Gočárovo rodiště má nového majitele

Gočárovo rodiště má nového majitele

(12. 2. 2018) Zámek v Semíně opraví

   
 
 
 
 

Gočárovo rodiště má nového majitele

(ČTK) - Nový majitel zchátralého barokního zámku s pivovarem v Semíně na Pardubicku památku opraví a otevře veřejnosti. Na její záchranu si dává nejméně pět let. ČTK to řekl Jan Kvasnička ze společnosti Danup - Invest, která objekt vlastní. V zámku se narodil architekt Josef Gočár. Jeho stavby patří k vrcholům české moderní architektury.

V rozsáhlém objektu by jednou mohla být restaurace, ubytovna, luxusnější apartmány, pivovar i muzeum věnované Gočárovi. "Nejdřív nás čeká zpracování stavebně-historického průzkumu, potom aspoň opravit střechy. Následovat bude projekt. Také záleží na tom, zda bude možné čerpat evropské dotace," ř
ekl Kvasnička.

Barokní zámek v Semíně pochází z 16. století. Na konci 17. století k němu přibyl pivovar, v kterém se vařilo pivo více než 200 let. Jedním ze sládků byl otec Josefa Gočára. Pivovar stále skrývá původní technologie.

Posledním majitelem byl Jindřich Dvořák, který neprosperující pivovar v roce 1926 zavřel. Poté objekty, jež postupně chátraly, využíval jako sklady pardubický a chrudimský pivovar, byly v něm i byty.

Asi před čtvrt stoletím měl zámek s pivovarem majitelů víc. Společníci se neshodli na opravách a zůstal jen jeden vlastník, který památku přepsal na syna. Společně se pak rozhodli ji prodat. V minulosti o koupi uvažovala i obec, ale s malým rozpočtem si na opravy a správu rozsáhlé stavby netroufla.

Oprava semínského zámku bude jednou z očekávaných investic cestovního ruchu v okolí kladrubského hřebčína, který usiluje o zapsání na seznam UNESCO. Při rostoucím počtu návštěvníků hřebčína nebudou postupně stačit ubytovací a stravovací kapacity v okolí.

Například Řečany nad Labem plánují vybudovat na severním okraji města záchytné parkoviště s velkým venkovním minigolfovým hřištěm. Odtud by mohl hřebčín organizovat projížďky do Kladrub. Nabízí se i možnost vyhlídkových lodí po Labi.

"Co se týká Pardubického kraje, velký dluh tu máme ve stavu téměř poloviny silnic druhé a třetí třídy včetně některých mostů a čeká nás také výstavba nové jízdárny pro jezdeckou školu a učiliště,"
řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o historii a fotogalerii najdete ZDE.
Fotogalerii současného stavu včetně fotografií z interiéru najdete i ZDE.

 
 
 
 
50.053139
15.519792
Gočárovo rodiště má nového majitele

Gočárovo rodiště má nového majitele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz