HB Reavis pozemky po Transgasu neprodá

HB Reavis pozemky po Transgasu neprodá

(2. 12. 2019) Developer chce znovu sám stavět, opět připravuje stavbu s Jakubem Ciglerem

 
 
 
 

HB Reavis pozemky po Transgasu neprodá

(ČTK) - Developer už nechce prodat pozemek vzniklý odstraněním souboru budov Transgas u Vinohradské třídy v centru Prahy. Demolice domů ze 70. let, které stát odmítl památkově chránit, by měla být hotova do konce roku. Majitel projektu, společnost HB Reavis, se vrátil k původnímu záměru místo znovu zastavět. ČTK to dnes za firmu řekl Jakub Verner.

Architekt Jakub Cigler přepracovává projekt, který by měl zahrnovat více bytových prostor. Původně se počítalo jen s kancelářskými a komerčními prostory. Kdy by se mohlo začít stavět podle Vernera není kvůli potřebným povolením možné odhadnout.

Společnost HB Reavis v únoru oznámila, že plánuje Transgas nebo už prázdný pozemek prodat. O komplex dříve projevilo zájem i hlavní město, které chtělo budovy zachovat a přestěhovat do nich až 500 magistrátních úředníků. Zástupci metropole a majitele se však nedohodli na ceně.

"Když jsme v únoru oznamovali, že se stahujeme z pražského realitního trhu, měli jsme tři projekty: Merkuria, Radlická a Transgas. Merkurii a Radlickou jsme prodali a v případě Transgasu jsme se nedohodli na našich představách a představách investorů, kteří to chtěli tehdy koupit. Rozhodli jsme se, že to nepotřebujeme nutně prodat a pokračujeme s vlastním projektem," řekl Verner. Roli podle něj hrála i atraktivita pozemku v centru města; volných pozemků se pomalu nedostává v žádném velkém evropském městě.

"Připravujeme stavbu opět s Jakubem Ciglerem. Povolování původního projektu trvalo osm let, za tu dobu se některé věci daly vylepšit, tak jsme si řekli: vezmeme to znovu na rýsovací prkno,"
řekl Verner.

"Do konce roku bude pozemek vyčištěn a zakonzervován a bude dokončena demolice nadzemní části komplexu," řekl Verner. Odstraněny jsou věžovité domy i budova někdejšího dispečinku, která směřovala do Vinohradské třídy. Další budova, která patřila do komplexu Transgasu a těsně přiléhá k budově rozhlasu, se nedemoluje, není totiž součástí developerského projektu a HB Reavis nepatří.

"Pro Český rozhlas zřídíme průjezd do podzemních garáží. Jsme přesvědčeni, že celý prostor musí zůstat oplocen. Výstavba nového projektu bude zahájena po získání všech příslušných povolení ze strany stavebního úřadu,"
doplnil Verner.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stál kousek od Václavského náměstí. Je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky.

Související články:
Demolice budov Transgasu začne na přelomu března a dubna  20.3.2019
Praha chce budovy Transgasu  21.2.2019
Začaly přípravné práce nutné pro demolici Transgasu  18.2.2019
E15: HB Reavis prodá několik projektů v Praze včetně Transgasu  7.2.2019
Majitel souboru pražského Transgasu může budovy zbourat  4.2.2019
Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici budov Transgas  15.1.2019
Majitel budov Transgas v Praze požádal o jejich demolici  26.7.2018
Budovy Transgas nebudou památkou a majitel je může zbourat  22.11.2017
O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout  3.10.2017
Jaký bude osud Transgasu?  5.4.2017
SOS Transgas! 30.3.2017
Odborníci chtějí chránit Transgas 2.2.2017
Komplex budov Transgasu není kulturní památkou 15.12.2016
MK rozhoduje, zda budova Transagu na Vinohradské bude památkou 4.4.2016
Administrativní centrum Vinohradská 9.3.2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz