Iniciativa Praha – město pro lidi vyvrcholí kulatým stolem v čele s primátorer

Iniciativa Praha – město pro lidi vyvrcholí kulatým stolem v čele s primátorer

(21. 12. 2020) Diskuze s podtitulem „Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života?” proběhne 19. ledna 2021

 
 
 
 

Iniciativa Praha – město pro lidi vyvrcholí kulatým stolem v čele s primátorer

Rozsáhlý výstavní projekt Praha – město pro lidi na Smetanově nábřeží v Praze brzy po zářijovém startu postihly COVIDové restrikce. Otázky i odpovědi, na něž se jeho organizátoři zaměřují, však zůstaly. Na jednu z nejzásadnějších, která zní „Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života?”, se na webové stránce projektu www.praha-mestoprolidi.cz již nyní zamýšlí řada architektů, urbanistů, dopravních odborníků i aktivistů. Stejný podtitul bude mít i kulatý stůl, který se uskuteční 19. ledna od 16.00 za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra a prvního náměstka primátora Petra Hlaváčka. Otázky a témata kulatého stolu, pro jejichž řešení je nyní optimální doba, budou nastoleny na základě příspěvků zúčastněných osobností, navíc pořadatelé otvírají možnost přispět k diskusi i širokou veřejnost. Zájemci mohou téma otázky zpracovat formou krátké eseje (do 200 slov) a poslat na info@smetanaq.cz. Nejrelevantnějších 10 příspěvků pořadatelé natočí a zařadí mezi ostatní.  


„Praha jako většina světových metropolí podřídila svůj rozvoj hlavně hospodářskému růstu a nekontrolovaný byznys negativně změnil charakter Prahy. Centrum města se proměnilo v turistický skanzen, velké plochy města slouží pouze automobilům a bydlení se stává nedostupným pro většinu lidí. Epidemie, která nás drtí už podruhé v tomto roce, nám ale ukazuje, že se něco musí rychle změnit,“ říká Jozef Onderka ze společnosti SmetanaQ Events, spolupořadatel výstavy.

Interiérová část výstavy Praha – město pro lidi byla přesunuta do online prostoru a je dostupná na webu www.praha-mestoprolidi.cz. Venkovní část výstavy, která byla rozšířena o panely původně vystavené v galerii, se tak stala dynamickou součástí diskuse, lze stále zhlédnout před budovou SmetanaQ na pražském Smetanově nábřeží. Veškeré informace na www.praha-mestoprolidi.cz.

„Je tu mnoho otázek a mnoho odpovědí, a my teď zkoumáme, co změna v důsledku pandemie COVID-19, která centrum Prahy náhle vyprázdnila od statisíců turistů, přinese nebo může přinést do budoucna. Odpověď budeme znát za deset nebo možná dvacet let, ale již teď je třeba si otázky klást a spolu se zodpovědnými politiky hledat možnosti řešení a změn,” říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, druhého ze spolupořadatelů akce.

Organizátoři při přípravách oslovili jednotlivce i instituce, které se dlouhodobě zabývají tématy bydlení, sociální výstavby, gentrifikace a airbnb, správy říční dopravy, realizace plováren typu Badeschiff i říčních lázní, hospodaření s vodou ve městech, udržitelné dopravy, parkování a zkvalitnění mobility atd. Tito experti kontinuálně zpracovávají analýzy, sledují rozdílná řešení a jejich úspěšnost v zahraničí atd.  a jejich vyjádření k tématům v krátkých videosekvencích jsou nyní dostupná na webu.

Zajímavým příspěvkem k této problematice je i publikace, kterou letos připravila a vydala Galerie Jaroslava Fragnera. Architektonický průvodce Praha / Udržitelná architektura představuje přes třicet projektů, které dokazují, že i pro Prahu se stává udržitelnost silným tématem, a že pokud investor a architekt naleznou společnou řeč, může vzniknout kvalitní urbanismus, veřejný prostor nebo bytový komplex.

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 12. 2020 21:59:55. Re: Iniciativa Praha – město pro lidi vyvrcholí kulatým stolem v... arch

  Je to jiste chvalyhodna iniciativa a jsem rad, ze se vedeni mesta konecne snazi tim spravnym smerem. Bohuzel, jednou z odpovedi na otazku „Co chybí Praze, aby se stala městem s nejlepší kvalitou života?” je dostupne bydleni. Podivejte se na zebricek mest s nejvyssi kvalitou zivota, napr. Viden a Zurich, velka cast bytoveho fondu je v drzeni mesta a tim muze dostupnost bydleni regulovat. Praha toto kardinalne propalila tim, ze zprivatizovala (=rozdala) vetsinu z 200 tisic bytu, ktere vlastnila jeste v 90. letech. Bez dostupneho bydleni proste neexistuje kvalitni zivot ve meste. Obavam se, ze Praha tohle uz nikdy nedozene.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz