Gravitační pole nevyslovitelného

Gravitační pole nevyslovitelného

(2. 12. 2022) Křest knihy Pavly Melkové a Antonyho Gormleyho se uskuteční 12. prosince od 19 hodin v Laichterově domě v Praze

 
 
 
 

Gravitační pole nevyslovitelného

Součástí křtu bude i komentovaná prohlídka Laichterova domu postaveného podle návrhu architekta Jana Kotěry jako sídlo nakladatelství Jana Laichtera.

Anotace knihy:
Publikace, kterou citlivě graficky upravil Robert V. Novák, zprostředkovává setkání dvou tvůrčích oblastí – výtvarného umění a poezie. Zachycuje dialog britského sochaře Antonyho Gormleyho a české autorky poezie Pavly Melkové, v němž se postupně vyjevuje příbuznost cíle a obou jazyků na cestě k němu. Linie slov básně i čáry kresby jsou stopami přibližování k tvaru podstaty – světa, našeho života, vztahů, situací. Jsou záznamem hledání: směřování, obkružování, překrývání, křížení, prolínání. Tahy slov poezie a tahy linií kreseb v této knize obkružují tentýž střed a odvíjejí se od stejného horizontu. Křížení stop zpřesňuje obrys. V ponoření do tahů skrze vědomí se objevuje jedna společná řeč. A v tom je smysl jejich setkání.

Publikace vychází dvojjazyčně, překladateli jsou Joshua Mensch – básně a Martin Clemens Ezra Tharp – text. Kniha se stává se důležitým příspěvkem v přiblížení tvorby Antonyho Gormleyho, o němž v českém jazyce doposud nevyšla žádná publikace, a také způsob, jakým kniha interpretuje jeho kresby, je takto knižně uchopen vůbec poprvé.

Pavla Melková – Antony Gormley, Gravitační pole nevyslovitelného / The Gravitational Field of the Inexpressible, KANT, Praha 2022, 135 stran.

-red-

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz