(ČTK) – Vysoké učení technické v Brně dokončilo stavbu hlavní budovy Centra nových technologií pro strojírenství (NETME Centre). Díky dotaci 220 milionů korun z evropských fondů škola získala moderně vybavené laboratoře a strojní dílnu. Vědci v nové budově prozkoumají například možnosti využití biologicky rozložitelných odpadů a zkusí vytvořit prádelní linku budoucnosti. Autorem návrhu objektu je atelier HEXAPLAN.
Vysoké učení technické v Brně má novou budovu za 220 milionů
"V budově je nebo bude umístěna řada – často unikátních – zařízení či technologií," uvedl šéf projektu NETME Petr Stehlík. Patří k nim například klimakomora, dále experimentální parní zařízení a elektronové dělo umožňující obrábění, svařování či povrchovou úpravu kovů s využitím elektronového svazku.
Vědci se zvláště zaměří na vývoj technologické jednotky pro velkokapacitní praní prádla například v hotelech, nemocnicích a průmyslových podnicích. Chtějí experimentálně prozkoumat proces, kdy špinavé prádlo je "surovinou" a čisté prádlo "produktem".
Dalším zařízením jsou experimentální fermentory, které slouží k výzkumu zpracování rozložitelných odpadů a kalů z čistíren odpadních vod. Vědci například vyzkoušejí vliv předúpravy materiálu, třeba drcení kuchyňských zbytků, na následnou produkci bioplynu. Prozkoumají také vhodné složení vstupní suroviny, například optimální podíl odpadů z údržby zeleně, kuchyňských odpadů a různých druhů komunálních a průmyslových kalů.
Ústřední budova NETME v ulici U Vodárny je pozoruhodná také po architektonické stránce. Na její opláštění využili architekti speciální materiál, který řízeně koroduje. Nakonec se koroze zastaví a materiál následně nepotřebuje žádnou údržbu.
Celé centrum NETME si vyžádalo investici 768 milionů korun. Cílem je propojit vědeckou a výzkumnou tradici fakulty strojního inženýrství s průmyslovou sférou. Centrum spolupracuje s řadou firem, v poslední době například s energetickým gigantem ČEZ.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.