Hřbitov Suchdol

Hřbitov Suchdol

(21. 2. 2018) Ateliéry Gogolák+Grasse a IN-SITE

   
 
 
 
 

Hřbitov Suchdol

Stávající areál kolem kaple sv. Václava v Praze-Suchdole našel svou možnou podobu ve výsledcích architektonické soutěže. Ta měla za cíl najít vhodné řešení veřejného prostoru s novým hřbitovem. Soutěže se zúčastnilo jedenáct ateliérů; na druhém místě se umístil návrh autorů Ivana Gogoláka, Lukáše Grasse (Gogolák+Grasse) a Evy Jeníkové, Magdaleny Smetanové a Zuzany Bečvářové z atelieru IN-SITE.

Autorská anotace návrhu
Kaple sv. Václava je místem, kde se střetává sídlo a krajina.
Je ústředním bodem území a dominantou dálkových pohledů.
Hřbitov podtrhuje kompozici místa.
Park je místem společenského života, dějištěm obřadů, vstupem do rekreační krajiny.

Z hodnocení poroty: 
Návrh se vyznačuje výrazným konceptem, který doplňuje stávající kapli a vyváří novou a svébytnou urbanistickou strukturu. Jeho architektonické řešení je sebevědomé a nápadité, založené na postupném řazení jednotlivých částí a finálním vyznění celé kompozice do volné krajiny. Zvolené řešení má však své limity: osová kompozice projektu je sice působivá v rámci vlastního hřbitova, avšak neumožňuje zároveň výraznější optické provázání s krajinou, která je zde základní komponentou a od níž se hřbitov odděluje souvislou zdí. Otazníky vyvolává i vzhled hřbitova během postupného naplňování, které může oslabit zamýšlený výtvarný efekt celého projektu. Podmínkou zdárné realizace projektu je i zpracování architektonické koncepce jednotlivých hrobních míst, které v návrhu schází.

Autoři:
Ivan Gogolák, Lukáš Grasse (Gogolák+Grasse),
Eva Jeníková, Magdalena Smetanová, Zuzana Bečvářová (atelier IN-SITE).
soutěž: 2017

Více informací o soutěži najdete zde: www.suchdol-hrbitov.cz

Související články:

Hřbitov Suchdol – Studio Objektor ve spolupráci s architektem Martinem Rosou  7.2.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
50.143702
14.370265
Hřbitov Suchdol

Hřbitov Suchdol

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz