Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower

Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower

(4. 3. 2015) (ČTK) - Krajský úřad Olomouckého kraje v polovině února opět zrušil stanovisko památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. Hejtmanství zjistilo, že rozhodnutí magistrátních památkářů nebylo dostatečně zdůvodněno a bylo v rozporu se zákonem. Vyplývá to z dokumentů, které 3. března na svých internetových stránkách zveřejnil Klub architektů Olomoucka.

 
 
 
 

Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower

(ČTK) - Krajský úřad Olomouckého kraje v polovině února opět zrušil stanovisko památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. Hejtmanství zjistilo, že rozhodnutí magistrátních památkářů nebylo dostatečně zdůvodněno a bylo v rozporu se zákonem. Vyplývá to z dokumentů, které 3. března na svých internetových stránkách zveřejnil Klub architektů Olomoucka.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Hejtmanství stanovisko magistrátních úředníků k projektu Šantovka Tower poprvé zrušilo loni v lednu. Nové souhlasné vyjádření památkáři z magistrátu vydali loni na podzim a jejich rozhodnutí bylo důležité pro investora Šantovky, který díky tomu mohl pokračovat v přípravě záměru. O kontrolu práce olomouckých úředníků poté hejtmanství znovu požádal Národní památkový ústav (NPÚ). Nové závazné stanovisko se také liší od doporučení NPÚ, který se stavbou výškové budovy v ochranném pásmu městské památkové rezervace nesouhlasí

Krajský úřad zjistil, že nové stanovisko magistrátních památkářů připouští stavbu výškové budovy podle neexistující projektové dokumentace. Nesrovnalosti jsou ve výčtu pozemků, na nichž má budova stát. "Výrok závazného stanoviska je proto nepřezkoumatelný pro jeho nejednoznačnost a neurčitost, a tedy nezákonný," stojí v rozhodnutí krajského úřadu, podle něhož takto formulované stanovisko by ani nemohlo být podkladem pro vydání rozhodnutí o umístění stavby.



Hejtmanství upozornilo, že úředníci nezdůvodnili své rozhodnutí, proč neposuzovali vizualizace dopadu stavby výškové budovy Šantovka Tower na panorama města, které předložil NPÚ. Magistrátní památkáři podle krajského úřadu také ignorovali stanovisko Vědecké rady NPÚ. Památkáři z magistrátu podle hejtmanství nepostupovali podle zákona o státní památkové péči, když neposoudili dopad stavby na městskou památkovou rezervaci, což byla dosud obvyklá praxe. Úředníci prý zohlednili pouze unikátnost novostavby, kvalitu architektury a její vztah k zatím neexistující nové čtvrti.

"Oddělení památkové péče magistrátu je vydaným rozhodnutím krajského úřadu vázáno a bere jej na vědomí. V tuto chvíli žádné další správní řízení oddělení památkové péče v této věci nevede," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Radka Štědrá. ČTK zjišťuje, zda investor požádá magistrát o nové stanovisko.

Šantovka Tower by se díky svým 75 metrům dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby v Olomouci. S její stavbou nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Podle investorů panorama narušeno nebude.

Kvůli stavbě Šantovka Tower a administrativních budov zažalovala radnici developerská firma Office Park Šantovka. Nový územní plán stavbě vysokého domu a dalším budovám v jeho okolí bránil. Soud na konci února zrušil výškovou regulaci v této části Olomouce. Radnice ale dostala čas do konce letošního roku, aby výškovou regulaci znovu a lépe zdůvodnila.

areál Šantovka areál Šantovka areál Šantovka

Doplněno Stavbaweb:
Stavba čtvrti Šantovka, která postupně vzniká na 11 hektarech, má stát deset miliard korun. Její součástí bude obytná čtvrť, obchodní centrum a kancelářský komplex. Na projektu situovaném v areálu bývalého podniku Milo se podílí architekti z londýnského ateliéru Benoy.
www.santovka.cz
Oloucká výzva
Občané proti Šantovka Tower
Občané proti ŠTW na zastupitelstvu – Klub architektů Olomoucka
3D modely

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz