HS99: CINiBA

HS99: CINiBA

(6. 12. 2012) Katowice – Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – Vědecké informační centrum a akademická knihovna Slezské univerzity v Katovicích je oficiální název instituce, která byla pro studenty a odbornou veřejnost otevřena v říjnu 2012.

 
 
 
 

HS99: CINiBA

Katowice – Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – Vědecké informační centrum a akademická knihovna Slezské univerzity v Katovicích je oficiální název instituce, která byla pro studenty a odbornou veřejnost otevřena v říjnu 2012.


Soutěž na návrh nové knihovny, vyhlášená Slezskou univerzitou v Katovicích, proběhla již roku 2002. Knihovna má sloužit jako prvotřídní didaktické zařízení pro vědecký výzkum. Flexibilita vítězného návrhu se ukázala jako jeho nejsilnější stránka, když poté, co novostavba už měla stavební povolení, byl pozměněn program a instituce měla sloužit také knihovním sbírkám Ekonomické vysoké školy. Přesto nebylo třeba měnit exteriér budovy. 

CINiBA konkretizuje plán na přestavbu kampusu, která má být uskutečněna v následujících letech. Její budova je umístěna na křížení východozápadní osy, která je páteří kampusu, a severojižní osy, která spojuje rekreační zónu u řeky s pozemky vyčleněnými pro další rozšíření kampusu. Knihovna posiluje osovou organizaci, která doposud byla vyjádřena jen chabě. FORUM, centrální univerzitní náměstí u paty knihovny, místo setkávání a shromažďování vplouvá do velkého třípodlažního atria knihovny.

Výšku knihovny určila průměrná výška budov univerzitního kampusu. Severní fasáda obrácená k Foru tuto výšku překonává. V patrech vyvýšeného bloku jsou uzavřená oddělení. Převýšení zdůrazňuje význam a funkci Fora a vede dialog se stávajícími vysokými budovami, které uzavírají východozápadní osu.

Fasády jsou obloženy červeným pískovcem v opakující se textuře, což naznačuje odpověď na režné cihly sousedních staveb bez toho, že by se použilo měřítko vlastní jednotlivým cihlám. Vnější pojednání budovy je tak abstraktním vyjádřením funkce budovy, která organizovaně skladuje knihy, a současně i pojmu tajemství, který je s knihami neodmyslitelně spojen.
Nemožnost rozeznat měřítko tak vede k tomu, že z dálky budova působí jako monolit, který postupně vyjevuje detaily: zmenšující se proporce obkladu fasády, nepravidelný řez pískovcových desek či pečlivě vnořená okna se stávají viditelnými, jak se k budově přibližujete.


Mozaika oken vrhá v noci světlo na Forum v úžasné hře, ve dne je zdrojem difúzního světla v čítárnách. Přísně introvertní interiér pater knihovny pomáhá zaměřit návštěvníkovu pozornost na knihy a zklidňuje prostor. Částečná izolace od vnějšího světa nejen ovlivňuje atmosféru uvnitř, ale také nastoluje jiný tok času, než jaký panuje v okolním městě.


Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA)
Místo: Katovice, ul. Bankowa 11a
Klient: konsorcium Slezské university a Vysoké školy ekonomické v Katovicích
Soutěžní návrh: prosinec 2002 (1. cena)
Stavební povolení: 2004
Výstavba: 2009-2011
Zastavěná plocha: 2910 m2
Obestavěný prostor: 62 560 m3
Čistá podlažní plocha: 12 273 m2
Hrubá podlažní plocha: 13 260 m2
Maximální kapacita: 2 000 000 knih
Objem knih v současnosti: 340 000 svazků (otevřené sbírky); 460 000 svazků (uzavřené sbírky)
Tým: HS99, Dariusz Herman, Piotr Smierzewski, Wojciech Subalski
Spolupráce: Rafal Sobieraj, Adam Kulesza, Jacek Moczała, Wojciech SłupczyÅ?ski
Statika: Jan Filipkowski, Joanna Jacoszek, Jerzy Rawski, Mariusz Staszewski
Foto: Jakub Certowicz a Tomasz Zakrzewski


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz