Hamleys

Když Hamleys poprvé začali v Londýně prodávat hračky, Westminster Bridge byl čerstvě otevřen pro dopravu a psal se rok 1760. Podle firmy se proto může pyšnit titulem nejstaršího hračkářství na světě a je mimo jiné i oficiálním dodavatelem hraček pro britskou královskou rodinu. Pro svůj pražský obchod, první a jediný ve střed ní Evropě, si řetězec vybral zrekonstruovanou obchodní a administrativní budovu bývalé banky na rohu ulic Na Příkopě a Panská. Rozlohou více než 6000 m2 předčí i hlavní obchodní dům značky Hamleys v Londýně a nabídne zákazníkům přes 10 000 hraček. Mnohé z nich český zákazník uvidí poprvé, ale najde zde i známé a tradiční hračky českých firem.

U prodejny, která má působit výjimečným dojmem, se očekává, že tam bude něco, co jinde není, co je zcela výjimečné, a tady se to určitě podařilo. Hamleys je známé svým zábavním konceptem prodeje a živého předvádění hraček. Originální vnitřní dekorace v podobě regálů na zboží roztodivných tvarů, například jako autobusů z Londýna, atrakce pro děti i dospělé v podobě kina, autíček, mluvícího stromu, vodního světa a uprostřed haly – opravdový velký benátský kolotoč. I interiér je po stavební stránce odlišný. Na stropě nejsou běžné celkové podhledy, ale všude plují mraky jako po obloze. A už jsme u produktů Knauf. Už jste někdy viděli mraky ze sádrokartonu? Tak tady jsou. Zatímco valný objem konstrukcí suché výstavby zůstává zákazníkovi nenápadně skryt v podobě předsazených stěn po obvodu celé prodejny v obou patrech, boků regálů se zbožím, vstupních portálů a svislých čel, mraky nad hlavou vidí každý. Evidentně z nich ale pršet nebude, snad jen kdyby se objevil kouř a spustil se poplach.

To potom naopak zcela jistě zmoknete, protože v mracích jsou kromě světel umístěny i sprinklerové hlavice automatického požárního systému. Mraků je v prodejně celkem čtyřiasedmdesát a vyskytují se v osmi základních tvarech. Na každý tvar byl zpracován vytyčovací výkres tvaru v podobě prolínajících se kružnic, dle kterého firma Mobest, a. s., vycházela při jejich realizaci. Pohyb pod mraky je bezpečný díky konstrukci jejich roštu, který tvoří zesílené profily UA, a jako závěsy slouží závitové tyče ukotvené v ocelových hmoždinkách v nosném betonu stropu. V zadní třetině prodejny je eskalátor, který kromě klasického schodiště spojuje obě patra prodejny. Kolem něj je nepravidelné svislé čelo, skoro celé ve vzduchu, nesoucí loga prodejny. A protože co je ve vzduchu, je v této prodejně převážně ze sádrokartonu, tak i celé čelo kolem otvoru je – jak jinak než opět ze sádrokartonu. Pokud prodejnou půjde pozorný divák, který nebude veškerou pozornost věnovat pouze nabízeným hračkám a atrakcím, všimne si i po obvodu nepravidelně zabudovaných skrytých dvířek různých velikostí, která dokazují, že obvod prodejny rozhodně není původní, že jsou za ním okna a další zařízení, kam je potřebný přístup, a vše je schováno za předsazenou stěnou. Na celém obvodu je do výše pohledu očí umístěna bleděmodrá tapeta s rozházenými symboly Prahy, nad ní následuje tmavomodrá malba. Takže se dá s trochou nadsázky tvrdit, že cokoli v prodejně je modré – krom betonového stropu, případně červené po bocích regálů – je sádrokarton.
A modrá barva evidentně převládá.
Milan Švůgr
Foto: Jaroslav Appeltauer


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*