Hřbitov Suchdol

Hřbitov Suchdol

(7. 2. 2018) Studio Objektor ve spolupráci s architektem Martinem Rosou

   
 
 
 
 

Hřbitov Suchdol

Stávající areál kolem kaple sv. Václava v Praze-Suchdole našel svou možnou podobu ve výsledcích architektonické soutěže. Ta měla za cíl najít vhodné řešení veřejného prostoru s novým hřbitovem. Soutěže se zúčastnilo jedenáct ateliérů; jako vítězný ze soutěže vzešel návrh architektů Václava Šuby a Jakuba Červenky ze studia Objektor ve spolupráci s architektem Martinem Rosou.

Autorská anotace návrhu
Využíváme kvalit stávajícího charakteru místa; korun vzrostlých stromů, horizontu polního lánu, hřbitovní zdi kaple a stezky pokračující na cestě zklidnění k výhledu z Kozích hřbetů. Definujeme areál, který vyjadřuje život a smrt v celé jeho podstatě. Dominantním prvkem a jedinou kontemplační architekturou areálu zůstává kaple sv. Václava. Horizontalita, destigmatizace hřbitovního místa, práce s transparentní hřbitovní zdí a průhledy do krajiny jsou zásadními tématy návrhu.

Z hodnocení poroty
„Návrh citlivě reaguje na krajinnou situaci i širší urbanistické vazby a uměřeným způsobem je akcentuje a zhodnocuje. Historická kaple se stává pomyslným středobodem, aniž by tato její role byla zdůrazněn a nepřiměřeným monumentalizováním nebo jinými neadekvátními zásahy. Hřbitov je umístěn při jižní straně cesty a jeho kompozice reaguje jak na její průběh, tak na všudypřítomné průhledy, které jsou jednou z nejpůsobivějších kvalit vybrané lokality. Součástí návrhu je i architektonický koncept náhrobků jednotlivých hrobových míst, který zaručuje postupné vytvoření harmonického celku, jak představuje naznačená koncepce postupného rozšiřování hřbitova.“


autor: studio OBJEKTOR/ Václav Šuba a  Jakub Červenka
spolupráce: Martin Rosa
soutěž: 2017

Více informací o soutěži najdete zde: www.suchdol-hrbitov.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
50.143702
14.370265
Hřbitov Suchdol

Hřbitov Suchdol

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz