Hassell: ANZ centre, Melbourne, Austrálie

Hassell: ANZ centre, Melbourne, Austrálie

(12. 1. 2011) Australská architektonická kancelář hassell zvítězila s projektem ANZ centra v kategorii interiér a vnitřní vybavení v letošní soutěži Světového festivalu architektury (world architecture festival).

 
 
 
 

Hassell: ANZ centre, Melbourne, Austrálie

Australská architektonická kancelář hassell zvítězila s projektem ANZ centra v kategorii interiér a vnitřní vybavení v letošní soutěži Světového festivalu architektury (world architecture festival).

 

Sídlo banky se nachází na nábřeží řeky Yarra. Bylo navrženo jako otevřené a prostupné pro aktivity „obyvatel“. V tomto obřím „městské areálu“ pracuje 6500 lidí a Centre ANZ je v Austrálii největší komerční administrativní budovou obsazenou jediným nájemcem.
Pro vyrovnání velkého měřítka budovy poskytl architektonický návrh příležitosti k vytvoření pracovních míst malého měřítka. Tzv. jádra (hubs), určená pro specifické úlohy v rozmezí od „hra“ po „tvoření“, jsou rozmístěná v dispozici. V centrálním atriu jsou vidět různé úrovně, jemně odstupňované od přízemí po poslední podlaží. Každá vrstva vykazuje jiný charakter, což dohromady vede k dobře pozorovatelné dynamice.
 

(vlevo) Rozličné typy jeder (hubs) v pohledu z atria
(vpravo) Pohled na jádro „tvořivost“

Jádro „tvořivost“

(vlevo) Vstupní hala a atrium
(vpravo) Pohled přes jádro „pohyb“

Jádro „pohyb“


Jádro „klick“ (stisknutí, klapnutí)

(vlevo) Jádro „hra“
(vpravo) Jádro „růst“

Jádro „růst“
Jádro „hra“

Pracovní prostor

Prostor pro setkání s klienty
Foto interiér: Earl Carter

ANZ Centre na snímku přes řeku Yarra

Foto: Peter Bennetts


Zvýšené přízemí

Druhé podlaží
Deváté podlaží
 
Řez

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz