Iniciativa vyzývá k záchraně pardubických mlýnů pro veřejnost

Iniciativa vyzývá k záchraně pardubických mlýnů pro veřejnost

(9. 4. 2013) (ČTK) - Z automatických mlýnů v Pardubicích, které projektoval architekt Josef Gočár a v nichž skončila výroba, by se neměl v budoucnu stát areál uzavřený lidem. Vyzývá k tomu nezávislá iniciativa Mlýny městu!, která nedávno ve městě vznikla. Do debaty chce zapojit radnici i veřejnost, a to i na celostátní úrovni, řekli novinářům zástupci iniciativy.

 
 
 
 

Iniciativa vyzývá k záchraně pardubických mlýnů pro veřejnost

(ČTK) - Z automatických mlýnů v Pardubicích, které projektoval architekt Josef Gočár a v nichž skončila výroba, by se neměl v budoucnu stát areál uzavřený lidem. Vyzývá k tomu nezávislá iniciativa Mlýny městu!, která nedávno ve městě vznikla. Do debaty chce zapojit radnici i veřejnost, a to i na celostátní úrovni, řekli novinářům zástupci iniciativy.


"Nejde o petici nebo nějakou nátlakovou akci, ale o výzvu k diskusi o budoucnosti automatických mlýnů,"
uvedl František Václavík.

Automatické mlýny, podle původních majitelů nazývané také Winternitzovy mlýny, vznikly v letech 1910 až 1925 a patří k dominantám města. Stavbu inspirovanou anglosaskou architekturou charakterizuje režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Za první republiky silo a levé křídlo propojil prampouch, zděný rozpěrný oblouk, a některé části ozdobila atika, která vypadá jako hradní cimbuří. V 60. letech levé křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, která se snaží respektovat původní stavbu. V areálu jsou ještě další stavby, které do architektonického konceptu nezapadají. Nyní mlýny vlastní firma GoodMills Česko, která je součástí rakouského koncernu.

Podle architekta Ondřeje Teplého je nutné o osudu a využití památkově chráněné budovy vést diskusi již nyní, aby se zamezilo jejímu poničení. Upozornil na další významné průmyslové areály, které po ukončení výroby a prodeji zmizely, třeba továrna firmy Prokop. Jako příklad necitlivé přestavby Teplý uvedl Gočárem navržený hotel Grand, jako chátrající areál zmínil bývalý objekt Tesly.

Aktivistům leží na srdci hlavně veřejné využití mlýnů. "Chceme, aby se z nich stal veřejný prostor, nikoliv brownfield," řekla Šárka Zahálková.

Podle iniciativy je několik možností, jak areál zachránit. Mohlo by jej koupit město, které by jej nemuselo samo využívat, "osvícený" soukromý investor nebo by se mohl stát předmětem takzvaného PPP projektu, kdy se spojí veřejný subjekt a soukromý kapitál. Oživení by mohla napomoci také dotace z evropských fondů.

Na květen a červen připravuje pardubické Divadlo 29 do areálu sérii kulturních akcí. Budou mezi nimi například muzikálové představení Divadlo Gočár, které napsal Miloš Orson Štědroň, koncerty a semináře.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz