Hotel Jalta
(2. 4. 2008)

Hotel Jalta
Hotel Jalta, Praha
Investor: Restaurace a jídelny
Autor: Antonín Tenzer
Termíny: projekt 1954-1956, uvedeno do provozu 1958
Na počátku padesátých let připomínaly válku na Václavském náměstí tři proluky, které se měly co nejdříve zastavět. Na místě původního obytného objektu, který byl v květnové revoluci roku 1945 zasažen zápalnou střelou a vyhořel vzníkl v letech 1954-58 hotel. Na přání prezidenta Antonína Zápotockého byl namísto původně plánovaného hotelu třetí kategorie postaven luxusní hotel odpovídající významu místa. Autorem objektu byl architekt Antonín Tenzer (1908-2002)
Stavba byla projektována v letech 1954-56, stavělo se tedy v pozdní etapě socialistického realismu. Jalta se ale z tzv. sorely vymanila, ideologie zde byla potlačena abstraktními formami nebo alespoň neutrálními motivy. „Hotel Jalta se stal významnou stavbou právě díky iniciativě architekta Antonína Tenzera. Ten prosadil nejen reprezentativní podobu, ale podařilo se mu přizvat a prosadit ke spolupráci umělce a vytvořit tak stavbu pojatou jako Gesamtkunstwerk. Hotel se stal důležitým architektonickým počinem své doby a právem by se jeho kvality měly zachovat či zdůraznit“, uvádí historička architektury Klára Pučerová.
Fasáda, stejně jako celá stavba a její vnitřní uspořádání, byla oceňována teoretiky architektury již ve své době. I přes monumentální výraz novostavba ctila měřítko okolní zástavby a handicap úzké parcely ve spojení s výrazně plasticky pojednanou travertinovou fasádou se podařilo architektovi opticky vyřešit užitím diagonály a odlehčením hmoty v parteru, otevřením terasy i ustupujícím posledním patrem. Diagonála se rovněž stala motivem objevujícím se v mnoha variacích v celém hotelu.
Umělci v Hotelu Jalta K vysoké úrovni stavby přispěla spolupráce s významnými výtvarníky, které vybíral sám architekt Antonín Tenzer. |
Zajímavostí budovy býval prosklený strop, kterým vnikalo denní světlo do kongresové haly Jalta I v prvním poschodí. Bohužel během rekonstrukce v devadesátých letech byly na strop položeny technologické objekty a strop je nyní pouze podsvícen umělým světlem.
Ukázka z časopisu Československý svět z roku 1958: Každý pokoj má vlastní koupelnu a předsíňku a k jeho vybavení kromě přepychového moderního nábytku, záclon, koberců, obrazů apod., náleží i telefon a rozhlasový přijímač. Z celkového počtu 89 pokojů pak je 13 dvoupokojových apartment, v nichž jsou instalovány i televizory. O pohodlí turistů se stará 165 kvalifikovaných zaměstnanců, kteří ovládají alespoň 3 světové jazyky. Hotel má také vlastního kadeřníka a holiče, který je hostům k dispozici ve speciálním salónku v druhém patře. Dopravu v 7patrové budově obstarávají 2 automatické rychlovýtahy, z nichž každý je pro 6 osob. Jalta má mnoho společenských místností, které jsou k dispozici pro pořádání svatebních hostin, promocí. V přízemí je kromě restaurace a teras i hotelová hala, kde jsou návštěvníci obsluhování od 6 hodin ráno do půlnoci a odkud se po schodišti vystupuje přímo do kavárny v 1. patře. S kavárnou přímo sousedí na jedné straně denní bar, na druhé pak, podobně jako v přízemí, terasy. V suterénu je přepychově zařízená vinárna. Kromě dodávkových vozů má Jalta po vzoru ostatních evropských předních hotelů i dva osobní automobily Škoda 1201, které jsou k dispozici hotelovým hostům. |
Hotel má svůj vlastní tajný protiatomový kryt v druhém podzemním podlaží, jehož masivní betonové zdi zabraňují případnému radioaktivnímu záření. V krytu je místo pro 250 pasivních osob. Z jedné místnosti vede malá šachta do jakéhosi -3. podlaží, kde je vybudována nádrž na pitnou vodu a vodu pro nemocnici — v případě útoku na Československo. Nádrž již více než 20 let není používána. Kryt byl vyřazen ze sítě protiatomových krytů civilní ochrany v roce 1997. V počátcích provozu zde také měla své místo nemocnice pro generální štáb s tajným vchodem. Nemocnici mělo obsluhovat 30 lékařů a sester. Kromě operačního sálu se počítalo i s místností pro elektrické šoky, sádrárny, prostoru pro nemocné upoutané na lůžko, pro osoby postižené bojovými plyny i pro odpočinek personálu.
V minulosti sloužil objekt rozmanitým účelům. V 70. letech se zde provizorně usídlila ambasáda SRN, býval tu také noční klub a diskotéka v podzemních prostorách. Hotel byl po dobu své historie uznávaným a významným centrem společenských a kulturních akcí.
Jalta v průběhu své historie vystřídala mnoho majitelů. Původního investora Restaurace a jídelny v roce 1955 díky rozhodnutí Ministerstva obchodu vyměnila cestovní kancelář Čedok. Jalta v tu dobu patřila pod divizi Čedok Interhotely — spolu s hotely Esplanade či Alcron. Poté přišla kuponová privatizace a japonští investoři — Nomura Bank, cestovní kancelář Miki Travel. Roku 2003 koupila hotel společnost Flow East.
Současný majitel objektu provedl do dnešního dne v hotelu řadu rekonstrukcí. V letech 2003 až 2004 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce restaurace, konferenčního centra, lobby a pokojů v celkové výši 82 milionů korun. V roce 2007 byla dokončena nákladná rekonstrukce fasády objektu za 10 miliónů korun. Proběhla modernizace fitness centra a výtahů. V současné době se jedná o další investici ve výši 27,5 milionů Kč. Do roku 2012 by se měl hotel rozšířit o další pokoje. V úvahách je také nová konferenční místnost a wellness centrum.
Hotel Jalta, který je nedílnou součástí charakteru Václavského náměstí, oslavuje v roce 2008 padesát let od svého vzniku. Od roku 2001 až po současnost výrazně převažují klienti z Velké Británie, tvořící až 33% veškeré klientely. Další pozice patří návštěvníkům z Itálie s 13%, následované hosty z USA, Japonska a Německa.
Podle TZ Best Communication Group
Foto: tiskové materiály Best Communication Group
Základní informace o objektu
Kategorie
Komerční stavby
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

16. 8. 2022 12:33:47
Re: Dům na venkov
Krásná stavba! Je fajn, že se tam dala i ta kamna. Původně jsme se kamen kvůli rekuperaci báli, ale nakonec jsme objevili pasivní kamna od Befu a jsme moc spokojení.
16. 8. 2022 12:26:46
Re: Krbová kamna umožňují ekologické a ekonomické vytápění
Velmi dobrý článek! My jsme řešili pasivní kamna do naší novostavby. Báli jsme se problémů kvůli rekuperacím, ale nakonec se nám povedlo vybrat česká kamna do pasivního domu, která s rekuperací nemají problém.
16. 8. 2022 09:56:53
Re: První architektonická soutěž na městský bytový dům v Praze z...
Hm, takže krabice mezi brutalistním a barokním solitérem. Ale proč ne, vlastně to účinek těchto solitérů zdůrazní, nebudou si konkurovat.
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou