V Galerii Teplice jsou čtyři sály, které byly postaveny z desek Knauf RED. Základem konstrukce kinosálů se stala tradiční skladba dvojitých příček a dvojitých profilů, z vnitřku zakončených silnými sádrokartonovými deskami (18+15+15 mm) tak, aby byla konstrukce těžká a nedošlo k jejímu kmitání. Příčinou dokonalé akustiky, dokladované vzduchovou neprůzvučností 75 až 78 dB, je konstrukce provedená do všech detailů perfektně, včetně napojení na stropy z trapézového plechu  a podlahy z panelů. „V případě staveb, jako je Galerie Teplice, je možné vidět, jak o konečném výsledku rozhoduje především kvalita zpracování a bezchybné dodržení předepsaného technologického postupu zejména v těch sebemenších detailech,“ vysvětluje v této souvislosti objektový manažer Knaufu Milan Švůgr a dodává: „I kdyby se použily drahé materiály, jeden špatně provedený detail by celkový výsledek zcela znehodnotil.“ Majitel Mobestu Josef Tůma k tomu dodává, že pozitivní roli v případě realizace Galerie Teplice sehrál i fakt, že stavba probíhala ve standardních časových režimech, tedy bez zbytečných časových tlaků na termíny. Na výsledku je to v každém případě vidět.
www.knauf.cz
podle podkladů společnosti Knauf

Vyšlo v: Stavba č. 2 XXI (2014), s. 44-45
Stavba č. 2/ 2014

Montáž estetických „stromů“ ze sádrokartonových desek nebyla jednoduchá vzhledem k umístění i funkčnosti
Výsledný vizuální efekt je pozoruhodný, což ukazuje, že možnosti sádrokartonu v moderní výstavbě jsou prakticky neomezené

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz