House 19

House 19

(15. 3. 2017) Jestico + Whiles

   
 
 
 
 

House 19

House 19 je energeticky šetrný rodinný dům s nulovou uhlíkovou stopou. Nachází se v hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna a je vynikajícím příkladem současného udržitelného designu, který může skvěle fungovat i v kontextu historického města jako je Old Amersham. Důmyslná orientace stavby na pozemku, její tvar, zahrada evokující louku či využití environmentálních prvků a lokálních materiálů podtrhuje přirozenou krásu místa na dohled Chilternských kopců. Dům ocenil i Královský institut britských architektů (RIBA), který britsko-české architektonické kanceláři Jestico + Whiles udělil ocenění RIBA South Awards 2016.

House 19 zaujímá vedoucí postavení v místní zástavbě, dominuje jí ale s pokorou. Využívá tmavě mořených vertikálních desek cedrového dřeva na vnějším opláštění, speciální techniku pro zpracování křemene na venkovních zdech, střešní krytiny z tmavého zinku či akcenty cortenové oceli jako poctu místní historii a tradici. Odborné znalosti architekta i jeho vášeň pro dlouhodobě udržitelný design jsou zřejmé z kombinace jednoduchých, praktických a především trvalých konstrukčních prvků, které tvoří podstatu celého návrhu.
Mezi takové patří i yužívání sluneční energie – dvoupodlažní dům je podélnou osou orientován na východozápad, což mu umožňuje udržet teplo v interiérech i v zimě. Naopak prodloužené stínicí přesahy střech zabraňují přehřívání jižní prosklené fasády a místností v přízemí během letních měsíců. Aktivně dům generuje elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů o výkonu 4 kW, které jsou umístěné na střeše orientované na jih. Spotřebu elektrické energie přitom snižuje na minimum LED osvětlení i vysoká hladina přirozeného denního světla, kdy poptávka po umělém osvětlení není vysoká.
Okna v horním podlaží rámují výhled nejen na historickou část města, ale zároveň nabízí široké spektrum pohledů na Chilternské kopce s bukovými lesy. Denní světlo se v interiéru láme a pohrává si se slunečními paprsky, takže vnitřní atmosféra se v závislosti na denní době i ročním období neustále proměňuje.

Vytápění zajišťuje podzemní tepelné čerpadlo o výkonu 10 kW, které slouží jako jediný zdroj tepla pro nízkoteplotní podlahové vytápění a zároveň zajišťuje ohřev vody. Vzduchotěsné těžké konstrukce s vysokou tepelnou setrvačností, trojitá okna a kvalitní tepelně izolační materiály minimalizují tepelné ztráty a přirozeně snižují provozní náklady.
Výměna vzduchu probíhá přes vysoce účinný výměník s rekuperací tepla. Čerstvý vzduch zvenku se nasává na zahradě; před vstupem do domu se v zimě předehřívá a v létě ochlazuje v trubkách o celkové délce 40 metrů, které jsou umístěny v dvoumetrové hloubce pod zemí. Dvojnásobná výška stropů v centrální části domu spolu s otevíratelnými vertikálními okny na horním podlaží navíc umožňují přirozené provětrávání prostor v letních měsících.
Dešťová voda se používá pro splachování toalet, praní a zalévání zahrady. Spotřeba vody je snižována využíváním energeticky nejúspornějších spotřebičů, které jsou na trhu dostupné, a výběrem sanitární keramiky s úsporným splachovacím mechanismem.
House 19 tak reprezentuje ekologicky odpovědné stavby, které odpovídají požadavkům na bydlení v 21. století. Nabízí nejen promyšlený design a maximální využití prostor, ale také nízké náklady na provoz a údržbu díky důmyslnému využívání energeticky úsporných prvků. Představuje proto dobrý vzor pro výstavbu rodinných domů v České republice.

Tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz