gmp architekten: Národní stadion ve Varšavě

gmp architekten: Národní stadion ve Varšavě

(18. 6. 2012) Národní stadion ve Varšavě byl postaven v místě bývalého stadionu, který v posledních letech sloužil jako největší tržiště v Evropě. Stadion je jedním z hlavních stadionů pro Euro 2012, které Polsko pořádá společně s Ukrajinou. Probíhající mistrovství Evropy začalo právě zde, 8. června 2012 zde proběhnul zahajovací ceremoniál i úvodní zápas.

 
 
 
 

gmp architekten: Národní stadion ve Varšavě

Národní stadion ve Varšavě byl postaven v místě bývalého stadionu, který v posledních letech sloužil jako největší tržiště v Evropě. Stadion je jedním z hlavních stadionů pro Euro 2012, které Polsko pořádá společně s Ukrajinou. Probíhající mistrovství Evropy začalo právě zde, 8. června 2012 zde proběhnul zahajovací ceremoniál i úvodní zápas.



místo: Varšava, Polsko
Klient: Narodowe centrum sportu sp. z o.o.
Návrh: Volkwin Marg a Hubert Nienhoff s Markusem Pfistererem
Vedoucí projektu: Markus Pfisterer, Martin Hakiel
Spolupráce: J.S.K Architekci sp. z o.o.
Konstrukce a fasáda: Schlaich Bergermann und Partner, Stuttgart – Knut GoÌ?ppert s Knutem Stockhusenem a Lorenz Haspel
Hlavní dodavatelé: Konsorcjum Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH, Alpine Construction Polska sp. z o.o., Hydrobudowa Polska s.a. i pbg s.a.
Profese: HTW, Hetzel, Tor-Westen + Partners, Biuro projektoÌ?w “Domar”
Návrh osvětlení: Lichtvision Berlin, dr. Karsten Ehling, dr. Thomas MuÌ?ller
Orientační systém: Wangler & Abele, Mnichov
Plocha střechy: 69 000 m2 total, 10 000 m2 zatažitelná část
počet sedadel: 55 000
VIP místa: 2600
Soutěž: 2007, 1. cena
Výstavba: 2008–2011
Foto: Marcus Bredt, Krystian Trela, archív autorů

gmp architekten z Hamburku jsou autory dvou stadionů pro mistrovství ve fotbale Euro 2012 - národního stadionu ve Varšavě a olympijského stadionu. v Kyjevě. Varšavský stadion stojí v místě bývalé arény z roku 1988 v Parku Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego ve čtvrti Praga. Stadion je poblíž nábřeží Visly, východně od centra města a tvoří srdce nového sportovního areálu.
Konstrukce je systematicky rozdělená na dvě části - na tribuny z prefabrikovaných betonových prvků a na střechu z ocelové sítě s textilní membránou, která je zavěšena na volně stojících ocelových podpěrách se šikmými kotevními tyčemi.

Vnitřní část střechy má mobilní plachtu, která je složená nad hřištěm. Krychle se čtyřmi obrazovkami poskytuje optimální viditelnost z jakéhokoliv místa. Horní řady jsou dostupné po dvanácti jednoramenných schodištích, tvarovaných do oblouku. Vnější fasády sestává z eloxovaného tahokovu, který je transparentím opláštěním kolem tepelné skořápky vnitřních prostor.
Stadion je zahalen do národních barev Polska a zesiluje tak identifikaci konstrucke jako význačné stavby. 









Další zajímavé fotografie, vizualizace i virtuální prohlídku naleznete na stránkách fotbalove stadiony.cz.
Stránky stadionu: www.stadionnarodowy.org.pl



Video z průběhu stavby:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz