Generální oprava zámku ve Staré vsi nad Ondřejnicí finišuje

Generální oprava zámku ve Staré vsi nad Ondřejnicí finišuje

(14. 8. 2019) Dominantou zrekonstruované střechy s keramickou krytinou Bramac je replika barokní věže 

   
 
 
 
 

Generální oprava zámku ve Staré vsi nad Ondřejnicí finišuje

V červenci byla dokončena 2. etapa generální opravy zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Působivá sgrafitová fasáda je opět k vidění v plné své kráse bez lešení. Pokud máte cestu kolem, až do poloviny října zde můžete shlédnout výstavu Staroveský zámek v běhu času.

„Práce na opravě zámku ale zcela nekončí. Bude potřeba dodělat věci, které projekt neřešil, tedy hlavně rekonstrukci zámeckého schodiště, sloupů na nádvoří a další drobné stavební úpravy. Poté připravíme finální projekt obecní knihovny, tak aby mohla být v roce 2020 zprovozněna,“ odhalil další plány obce starosta Ing. Dalibor Dvořák.

Zámek ve Staré vsi nad Ondřejnicí se řadí k nejvýznamnějším renesančním památkám na severní Moravě. Projekt jeho generální opravy byl vypracován v roce 2000 a průběh byl rozdělen do dvou etap. Rekonstrukce byla spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a celkově vyšla na 38 miliónů korun.

Osud této renesanční památky přitom neblaze poznamenala válka. Při osvobozování Ostravy v roce 1945 byl zámek poničen dělostřelbou a shořela věž s barokní bání. Její replika byla na jaře letošního roku slavnostně osazena a stala se dominantou zrekonstruované střechy. Autentický charakter vtiskla zámku citlivě zvolená keramická taška „francouzského typu“, která vystřídala prejzy, dodané na střechu po válce. „Pečlivě jsme vybírali odstín krytiny a porovnávali různé vzorky tašek v režné úpravě. Chtěli jsme, aby střecha působila v ploše co nejpřirozeněji, neměla zářivý odstín červené ale červenohnědé. Nezávisle na sobě jsme se všichni shodli nad jedním anonymním vzorkem. Jak se následně ukázalo, šlo o pálenou tašku Granát 11 od BRAMACu,“ líčí výběr krytiny starosta obce Ing. Dalibor Dvořák.

Režná úprava je základním provedením keramických, pálených tašek a de facto znamená bez povrchové úpravy. Na probarvení materiálu má vliv kvalita a složení surovin, ze kterých se keramické tašky vyrábí. Režné tašky od BRAMACu skutečně disponují ve srovnání s jinými vzorky výjimečným odstínem a důvod je prostý. Výrobce je vyrábí ve výrobních závodech v Německu a jak je známo, německá ložiska jílovité hlíny se řadí k těm nekvalitnějším v Evropě.

Zámek i přiléhající park ve Staré vsi nad Ondřejnicí by měl po rekonstrukci plně sloužit veřejnosti. Kromě sídla úřadu naleznou občané na zámku obřadní síň, knihovnu, výstavní prostory či komunitní a společenské centrum. K větším kulturním akcím a koncertům je určené arkádové nádvoří zámku. Aktuální výstava Staroveský zámek v běhu času je veřejnosti přístupná vždy v sobotu a v neděli od 13:00 do 17:00.

podle podklad společnosti BRAMAC střešní systémy spol. s r. o.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz