Gotthardský železniční tunel měří jako cesta z Prahy do Příbrami

Gotthardský železniční tunel měří jako cesta z Prahy do Příbrami

(12. 12. 2016) Tunel byl 11. prosince zprovozněn pro pravidelnou dopravu.

   
 
 
 
 

Gotthardský železniční tunel měří jako cesta z Prahy do Příbrami

 (ČTK) - Vybraná fakta a zajímavosti o Gotthardském železničním tunelu ve Švýcarsku, který byl 11. prosince zprovozněn pro pravidelnou dopravu a který je s délkou přes 57 kilometrů nejdelším železničním tunelem světa:

- Gotthardský železniční tunel je se svou délkou přes 57 kilometrů nejdelším tunelem světa. Dosud tento primát držel japonský železniční tunel Seikan mezi ostrovy Honšú a Hokkaidó, který je dlouhý téměř 54 kilometrů.

- Gotthardský železniční tunel je současně i nejhlubším tunelem světa. Jedná se totiž o takzvaný úpatní tunel, což znamená, že vede od úpatí hlavního hřebenu k jeho úpatí na druhé straně a vyhýbá se tak složitému stoupání do vysokých výšek. V některých místech je i 2300 metrů pod vrcholkem hory Piz Vatgira. Převýšení tunelu je minimální, maximálně vede ve výšce 550 metrů nad mořem, a je téměř bez větších zatáček.

- Tunel, označovaný za pýchu Švýcarska, prochází alpským Gotthardským masivem. Myšlenka na jeho vybudování pochází již z konce 40. let uplynulého století, jeho vybudování schválili Švýcaři v několika referendech a v roce 1996 začaly přípravné práce. V listopadu 1999 byly provedeny první odstřely a ražba skončila za velké slávy v roce 2010. Slavnostně byl otevřen letos 1. června.

- Tunel byl projektován a stavěn společností AlpTransit Gotthard AG (ATG), která je společností plně vlastněnou Švýcarskými federálními železnicemi.

- Tunel má dva tubusy o délce přes 57 kilometrů a šířce deset metrů, které jsou od sebe vzdáleny několik desítek metrů. Spolu s bočními, bezpečnostními a spojovacími tunely je podzemní systém dlouhý 152 kilometrů. V tunelu se nacházejí dvě bezpečnostní stanice, Sedrun a Faido, ve kterých je umožněn přejezd souprav do sousedního tubusu a které jsou projektovány i jako pohotovostní stanice pro nouzové opuštění vlaku.

- Při ražbě tunelu muselo na 2500 horníků, z nichž devět přišlo o život, odstranit na 13 milionů krychlových metrů horniny (nebo 28,2 milionu tun), což je například pětkrát více, než je obsah slavné Cheopsovy pyramidy. Délka 57 kilometrů je přibližně stejná, jako je cesta z Prahy do Příbrami.

- Tunel začíná na severu u města Ersfeld, na jihu v Bodiu. Cesta mezi Curychem a Milánem se má díky tunelu zkrátit o hodinu na zhruba dvě hodiny a 50 minut. Letecky stejná cesta trvá podle letového řádu 55 minut.

- Tunelem by mělo jezdit na 300 osobních a nákladních vlaků denně rychlostí až 270 kilometrů za hodinu. Také nákladní vlaky budou moci na trase jezdit rychleji, a to až 160 kilometrů za hodinu, což je dvakrát více než dosud. Cesta samotným tunelem trvá kolem 20 minut. Ekologové si od nového železničního spojení slibují snížení počtu nákladních aut, jež každoročně používají alpské silnice, až o polovinu.

- Gotthardský tunel je součástí švýcarských tunelů, jejichž výstavba má přijít asi na 370 miliard korun. Jen Gotthard samotný stál dosud 9,83 miliardy švýcarských franků (180 miliard korun). Celkově by se měly náklady vyšplhat až na 12 miliard franků.

- O první jízdu vlakem Gotthardským tunelem byl velký zájem. Počet zájemců byl 140krát vyšší, než kolik bylo nabízeno míst, a o šťastlivcích nakonec rozhodl los.

- První gotthardský tunel byl zprovozněn již v roce 1882, byl ale ve velké nadmořské výšce a železnice k němu musela vystoupat mnoha serpentinami, aby na druhé straně stejně složitě zase sestupovala. V roce 1980 byl zprovozněn dálniční tunel pod Gotthardským průsmykem. V roce 2012 švýcarská vláda rozhodla o stavbě druhého silničního tunelu pod Gotthardským masivem. Letos stavbu Švýcaři odsouhlasili v referendu.

Doplněno Stavbaweb:
www.gottardo2016.ch
SwissTravelSystem.com: Gotthard Base Tunnel
Wikipedie: Gotthardský úpatní tunel
Wikipedie: Gotthard Base Tunnel

Související články:
DELTA® v Gotthardském tunelu! 14.6.2016
Gotthardský železniční tunel 1.6.2016  
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

 
 
 
 

14. 12. 2016 08:10:27. Re: Gotthardský železniční tunel měří jako cesta z Prahy do Příb... Jitka

  Nevíte náhodou, kde skončila ta vyrubaná zemina?

14. 12. 2016 11:18:49. Re: Re: Gotthardský železniční tunel měří jako cesta z Prahy do ... Redakce

  "Švýcaři, známí pozitivním přístupem k ochraně krajiny, řešili co dělat s vytěženou zeminou. Uvádí se, že objem vytěžené hlušiny u takto dlouhého tunelu představoval pět Cheopsových pyramid v Gíze.
„Z vytěžené horniny založili tři umělé rekreační ostrůvky v Lucernském jezeře, kterému se taky říká Jezero čtyř lesních kantonů. Část materiálů byla samozřejmě použita i na práce spojené se stavbou.“ Ani kamínek tak nepřišel nazmar.

zdroj: http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/svycarsky-gotthardsky-tunel-bude-nejdelsi-na-svete-stavel-se-10-let-skoro-jako-nase-blanka--1523069

14. 12. 2016 15:30:31. Re: Re: Re: Gotthardský železniční tunel měří jako cesta z Prahy... Jitka

  Děkuji. Švýcaři holt jsou skvělí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz