Horní zámek v Panenských Břežanech

Horní zámek v Panenských Břežanech

Hlavní 11, Panenské Břežany

(22. 11. 2017) Peter Kováčik, Jiří Kryl

   
 
 
 
 

Horní zámek v Panenských Břežanech

Abatyše kláštera u sv. Jiří na Pražském Hradě nechala na přelomu 17. a 18. st. postavit Horní zámek, sloužící jako hospodářské a administrativní centrum. Současně byla vystavěna i fortna – dnes administrativní zázemí zámku. Historie Horního i Dolního zámku v Panenských Břežanech je silně poznamenána událostmi 2. světové války, kdy byly zabrány německou okupační armádou. Horní zámek se stal sídlem státního tajemníka Karla Hermanna Franka, dolní zámek obýval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Tyto historické souvislosti vedly Oblastní muzeum Praha-východ k vytvoření Památníku národního útlaku a odboje. Součástí zámeckého areálu je kaple sv. Anny, jedno z prvních děl Jana Blažeje Santini-Aichela.
Samotná rekonstrukce objektů Horního zámku a fortny spočívala v odstranění nevhodných zásahů do architektonického členění objektů z doby, kdy se tu nacházel domov důchodců. U fortny se jednalo především o přístavbu zádveří a nevhodné změny členění a rozměru okenních otvorů. Horní zámek se nacházel v podstatně horším stavu, byly zazděny některé okenní otvory, přistavěna nevhodná komínová tělesa. Byly zde použity nevhodné podlahové krytiny, krovy a stropní konstrukce poškodily dřevokazné houby a plísně. Veškeré dřevěné prvky byly prozkoumány a tesařským způsobem opraveny. Během průzkumu napadených konstrukcí byly objeveny otisky původního mansardového krovu – na komínových tělesech a zádlaby v dřevěných prvcích. Proto byl zpracován projekt na opravu mansardového krovu se dvěma páry vikýřů – volských ok. Komínová tělesa byla redukována, obnovily se okenní otvory, veškeré okenní výplně byly vyměněny za nové. Vnitřní dveřní křídla a nábytek byly repasovány, případně se vyráběly kopie pod dohledem restaurátorů. Restaurátorsky byly opravovány i omítky obou objektů.

Cena za nejlepší rekonstrukci památkového objektu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2017

Investor: Středočeský kraj
Autor a projekt: Peter Kováčik, Jiří Kryl
Dodavatel: MTStav Příbram s.r.o., EMH stavební CZ s.r.o.
Náklady: 39 323 051 Kč; dotace 22 304 186 Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

 
 
 
 
50.2129317
14.4373111
Horní zámek v Panenských Břežanech

Horní zámek v Panenských Břežanech
Hlavní 11
Panenské Břežany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.