Instalace Prior na festivalu Concéntrico 08

Instalace Prior na festivalu Concéntrico 08

(16. 9. 2022) S K U L L studio

   
 
 
 
 

Instalace Prior na festivalu Concéntrico 08

Dětské hřiště Prior je atraktivním objektem ve veřejném prostoru, jehož cílem je přitáhnout pozornost a zvědavost dětí, ale také vytvořit zajímavou plastiku, která má své místo v městské krajině. Dětská hřiště jsou důležitou součástí městských čtvrtí a místem, kde se schází a tráví volný čas všechny generace. Z pohledu designu (estetiky i funkce) jsou ale mnohdy velmi zanedbaná a svým návrhem neodpovídají specifikům místní architektury.


Toto hřiště je instalováno v unikátní proluce zpřístupněné festivalem pouze pro tento ročník. Na podzim začne na pozemku stavba technologického centra navrženého proslulým architektem Kengo Kumou.

V návrhu objektu Prior využíváme poznatky neurovědních oborů a posouváme herní funkci hřiště do roviny rozvoje dětských schopností, učení a vnímání uměleckého díla. Naším cílem je pracovat s dětmi při přirozeném procesu hry.

Barevná kompozice díla je navržena s účelem výrazného působení na zrakový smysl. Přímé plné barvy kladené v nepravidelném rytmu, jedna vedle druhé, vibrují, až oči přecházejí. Návštěvník je uváděn do neobvyklé situace, která spouští adaptační proces organismu. Adaptace je klíčový mechanismus, který spojuje hru, učení a vnímání uměleckého díla.

Další úroveň hry se odehrává za pomoci brýlí s barevnými filtry. Návštěvníci mohou zakusit rozdílnou zkušenost vnímání barev a prostoru za pomoci úmyslně vyvolaného optického klamu.

Barvy v kombinaci s prostorovým schématem dráždí a vyvádí z rovnováhy lidské vnímání. Náš mozek se orientuje v prostoru na základě priorů. Ty si lze představit jako kotevní body, které si utváříme pomocí našich smyslů jako je zrak, hmat nebo sluch. Okolo těchto kotevních bodů si pak utváříme naši představu o stavu fyzického světa (obraz světa kolem nás si mozek do velké míry domýšlí). Pokud je tento obraz odlišný od skutečnosti, mluvíme o predikční chybě. Mozek si tento stav může uvědomit a dává impuls k nové interpretaci okolního světa.

Záměrem instalace je stimulovat fyzický a mentální aparát tak, aby v neobvykle vyšší míře spouštěl proces predikčních chyb a tím vyváděl účastníka za hranici komfortní zóny. Z poznatků výzkumu o procesech učení pramení fakt, že právě za hranicí komfortní zóny je učení násobně efektivnější.
                                                                                     
Instalace je navržena jako stavebnice, jež sestává ze tří základních bloků: nakloněné roviny, kvádru a krychle. Návaznost jednotlivých bloků umožňuje pohyb po hřišti. Vzniká tak obdoba “opičí dráhy”, tedy prolézačky, jež slouží jako herní prvek. Rozměry bloků jsou optimálně navrženy vzhledem k proporcím dětské figury.

Modulární charakter instalace umožňuje úpravu kompozice dle konkrétního prostoru.

Materiály:
překližka – plošný materiál
dřevěné trámky, ocelové výstuže – skrytá konstrukce

Autorská zpráva
Foto:  Bet Orten, Josema Cutillas

Doplňující informace:
Concéntrico je mezinárodní festival architektury a designu v Logroňu, hlavním městě španělské provincie Rioja, který se soustředí na urbanismus a současnou architekturu. 

Studio: S K U L L studio
Autor: Matěj Hájek
Umístění projektu: Logroňo
Země projektu: Španělsko
Rok projektu: 2022
Rok dokončení: 2022
Hrubá podlahová plocha: 81,64 m²
Rozměry: 11,875 x 6,875 x 2,5 m
Náklady: 1 750 000 CZK
Klient: Concéntrico Festival
Spolupráce: Projekční a výkresová dokumentace: lilipskij studio (Daniel Lipskij, Irina Li)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz