Horní rechle

Horní rechle

(3. 5. 2011) V Českém Krumlově začala oprava zastřešeného dřevěného mostu.
Českokrumlovské Horní rechle sloužily k zachycování a usměrňování plaveného dřeva. Spolu s podobným mostem v Lenoře jsou jedinou zachovanou památkou tohoto druhu v jižních Čechách. Pocházejí z doby kolem roku 1800.

 
 
 
 

Horní rechle

V Českém Krumlově začala oprava zastřešeného dřevěného mostu.
Českokrumlovské Horní rechle sloužily k zachycování a usměrňování plaveného dřeva. Spolu s podobným mostem v Lenoře jsou jedinou zachovanou památkou tohoto druhu v jižních Čechách. Pocházejí z doby kolem roku 1800.

Český Krumlov 2. května (ČTK) - V Českém Krumlově začala oprava zastřešeného dřevěného mostu - rechlí. Spojuje přes Vltavu městské části Nové Spolí a Plešivec. Pochází z roku 1798 a je technickou památkou. Bude stát 200.000 korun, část uhradí program regenerace městských památkových rezervací a zón. Práce mají skončit v červnu. V průběhu rekonstrukce budou rechle provizorně průchozí přes dřevěné schodiště, řekla ČTK mluvčí radnice Jitka Augustinová.

"Dřevěné předmostí bude kompletně rozebráno, ocelové nosníky budou očištěny a opětovně natřeny antikorozním nátěrem. Dřevěná konstrukce bude osazena nová, ve stejném provedení a profilaci, jako je stávající, která vykazuje vážné poruchy," popsala mluvčí. Řemeslníci podle ní při opravách částečně natřou vnější plášť mostu z nábřežní strany Plešivec.

Vzhledem k tomu, že předmostí na straně Nového Spolí kompletně rozeberou, bude most pro pěší částečně uzavřen. V uplynulých dnech ale postavili provizorní schodiště přes krajní mostní pilíř, který mohou chodci využívat po dobu opravy předmostí. Přes provizorní schody se ale obtížně dostanou cyklisti nebo maminky s kočárky.

Rechle v Novém Spolí jsou technickou památkou. Říká se jim Horní rechle. V minulosti totiž existovaly ještě Dolní rechle přes Vltavu u pivovaru, které sloužily jako jez na řece s propustí pro plavení dřeva. Horní rechle byly postaveny v roce 1798, jsou dlouhé 110 metrů, 2,7 metru široké a přes čtyři metry vysoké. Most má valbovou šindelovou střechu. Zpevněny byly v roce 1987 pomocí ocelových nosníků.

Horní rechle (Foto: Jan Sommer) Český Krumlov - krytý dřevěný most přes Vltavu (rechle) Autor: Martin Bílek
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz