Huť František - Centrum sklářského umění

Huť František - Centrum sklářského umění

 
 
 
 

Huť František - Centrum sklářského umění

(ČTK) - V Sázavě na Benešovsku si v úterý 26. listopadu lidé poprvé prohlédli opravenou sklářskou huť František, v níž příští rok na jaře začne fungovat Centrum sklářského umění. Náklady na kompletní rekonstrukci dosáhly 130 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie. Budovu zbývá ještě vybavit a nastěhovat do ní plánovanou interaktivní expozici, řekla ČTK Martina Kulhavá, ředitelka obecně prospěšné společnosti Cesty skla, jež bude centrum provozovat.


Do bývalé hutě se odpoledne trousily hloučky lidí, mezi účastníky dne otevřených dveří převažovali místní. "My to pamatujeme jako děti, my jsme tady běhali po těch trubkách a tady do toho bubnu jsme lezli, to už dnes není pravda," zavzpomínala návštěvnice Marie Černá. Podle ní je dobře, že se technickou památku podařilo zachránit. "Je to lepší, než aby to zchátralo, ale těch peněz do toho dali moře," namítla.

Záchranu hutě si vzala za cíl Nadace Josefa Viewegha, která tak chce sklářským výtvarníkům z celé republiky nabídnout prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl. Josef Viewegh, otec spisovatele Michala Viewegha, v sázavských sklárnách pracoval a byl ve městě starostou. Přál si, aby se nejstarší sázavskou huť podařilo zachránit. Založil proto nadaci a v závěti jí odkázal půl milionu korun.

Stavební práce začaly loni na podzim a v současnosti už má budova za sebou kolaudaci. "Lidé měli možnost vidět tu památku tak, jak už ji nikdy neuvidí, v takovéhle čisté podobě," podotkla Kulhavá.

Z celkové sumy 130 milionů ještě zbývá určitý obnos na pořízení technologického vybavení, jako jsou třeba sklářské pece, ale i na veškerý nábytek a mobiliář. "Návštěvníci uvidí skláře při práci, uvidí, jak se dělají formy, jak se pískuje a tak dál. A kromě toho si vše budou moci sami vyzkoušet," přiblížila budoucí fungování centra Kulhavá.

Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a pojmenoval ji po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal ale význam hutě František klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.

Doplněno Stavbaweb:
Nadace Josefa Viewegha začala s rekonstrukcí bývalé sklářské hutě František v Sázavě na Benešovsku koncem loňského roku. Chátrající technickou památku chce přeměnit v Centrum sklářského umění. Úvodní architektonickou studii vypracoval architkt Zdeněk Žilka.


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.