Hlavní budova NETME centre

Hlavní budova NETME centre

(19. 9. 2012) (ČTK) - Vysoké učení technické v Brně dokončilo stavbu hlavní budovy Centra nových technologií pro strojírenství (NETME Centre). Díky dotaci 220 milionů korun z evropských fondů škola získala moderně vybavené laboratoře a strojní dílnu. Vědci v nové budově prozkoumají například možnosti využití biologicky rozložitelných odpadů a zkusí vytvořit prádelní linku budoucnosti. Autorem návrhu objektu je atelier HEXAPLAN.

 
 
 
 

Hlavní budova NETME centre

(ČTK) - Vysoké učení technické v Brně dokončilo stavbu hlavní budovy Centra nových technologií pro strojírenství (NETME Centre). Díky dotaci 220 milionů korun z evropských fondů škola získala moderně vybavené laboratoře a strojní dílnu. Vědci v nové budově prozkoumají například možnosti využití biologicky rozložitelných odpadů a zkusí vytvořit prádelní linku budoucnosti. Autorem návrhu objektu je atelier HEXAPLAN.


Vysoké učení technické v Brně má novou budovu za 220 milionů

"V budově je nebo bude umístěna řada - často unikátních - zařízení či technologií," uvedl šéf projektu NETME Petr Stehlík. Patří k nim například klimakomora, dále experimentální parní zařízení a elektronové dělo umožňující obrábění, svařování či povrchovou úpravu kovů s využitím elektronového svazku.

Vědci se zvláště zaměří na vývoj technologické jednotky pro velkokapacitní praní prádla například v hotelech, nemocnicích a průmyslových podnicích. Chtějí experimentálně prozkoumat proces, kdy špinavé prádlo je "surovinou" a čisté prádlo "produktem".

Objekt byl postaven podle dokumentace atelieru HEXAPLAN Objekt byl postaven podle dokumentace atelieru HEXAPLAN

Dalším zařízením jsou experimentální fermentory, které slouží k výzkumu zpracování rozložitelných odpadů a kalů z čistíren odpadních vod. Vědci například vyzkoušejí vliv předúpravy materiálu, třeba drcení kuchyňských zbytků, na následnou produkci bioplynu. Prozkoumají také vhodné složení vstupní suroviny, například optimální podíl odpadů z údržby zeleně, kuchyňských odpadů a různých druhů komunálních a průmyslových kalů.

Ústřední budova NETME v ulici U Vodárny je pozoruhodná také po architektonické stránce. Na její opláštění využili architekti speciální materiál, který řízeně koroduje. Nakonec se koroze zastaví a materiál následně nepotřebuje žádnou údržbu.

Celé centrum NETME si vyžádalo investici 768 milionů korun. Cílem je propojit vědeckou a výzkumnou tradici fakulty strojního inženýrství s průmyslovou sférou. Centrum spolupracuje s řadou firem, v poslední době například s energetickým gigantem ČEZ.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz