Huť architektury Martin Rajniš a 25000 Days of Memories

Huť architektury Martin Rajniš a 25000 Days of Memories

(27. 6. 2022) Architekt Martin Rajniš vydává dvě knihy

 
 
 
 

Huť architektury Martin Rajniš a 25000 Days of Memories

Vizionářský architekt a experimentátor Martin Rajniš vydává dvě knihy, které přirovnává k dvojitému granátu, k Donu Quijotovi a Sancho Panzovi. Velká a výpravná monografie Huť architektury Martin Rajniš postavená především na fotografiích a kresbách shrnuje posledních dvacet let Rajnišovy tvorby a zároveň je pohledem za obzor do budoucnosti architektury. Doplňuje ji anglický překlad životopisu 25000 Days of Memories (česky 25 000 dnů vzpomínek, Argo 2016), otevřená zpověď o drsném i drzém životě. Obě knihy vydává nakladatelství KANT.

„Ta nejzákladnější věc, která dělá architekturu architekturou, je romantickej a magickej pohled na život, na svět, na osud člověka. Bez něj se sesouvá do hrozný, ošklivý, nesnesitelný ubohosti. A co je nejhorší, lidé to často i akceptují. Naše velká kniha je voláním po magii, po kráse, po příjemných normálních stavbách, který se stávají našimi přáteli a milými spoluúčastníky našich životů. Bez tohoto vztahu je pro mě architektura nepřijatelná. Ty dvě knihy působí jako dvojitý válečný granát: jedna jeho část udělá malou dírku do pancíře, druhá uvnitř způsobí výbuch. Jsou jako Don Quijote a Sancho Panza: jeden snílek s hlavou v oblacích, druhý lidový glosátor. Obě jsou naší archou, velkou a malou, která nás nese do tajuplný budoucnosti plný zázraků, který máme v hlavách,“ říká Martin Rajniš.

Huť architektury Martin Rajniš je souhrnná obsáhlá monografie s více než pěti sty stranami velkého formátu zachycující vývoj tvorby Martina Rajniše a jeho kolegů v posledních dvaceti letech. Jednoho dne se totiž etablovaný architekt rozhodl „sesednout z tygra“, vše opustit a vydat se na několik let na cesty. Po návratu kolem roku 2000 se rozhodl hledat nové cesty tzv. přirozené architektury. Tato kniha vypráví příběh tohoto hledání. 

„Přijel jsem z cest nadšenej svobodou stavění domorodců na Papui Nový Guineji, v Africe a v Jižní Americe. V devadesátých letech jsem přes deset let s kamarádama vedl jedno z největších architektonických byr v Čechách v té době, D.A.Studio. Dělali jsme řadu velkejch projektů. A především jsme v Praze na Smíchově na místě původní zaniklý starý fabriky stavěli celou novou čtvrť města. Čím dál víc jsem ale cejtil tlak nesvobody. Při práci na podobnejch projektech nevyhnutelně přichází. Se zdrcující silou jsem cítil, jak přibejvá kompromisů a jak nabývá převahy průměrný, pragmatický a banální uvažování. Musel jsem se urvat ze řetězu. Cejtil jsem, že prostě musím sesednout z tygra. Že musím poznat svobodu. A tak jsem odjel na cesty, kde jsem strávil čtyři roky. Na malý plachetnici jsem přeplul Atlantik a kromě Antarktidy jsem byl snad všude. Když jsem se vrátil, začínalo zrovna 21. století. A mně se vrátila chuť navrhovat baráky! Jednu věc jsem ale věděl jistě: musím se pokusit dělat úplně jinou architekturu! A na to musím žít úplně jinej život...“ (Martin Rajniš)
_____________________

Huť architektury Martin Rajniš patří k nejosobitějším architektonickým kancelářím u nás. Tento fakt se promítl také do publikace, která vznikala tři roky a  která přináší přehled dosavadní práce huti. Nechybí důmyslné dřevěné stavby a konstrukce unikátní Poštovny na Sněžce, vzducholodi Gulliver v pražském DOXu či řada neopakovatelných věží a rozhleden, domů a dalších staveb, které akcentují potřebu krásy, hravosti i života v harmonii s přírodou a s respektem k jejím zákonitostem. Vedle bohatě fotograficky zdokumentovaného souhrnu všech realizací studia představuje kniha Huti architektury i vybrané projekty a také poodhaluje jejich inspirace.Fotografie a skici realizovaných i nerealizovaných staveb doprovází sám Martin Rajniš svými zcela originálními texty. Dalšími statěmi přispěli Tomáš Kosnar, Jana Tichá, Ondřej Beneš, Jakub Heidler, Oldřich Ševčík a Petr Volf. Kniha vychází česko-anglicky.

25000 Days of Memories je anglický překlad životopisu Martina Rajniše, který napsal s Magdou Šebestovou a vydal v roce 2016. Kniha se stala ihned hitem a dočkala se dvou dotisků. Ve stejnojmenné audioknize Martina Rajniše namluvil Jiří Lábus.

Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací Martin Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky ze svého života plného cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Jako buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i člověk, nýmand, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život. „Přál bych si, aby se čtenář při mým vyprávění odvázal, začal mluvit slangem a vychutnal si krásně vyslovený český nadávky, který se skví jako pralinka na dortu.“ 


Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz