Groevenbeek Noord

Groevenbeek Noord

(7. 9. 2020) Soběstačné byty plné světla

   
 
 
 
 

Groevenbeek Noord

V obci Ermelo v Nizozemsku vzniklo moderní sídliště s nulovou spotřebou energie. Projekt s 39 energeticky soběstačnými byty zaujme použitými inteligentními řešeními a zároveň pečuje o životní prostředí a peněženky obyvatel. Neobvyklé řešení umožnilo efektivně prosvětlit interiér přirozeným světlem.

Energeticky soběstačné budovy
Díky vynikající tepelné izolaci budov a fotovoltaickým panelům, použitým na střechách, je sídliště v Ermelu energeticky soběstačné. Náležité zateplení stěn a energeticky superúsporná střešní okna FAKRO snadno udržují správnou vnitřní teplotu v budově, což umožňuje snížit nároky na vytápění místností v zimě a ochladit je v letním horkém počasí. Solární panely naopak umožňují dodávat bytům obnovitelnou sluneční energii, z čehož mají prospěch jejich obyvatelé, jelikož nemusí platit účty za elektřinu nebo plyn. Získává na tom také životní prostředí, protože budovy napájené sluneční energií neprodukují znečištění ze spalování fosilních paliv.

Jan van Eijsden – radní obce Ermelo, vyjádřil investorům a obyvatelům sídliště svůj vděk: „Celkem bylo předáno 39 soběstačných bytů. Velmi vám děkuji za investice do tohoto projektu. Žijte ještě více ,smart‘ než dříve. Ještě jednou vám všem děkuji.“

Fotovoltaika a střešní okna
Pro každý byt je k dispozici 23 fotovoltaických panelů, které pokrývají prakticky celou jižní část střechy. Projekt vyžadoval použití střešních oken v těsné blízkosti panelů. Okna musela splňovat nejenom vhodné tepelněizolační parametry, ale byl zde také požadavek na instalaci oken do neobvyklé střechy s fotovoltaickými panely. Za tímto účelem společnost FAKRO dodala speciálně vyrobené lemování, umožňující těsnou a estetickou montáž střešních oken. Zde užitá okna FTT U6 jsou určena zvláště pro nízkoenergetické stavby. Vyznačují se velmi dobrou energetickou účinností a řešení v nich použitá, jako například technologie thermoPro, dodatečně zvyšují jejich parametry.

Markýzy napájené sluneční energií
Markýzy AMZ Solar, namontované na střešních oknech, chrání místnosti před nahříváním a vytvářejí příjemné podmínky pro obyvatele budov v období největších veder. Jsou to „inteligentní“ markýzy, kompatibilní se systémem Smart Home. Navíc jsou tyto markýzy vybaveny solárním panelem, takže nevyžadují napájení z elektrické sítě. Využitím sluneční energie a snížením nároků na chlazení místností ještě více zvyšují ekologickou hodnotu celého projektu.

Groevenbeek Noord
Místo: Ermelo, Nizozemsko
Projekční kancelář: 4D Architecten
Realizátor: Van Wijnen Midden B. V.

Použité výrobky FAKRO:
Střešní okna FTT U6
Speciální těsnicí lemování
Elektrické markýzy AMZ Solar

podle podkladů společnosti FAKRO

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz