INTEMAC – inovační centrum Kuřim
(19. 3. 2019) sdružení Atic.Z architects & engineers / Libor Žák, Leonard Hlaváč
INTEMAC – inovační centrum Kuřim
Účel objektu
Více než 5 let je v provozu specializovaný vědeckotechnický park vybavený zařízením pro sdílený výzkum a vývoj ve strojírenství. Činnost je zaměřena na šíření technického pokroku, předvádění možností pokročilých technologií, ruku v ruce s velmi přesným měřením a zkoušením pro automobilový a letecký průmysl, výrobu kolejových vozidel a zařízení pro použití v kosmickém prostoru.
Jedná se o rekonstrukci původní budovy výpočetního střediska postaveného v 70. letech 20. století. Výzkumné centrum INTEMAC je projekt realizovaný Jihomoravským krajem ve spolupráci s JIC, zájmovým sdružením právnických osob za partnerství Vysokého učení technického v Brně a významných strojírenských firem.
Původní název projektu byl Kompetenční centrum Kuřim (KCK) –obráběcí stroje, v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Centrum slouží jako sdílená výzkumně vývojová platforma.
Urbanistické a architektonické řešení
Budova INTEMAC je situována v průmyslové zóně Kuřim (TOS). Tento výrobní areál se nachází severně od Brna v návaznosti na komunikaci Brno –Svitavy. Budova je součástí vstupní zóny areálu.
Urbanistické řešení zachovává v podstatě stávající stav, který představuje pravoúhlou skladbu objektů vstupní i výrobní zóny areálu.
Původní stav byl koncipován v modulové osnově 6 x 6 m. Charakteristické jsou příčné nosné zdi, které se výrazně projevují na fasádách budovy.
Stávající budova byla navržena projekcí TOS Kuřim v roce 1978 a 1979, autor nezjištěn.
Objekt je centrem inovací. Prostředí, ve kterém klienti pracují, odpovídá tomuto záměru. Návrh byl koncipován se záměrem vytvořit prostory podporující komunikaci klientů a jejich kreativitu. Charakteristická je již vstupní část objektu, která má návštěvníka informovat o zaměření objektu. Byly vytvořeny inspirativní prostory s možností přizpůsobení konkrétním potřebám uživatelů. Výtvarné řešení fasád zohledňuje původní styl vstupní části areálu a umocňuje průmyslový charakter objektu. Užití červenohnědých režných obkladových fasádních prvků při rekonstrukci a přestavbě budovy bylo logickým krokem.
Funkční a dispoziční řešení, stavebně technické řešení
Základní kubus původní budovy měl rozměry 30,8 x 24,8 m. Ústřední plochou objektu je vnitřní halový prostor 12 x 12 m, který má výšku přes dvě podlaží. Tato místnost byla původně využívána jako počítačový sál.
Budova je dvoupodlažní, s centrálním prostorem těžké zkušebny. Nosná konstrukce budovy je zděná. Podstatným přínosem k uvolnění dispozice bylo zrušení středového sloupu v těžké laboratoři, v bývalém počítačovém sále. Zde je dokonce zrealizována nová jeřábová dráha s mostovým jeřábem. Je počítáno i s vjezdem nákladního auta a těžkého vysokozdvižného vozíku. Na těžkou laboratoř, která je uprostřed dispozice, navazují lehké laboratoře po jejím obvodu. Jsou doplněny o sklady a šatnové zázemí pro muže a ženy. Navazující vstupní prostory 1. NP zahrnují vstupní halu se schodištěm, recepcí a zádveřím. Na tyto plochy navazuje prezentační místnost pro 30 návštěvníků,přístupná přes denní místnost anebo z chodby. Sociální zařízení pro muže, ženy i vozíčkáře je součástí vstupní části. 2. NP zahrnuje pronajímatelnou kancelářskou část. Sociální zařízení je ve shodné poloze, jako v 1. NP. V tomto podlaží jsou i pomocné technické místnosti.
Zděná budova byla staticky zajištěna. Vzhledem k náročné vestavbě jeřábové dráhy s mostovým jeřábem 12,5 t do bývalého sálu výpočetního střediska přes 2 podlaží, bylo použito i sepnutí ocelovými lany. Bourané konstrukce představovali značný rozsah. Byly provedeny základy pro nosnou konstrukci jeřábové dráhy a mikropilotáž pod těžkou podlahovou deskou ústředního prostoru těžké laboratoře. Zabudovaným technologickým zařízením v podlaze je litinová upínací deska.
Novotvarem je ocelová konstrukce pultové střechy ve formě lucernového světlíku nad těžkou laboratoří. Zateplení objektu a kompletní nové podlahy s vysokou únosností byly součástí rekonstrukce. Nová vstupní část budovy má ocelovou nosnou konstrukci.
Zajímavostí technického zařízení budovy je splnění extrémního požadavku na vnitřní prostředí - tolerance ±2°C vzhledem k instalované technologii měření a přesného obrábění ve zkušebně.
Realizace získala 2. místo v přehlídce Stavba roku Jihomoravského kraje za rok 2013 v kategorii technologických a průmyslových staveb.
Autorská zpráva
Autoři: sdružení Atic.Z architects & engineers / Libor Žák, Leonard Hlaváč,
spolupráce Marie Mitysková, Pavel Tejnil
Investor: Jihomoravský kraj
Provozovatel: Intemac Solutions s. r. o.
Dodavatel: JB Stavební s. r. o.
Termíny: projekt 2010-2011, výstavba 2013
Základní rozměry: 31 x 25 m
Zastavěná plocha: 787 m2
Užitná plocha:1429 m2
Obestavěný prostor: 6126 m3
Autor fotografií: JIC
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

10. 8. 2022 17:31:27
Re: Čestmír Suška — Ocelot
Rychlá a spolehlivá pujcka. Potrebujete spolehlivou a rychlou pujcku z následujícího duvodu? Osobní pujcka? Investicní úver, Pujcka na vylepšení vašeho domova, Hypotéka, Pujcka na charitu, pujcka na konsolidaci dluhu, Komercní úver, Pujcka na vzdelání, Pujcka na auto, Pujcka na majetek. Nabízíme úver od 50 000 Kc až do 30 000 000 Kc s nízkou úrokovou sazbou 3 % rocne. Kontaktujte nás ješte dnes s jakýmkoli financním úcelem a sdelte nám cástku, kterou potrebujete. Email: marcela.krejsova01@gmail.com Nebo WhatsApp: +420608987486
7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.