Gotické sklepy u Národní by se mohly stát kulturní památkou

Gotické sklepy u Národní by se mohly stát kulturní památkou

(1. 2. 2010)

 
 
 
 

Gotické sklepy u Národní by se mohly stát kulturní památkou

Archeologové připravují potřebnou dokumentaci, v únoru pak budou o návrhu jednat v NPÚ. Vyhlašování kulturních památek má na starosti ministerstvo kultury. Rozhodovací proces může trvat týdny, měsíce, ale i roky.


Praha 29. ledna (ČTK) - Gotické sklepy, které na podzim objevili archeologové na místě plánovaného Copa centra u pražské Národní třídy, by se mohly stát kulturní památkou. Usilují o to archeologové z Národního památkového ústavu (NPÚ), řekl ČTK Jaroslav Podliska z NPÚ. Prohlášení sklepů za kulturní památku by pomohlo k jejich zachování.

Archeologové nyní podle Podlisky připravují potřebnou dokumentaci, v únoru pak budou o návrhu jednat v NPÚ. Vyhlašování kulturních památek má na starosti ministerstvo kultury. Rozhodovací proces může trvat týdny, měsíce, ale i roky.

Výzkum na místě budoucího multifunkčního objektu Copa centrum nad stanicí metra Národní třída začal koncem července. Archeologové jej označují za jeden z nejdůležitějších v centru metropole v posledních letech. U Spálené ulice se jim podařilo odhalit 11 neporušených gotických sklepů domů, které zde byly zbořeny v druhé polovině 20. století.

Historie domů, které nad sklepy stály, sahá až do období založení Nového Města Karlem IV. v polovině 14. století. Mezi jejich středověkými majiteli byli například sladovník, kovář, pergameník, kloboučník, písař nebo hřebenář.

Podle vedoucího výzkumu Tomasze Cymbalaka přislíbil investor, kterým je společnost Copa Group, zachovat alespoň část sklepů. Kvůli tomu se ale musí změnit plány stavby, což je technicky poměrně náročné, řekl Podliska.

Co by mohlo ve sklepech, které dohromady zabírají plochu asi 550 metrů čtverečních, v budoucnosti být, zatím není jasné. Podle Podlisky by se daly využívat například jako vinotéka nebo reprezentativní prostory. Záležet ale bude na investorovi.

Část plochy výzkumu již archeologové předali investorovi, na části se ale vykopávky zastavily. Podle NPÚ totiž investor nesplnil dohodnuté podmínky. O pokračování výzkumu se nyní jedná. Podliska doufá, že by se archeologové mohli na plochu vrátit v druhé polovině února. Původně ale NPÚ předpokládalo, že výzkum skončí na začátku ledna.

Vědcům se díky vykopávkám podařilo například dokázat, že na zkoumané místo na pomezí Nového a Starého Města zasahovalo osídlení z 12. století. V základech zbořených domů nalezli také náhrobky z blízkého zaniklého židovského hřbitova.

Archeologové se ale dosud soustředili především na samotné výkopové práce. Po dokončení výzkumu budou všechny nálezy analyzovat několik měsíců až let.

Doplněno Stavabweb:
Autorem projektu Copa Centrum je atelier
Cigler Marani Architects .

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz