Generální oprava zámku ve Staré vsi nad Ondřejnicí finišuje

Generální oprava zámku ve Staré vsi nad Ondřejnicí finišuje

(14. 8. 2019) Dominantou zrekonstruované střechy s keramickou krytinou Bramac je replika barokní věže 

   
 
 
 
 

Generální oprava zámku ve Staré vsi nad Ondřejnicí finišuje

V červenci byla dokončena 2. etapa generální opravy zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Působivá sgrafitová fasáda je opět k vidění v plné své kráse bez lešení. Pokud máte cestu kolem, až do poloviny října zde můžete shlédnout výstavu Staroveský zámek v běhu času.

„Práce na opravě zámku ale zcela nekončí. Bude potřeba dodělat věci, které projekt neřešil, tedy hlavně rekonstrukci zámeckého schodiště, sloupů na nádvoří a další drobné stavební úpravy. Poté připravíme finální projekt obecní knihovny, tak aby mohla být v roce 2020 zprovozněna,“ odhalil další plány obce starosta Ing. Dalibor Dvořák.

Zámek ve Staré vsi nad Ondřejnicí se řadí k nejvýznamnějším renesančním památkám na severní Moravě. Projekt jeho generální opravy byl vypracován v roce 2000 a průběh byl rozdělen do dvou etap. Rekonstrukce byla spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a celkově vyšla na 38 miliónů korun.

Osud této renesanční památky přitom neblaze poznamenala válka. Při osvobozování Ostravy v roce 1945 byl zámek poničen dělostřelbou a shořela věž s barokní bání. Její replika byla na jaře letošního roku slavnostně osazena a stala se dominantou zrekonstruované střechy. Autentický charakter vtiskla zámku citlivě zvolená keramická taška „francouzského typu“, která vystřídala prejzy, dodané na střechu po válce. „Pečlivě jsme vybírali odstín krytiny a porovnávali různé vzorky tašek v režné úpravě. Chtěli jsme, aby střecha působila v ploše co nejpřirozeněji, neměla zářivý odstín červené ale červenohnědé. Nezávisle na sobě jsme se všichni shodli nad jedním anonymním vzorkem. Jak se následně ukázalo, šlo o pálenou tašku Granát 11 od BRAMACu,“ líčí výběr krytiny starosta obce Ing. Dalibor Dvořák.

Režná úprava je základním provedením keramických, pálených tašek a de facto znamená bez povrchové úpravy. Na probarvení materiálu má vliv kvalita a složení surovin, ze kterých se keramické tašky vyrábí. Režné tašky od BRAMACu skutečně disponují ve srovnání s jinými vzorky výjimečným odstínem a důvod je prostý. Výrobce je vyrábí ve výrobních závodech v Německu a jak je známo, německá ložiska jílovité hlíny se řadí k těm nekvalitnějším v Evropě.

Zámek i přiléhající park ve Staré vsi nad Ondřejnicí by měl po rekonstrukci plně sloužit veřejnosti. Kromě sídla úřadu naleznou občané na zámku obřadní síň, knihovnu, výstavní prostory či komunitní a společenské centrum. K větším kulturním akcím a koncertům je určené arkádové nádvoří zámku. Aktuální výstava Staroveský zámek v běhu času je veřejnosti přístupná vždy v sobotu a v neděli od 13:00 do 17:00.

podle podklad společnosti BRAMAC střešní systémy spol. s r. o.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz