Indoor generation

Indoor generation

(25. 5. 2018) Pro zdravější budoucnost je potřeba změnit přístup k modernímu stavitelství

   
 
 
 
 

Indoor generation

• Současná INDOOR GENERATION tráví pobytem uvnitř budov 90 % svého času.
• Vzduch uvnitř budov může být až pětkrát více znečištěný než vzduch venku. 77 % populace si to však podle průzkumu YouGov neuvědomuje.
• Nejvíce znečištěným pokojem v domě, co se týče ovzduší, je často dětský pokoj.
• Nová studie společnosti VELUX zkoumá, jak jsou denní světlo a čerstvý vzduch pro naše zdraví důležité.


Společnost VELUX odhalila v rámci své studie INDOOR GENERATION potřebu přehodnotit návrhy na rekonstrukce budov za účelem zabránění nárůstu počtu dětí trpících astmatem nebo alergiemi. Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje hrozbu onemocnění astmatem o 40 %. Pokud s tímto faktem nezačneme okamžitě bojovat, ohrozíme tak své zdraví.

Průzkum společnosti YouGov, který je součástí studie INDOOR GENERATION, byl proveden napříč 14 zeměmi a odhalil, jak zhruba 16 000 lidí vnímá svůj život a co přispívá k jejich zdraví. Ukázal znepokojivě mylnou představu drtivé většiny lidí (77 %), kteří věří, že vzduch v interiéru je čistější nebo stejně znečištěný jako ten venkovní. Nejvíce se představa od reality lišila u výpovědí Čechů, kteří dosáhli nejhoršího skóre ze všech respondentů. Z dotázaných je o poměru znečištění vzduchu v interiéru a venku správně informováno pouze 9 % Čechů a 17 % Slováků. Průzkum rovněž odhalil nedostatečné pochopení významu přirozené ventilace.

Z dřívějšího průzkumu víme, že Evropané považují kvalitu svého domácího prostředí za důležitější než zdravou výživu nebo fyzickou aktivitu. Aktuální průzkum YouGov však odhalil velmi nízkou úroveň znalostí o tom, jak si vlastně zdravý domov vytvořit.

Peter Foldbjerg, ředitel oddělení Daylight Energy and Indoor Climate ze společnosti VELUX, říká: „Veřejné budovy jsou stejně důležité jako soukromé bydlení. Mnoho kanceláří bylo navrženo s okny, která nelze otevřít, nebo s nedostatečnou ventilací, což vedlo ke snížení výkonu zaměstnanců a zvýšení jejich absence. V budovách zůstává starý a znečištěný vzduch bez možnosti výměny. Přestože existují přesvědčivé výzkumy, které dokládají pozitivní přínos denního světla i ventilace, neexistuje zatím žádná legislativa, která by přinesla změny k lepšímu.“  

„V rámcovém návrhu zaměřeném na budovy, který byl přijat 17. dubna Evropským parlamentem, bylo schváleno, že všechny technické systémy budov musí být navrženy tak, aby v budovách optimalizovaly zdraví a pohodlí. Abychom však podpořili holistický přístup ke stavbě, potřebujeme mnohem více. Zdravotní výhody plynoucí z vylepšování interiérů našich domovů jsou vědecky dokázané. Je před námi však ještě dlouhá cesta, než pochopíme, že tyto změny nejsou jen „hezké“. Pokud dále nebudeme nic dělat, můžeme ohrozit vlastní zdraví,“ dodává.

Průzkum YouGov ukázal, že většina lidí si reálnou dobu strávenou uvnitř budovy neuvědomuje. Dvě pětiny lidí (39 %) tvrdí, že uvnitř stráví pouhých 14 hodin nebo ještě méně. Skutečnost je ale taková, že většina lidí tráví (na rozdíl od předchozích generací) až 90 % svého času zavřena v domě, často v temných, špatně větraných budovách. Skupina těchto lidí se stále zvětšuje, což vede ke vzniku tzv. INDOOR GENERATION. Jeden ze šesti lidí (15 %) připouští, že některé dny nejde vůbec ven a stráví 24 hodin uvnitř budovy. Z dotázaných si fakt, že tráví až 24 hodin denně uzavřeni doma, v práci nebo jinde, uvědomuje pouze 5 % Čechů a o něco více, avšak stále velmi málo, 10 % Slováků.

Z výzkumu vyplývá, že na zdravé prostředí uvnitř našich soukromých i veřejných budov nemůžeme zapomínat. Vzhledem k obrovskému množství času, který v budovách trávíme, je množství škodlivých látek, kterým jsou denně vystavovány děti i dospělí, až znepokojivé. V uplynulých letech byly hlavním trendem energeticky úspornější budovy. Znečištění vnitřního ovzduší se toho stalo neúmyslným důsledkem. Řešení je velmi jednoduché. Cestou je změnit myšlení již při návrhu budov. Příliš dlouho jsme upřednostňovali energetickou účinnost a přehlíželi faktory ovlivňující lidské zdraví. Chceme nyní povzbudit architekty a ty, kteří realizují rekonstrukce domů, aby základní lidské zdravotní potřeby upřednostnili a omezili tak počet lidí postižených životem v nezdravých prostorách. Domníváme se, že nejlepším způsobem, jak to udělat, je zvýšit povědomí o malých změnách, které může udělat každý, a které mohou mít skutečný dopad na kvalitu vnitřního ovzduší i zdraví. Výsledkem těchto změn bude následně i pozitivní vliv na hrubý domácí produkt (HDP) v důsledku vyšší míry docházky do škol i zaměstnání a méně návštěv u lékaře," doplňuje Peter Foldbjerg.

Sdílením studie by společnost VELUX ráda zvýšila povědomí o důležitosti projektování zdravých budov, které se budou vyznačovat možnosti kvalitní ventilace a přístupem denního světla. Ráda by vyzvala architekty i projektanty, aby v budoucnu upřednostnili větrání a správné osvětlení interiérů budov už v samém začátku, kdy začleňují stavby do městského plánu.

Níže jsou uvedeny tipy určené pro zákazníky, kteří plánují stavbu, ať už soukromou nebo veřejnou, a rádi by se řídili zásadami cirkadiánního domu.
• Pro dostatečnou ventilaci a čerstvý vzduch v domě je dobré větrat alespoň dvakrát denně.
• Umístěním oken v různých výškách jsou zajištěny ideální podmínky pro intenzivní komínový efekt.
• Dostatek denního světla v obytných částech domu bude zajištěn orientací pokojů, ve kterých zákazníci tráví většinu svého dne, na jižní stranu.
• Zdravému ovzduší v domě přispěje i omezení zdrojů vlhkosti.
• Při úklidu je dobré věnovat speciální péči čistotě koberců, anebo ještě lépe žádné nemít.

Více na www.theindoorgeneration.com

Zdroje:
• Lidé tráví 90 % svého času uvnitř budov (WHO Europe 2013 report, US Environmental Protection Agency)
• Vzduch v interiéru může být až pětkrát znečištěnější než venkovní (EPA, Arhus University, CBST)
• Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje riziko astmatu o 40 % (IBP Fraunhofer)
• Ovzduší v dětských pokojích je z celého domu znečištěné nejvíce (Danish Building Research Institute/Danish Eco Council/University of Copenhagen)
• The Circadian House, Principles and Guidelines for Healthy Homes, the VELUX Group 2013
         
Průzkum YouGov
Průzkum pro studii INDOOR GENERATION byl realizován v březnu a dubnu 2018 společností YouGov. Proběhl přibližně mezi 16 000 majiteli domů v Evropě a Americe (Velká Británie, USA, Kanada, Dánsko, Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko, Česká republika, Slovensko, Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Španělsko).

tisková zpráva VELUX
  Dokumenty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz