Grossmannova vila

(ČTK) – Město Ostrava chystá rekonstrukci památkově chráněné Grossmannovy vily z roku 1923 v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu, která byla rodinným sídlem ostravského architekta Františka Grossmanna. V minulosti se bezúspěšně pokoušelo vilu prodat, nakonec se rozhodlo, že ji opraví a využije k reprezentačním účelům. Město nyní vyhlásilo veřejnou zakázku na vytvoření projektové dokumentace, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

„Mám představu, že by ta projektová dokumentace měla být hotova nejpozději do půl roku, to znamená někdy v polovině roku 2017. Poté bychom samozřejmě vyhlásili výběrové řízení na zhotovitele té stavby, takže si myslím, že by ta vlastní rekonstrukce mohla začít někdy v roce 2018,“
uvedl Macura. Předpokládá, že náklady na renovaci by se mohly pohybovat kolem 40 milionů korun.

„Město obecně se ne úplně hezky v minulosti chovalo k památkám, které na území města jsou. Stavěly se nové baráky, staré se většinou bouraly nebo se neudržovaly. Grossmannova vila je skutečně jedním z architektonických klenotů na území města. Pokusy o její využití byly různé,“ řekl primátor.

Také město podle něj dlouho zvažovalo, jak vilu využít. Nakonec se rozhodlo, že by vila měla sloužit například pro různá jednání, ale její součástí by byly i ubytovací kapacity určené pro významné návštěvy přijíždějící do města. Macura chce o dalším fungování vily jednat i s krajem a dohodnout se na společném projektu. Město navíc už nyní muselo do vily investovat, například do její ostrahy nebo základních záchovných prací. Ročně to je kolem 100.000 až 200.000 korun.

Podobným způsobem chce město renovovat například další dvě vily ostravského stavitele Bohumila Židlického v areálu Městské nemocnice Ostrava. „Obě dvě vily byly koncem loňského roku se souhlasem města prohlášeny kulturními památkami. I v tomto případě jsme se přihlásili k tomu, že vily opravíme,“ řekl Macura. Podle něj jsou ale v podstatně lepším stavu než Gorssmannova. Město chystá investiční záměr a řeší možné využití objektů. Pravděpodobně by v nich mohly být ordinace lékařů.


Doplněno Stavbaweb:
Pro výstavbu vlastního domu a kancelářské budovy si stavebník a stavitel v jedné osobě zvolil pozemek situovaný naproti Městskému hřbitovu, vymezený ze severu tehdejší ulicí Hlavní (dnes 28. října) a z jihu ulicí Na Zapadlém. Grossmann pojal stavbu jako kompozici dvou odlišných hmot, dominantní patrové vily s přízemním horizontálně rozvinutým kancelářským domem, vzájemně propojených průjezdem. Kultivovaný, avšak velmi konzervativně řešený exteriér přecházel prostřednictvím vstupu s pozdně secesním keramickým obkladem a okenními vitrážemi doplněnými kovanými mřížemi do luxusně pojednaného interiéru. Původní prostorové uspořádání vycházelo z principu centrální dispozice s ústřední schodišťovou halou přes dvě podlaží. Vila po svém dokončení v roce 1923 vzbudila svou výstavností a honosným vybavením u ostravské veřejnosti velkou pozornost.
Po druhé světové válce zde byla umístěna mateřská školka. I přes řadu utilitárních úprav zůstal areál včetně interiérů z velké části dochován ve své autentické podobě. V současné době se připravuje rekonstrukce domu pro potřeby krajského úřadu. Od roku 1998 je vila evidována v ústředním seznamu kulturních památek.
zdroj: slavnestavby.cz:  Vlastní vila Františka Grossmanna
Podrobné informace naleznete v publikaci „Slavné vily Moravskoslezského kraje

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    To je zvláštní, jak snadno prohlásí primátor, že rekonstrukce jedné velké vily přijde na 40 milionů Kč. Za tu cenu by mohla být i vila celá nová, jen není jasné, jaké kvalitativní parametry bude obsahovat rekonstrukce nebo nová vila. Ale v každém případě jde o nejlepší dostupné materiály pro instalace, zabezpečení, povrchové úpravy i obálku budovy, i když kdoví proč? Reprezentační vila pro významné návštěvy = nejvyšší možná kvalita podlah, obkladů, lustrů, ovladačů spotřebičů, podhledů, omítek, otopných těles, nebo podlahového topení a tepelného čerpadla země-voda a zdravotechniky? Je to možné, pokud budou ovládací armatury koupelen a toalet pozlacené. Bude to pak ještě účelné, takový šejkovský luxus? Možná je to pro město pakatel, když má roční rozpočet několik set milionů. Pro 25 zbývajících milionů by se našlo daleko důležitější využití.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*