Hotelový resort Zuri Zanzibar

Hotelový resort Zuri Zanzibar

(18. 5. 2016) Projekt kombinuje ekologickou udržitelnost s autenticitou zanzibarské kultury.

   
 
 
 
 

Hotelový resort Zuri Zanzibar

Ostrov koření - tak se odedávna nazýval Zanzibar, proslulý pěstováním koření jako je hřebíček, skořice a muškátový oříšek. V současnosti, s rostoucím vlivem turismu, je znám především díky bílým plážím, nádherným korálovým útesům ideálním pro potápění a bohaté fauně a flóře. Zanzibar je společný název pro dva ostrovy při východoafrickém pobřeží, které omývá Indický oceán. Zuri Zanzibar Hotel & Resort vznikne na severním okraji většího z nich, který se svahilsky nazývá Unguja.

Leitmotivem architektonického návrhu Jestico + Whiles bylo vytvořit hotelový resort, který v maximální míře respektuje místní kulturu a prostředí, a to včetně využívání místních materiálů v interiérech i exteriérech. Dalším důležitým cílem projektu bylo minimalizovat spotřebu energie a zajistit co nejmenší zásah do životního prostředí.

V resortu na ploše 140 000 m2 vzniká 51 stylových (luxusních) bungalovů, 2 prostorné vily, dvě restaurace s barem, bazén, přístřešek pro cvičení jógy, který je možné využít i pro svatební obřady, a část určená pro wellness.

„Kompoziční princip resortu je postaven na hlavní vizuální ose, kterou tvoří vstupní nádvoří, recepce, restaurant, bar a průhled směřující k pláži a k restauraci s bazénem nacházející se v blízkosti útesu. Tato hlavní osa resortu je koncipována architektonicky, je pravoúhlá a geometricky komponovaná. Kontrastem k ní jsou vějířovitě se rozevírající skupiny bungalovů, přičemž každá skupina má vlastní identitu i styl zahrady, která ji obklopuje. V tom byla důležitá spolupráce se zahradními architekty, kteří navrhovali také zahrady v přední části resortu tvořící přibližně šestinu pozemku. Jejich součástí je například okrasná zahrada vhodná pro procházky a odpočinek jako zajímavá alternativa k pobytu na pláži. A dále užitková zahrada hodící se pro pěstování surovin pro místní kuchyni nebo zahrada s kořením, která odkazuje na jeden z hlavních atributů ostrova a umožní i edukaci hostů resortu v oblasti pěstování různých druhů koření,“ říká Ing. arch. Pavel Machar z Jestico + Whiles.

Bungalovy jsou koncipovány jako lehké konstrukce, pomyslně plovoucí nad terénem ve všudypřítomné zeleni. Jejich makutové střechy jsou vytvořeny z tradičního zanzibarského materiálu, který se vyrábí z listů banánovníku, zatímco střechy budov na hlavní ose jsou z dřevěných šindelí.

Mimořádná péče byla věnována interiérům. Na rozdíl od jiných resortů, které zvenku vypadají lokálně, ale uvnitř mají design korporátních hotelů, odkazuje resort Zuri na místní kulturu i v interiérech. Příkladem mohou být tradiční zanzibarské vyřezávané dveře, dekorace z lotosových květů nebo umění s africkou tematikou od místní umělkyně namalované přímo na stěnách. Při dekoraci interiérů byly využity i typické artikly ostrova z recyklovaných materiálů, které vyrábějí místní ženy.

V bungalovech je netypické i jejich vnitřní uspořádání. Na přání investora navazuje na lokální architekturu za použití kvalitních detailů evropského stylu. Vnitřní uspořádání bungalovu nepřipomíná standardní pokoj, na který jsou hosté zvyklí z většiny hotelů. Jeho prostor je maximálně vzdušný a otevřený, aby se v něm hosté cítili příjemně. Ke kompaktní dispozici bungalovu náleží i prostorná terasa, na které je možné na rozdíl od typického hotelového balkonu relaxovat v dostatečném soukromí a přitom vždy s výhledem na moře.

Resort bude fungovat naprosto soběstačně. Disponuje vlastními vrty na pozemku, využívá vodu ze studní a pomocí vlastního odsolovacího zařízení vodu čistí ozonem a posílá ji jako pitnou do resortu. Splašková a kanalizační voda je v rámci resortu schraňována, přečišťována v centrální čistírně a poté používána pro zalévání. Používá se také solární ohřev vody.
 
Velká pozornost je věnována chlazení prostor v bungalovech, které neprobíhá běžným způsobem, tedy prostřednictvím klimatizace. Prostor není chlazen celkově, ale jen lokálně. Jde o tzv. systém evening breeze, což je membrána chladící pouze postel. Díky tomu se v porovnání s tradičním chlazením spotřebovává pouze čtvrtina energie při zachování srovnatelného komfortu.

„Důležitým aspektem konceptu resortu bylo maximalizovat stávající zeleň už na úplném počátku jeho výstavby. Tento postup je vůči místní flóře mnohem šetrnější, protože na ostrově nejsou žádné školky, ze kterých lze získávat novou výsadbu. Zeleň by se musela přivézt z Jižní Afriky, není ale stejná jako ta na Zanzibaru, navíc by mohla být invazivní a ostrov rychle zamořit,“ dodává Ing. arch. Radek Teichman z Jestico + Whiles.

Kromě využívání místních surovin a místních výrobků přináší Zuri Zanzibar pracovní místa 200 až 300 obyvatelům ostrova. Na projektu se podílejí i české firmy, navržen je architekty z pražské pobočky kanceláře Jestico + Whiles, dále se na něm podílí například výrobci nábytku nebo dodavatelé zařízení pro čištění vody.

Hotelový resort Zuri Zanzibar bude dokončen v průběhu roku 2017. Investorem projektu je finanční skupina RSJ.
www.zurizanzibar.com
Video představující hotelový resort
tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz