Interiér bytu v centru Prahy

Interiér bytu v centru Prahy

Praha 1

(28. 2. 2018) boq architekti

   
 
 
 
 

Interiér bytu v centru Prahy

Oslovila nás klientka, která se právě vrátila z několikaletého pobytu ve Francii. Pořídila si byt před rekonstrukcí v centru Prahy, který bude sloužit jako útočiště při jejích častých pracovních cestách do zahraničí. Základní dispoziční řešení jsme měli možnost z malé části ještě ovlivnit. Na vstupní prostor do bytu navazuje chodba, ze které je umožněn přístup jak do ložnice s velkorysou koupelnou a přidruženou šatnou, tak do obytného prostoru s kuchyní a jídelnou. Z obývacího pokoje je přístupná druhá ložnice s vlastní koupelnou s wc.
Hlavní idea spočívá ve vytvoření jednoduchého, čistého, avšak lehce dekorativního interiéru, který do historického centra podle nás patří. Základ tvoří masivní dřevěná podlaha z přírodního dubu kladená do dvojitého rybinového vzoru a čistě bílé stěny opatřené „kazetováním“ z dekoračních lišt, stejně jako bílé stropy. V těch jsou v podhledu podsvícené čtverce, také orámované dekoračními lištami. Veškeré původní prvky, zejména dveře, které bylo možno zachovat, byly repasovány a ponechány. Do tohoto je pak jako moderní prvek – krystal – vložen ostrůvek z corianu v barvě antracitu. Do tohoto základu jsme potom ladili mobilní nábytek, který odráží vkus klientky.
Vzhledem k tomu, že byt slouží jako přestupní stanice při pracovních cestách, který bude využívat klientka jak sama, tak někdy i s kolegy, byly kladeny nároky zejména na reprezentativnost všech prostor. Kuchyně byla navržena jako ostrůvková, přičemž veškeré vysoké spotřebiče jsou řazeny podél stěny místnosti. Místnost je asymetrická, čehož jsme využili pro umístění pracovní linky se dřezem, takzvané špinavé zóny kuchyně. Špinavou zónu jsme ukryli za dvířka se speciálním kováním, které umožňuje místo otevřít a dveřní křídla zasunout do pouzdra. Běžný pracovní „nepořádek“, jako jsou varné konvice či kávovar tak lze jednoduše zavřít. Celá tato stěna působí jednotným čistým dojmem, který je umocněn použitím dekorativních lišt stejně jako na „kazetách“ po obvodu celé místnosti. Jako protipól je zde navržen ostrůvek v šedé antracitové barvě. Na ostrůvku se nachází indukční varná deska s integrovanou recirkulační digestoří. Navrhli jsme odlehčenou, asymetrickou konstrukci ostrůvku, přičemž v masivnější části podnože je vsazeno těleso digestoře a recirkulační jednotka a úložný prostor.
Obývací část je prostorná, ale není zahlcena nábytkem. Kladli jsme důraz na jednoduchost řešení, veškeré úložné prostory jsou podél jedné stěny, kde je umístěna také televize a lihový krb. U okna byla vytvořena nika, kam bude zasazen na míru vytvořený pracovní stolek s policemi (v době, kdy byly pořizovány fotografie ještě nebyl realizován). Dominantu tvoří výrazně barevná a prostorná pohovka s křeslem a taburetem.
Vstupní chodba: podél jedné stěny jsme navrhli multifunkční sestavu, v níž se schovává malá šatna, samostatné wc a prostor pro pračku a kotel a další úložný prostor v horní části. Tato sestava je, jako vložený prvek, střídmá, bez dekorativních prvků, a všechny dveře, včetně těch na wc, jsou řešeny jako skříňové a v jedné ploše.
U hlavní ložnice je velkorysá koupelna s wc a umývacím prostorem – velkou sprchou a vanou, který je osvětlen podhledem z barrisolu. S ložnicí je koupelna propojena širokým průchodem s posuvným panelem z mléčného skla. Za zmínku stojí stolek s umyvadlem, který byl vyráběn na míru.

Autorská zpráva
Foto: MgA. Tomáš Dittrich


Návrh: Boq architekti – Ing. arch. Miroslav Stach, Ing. arch. Jana Stachová


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2016

 
 
 
 
50.0878334
14.4210489
Interiér bytu v centru Prahy

Interiér bytu v centru Prahy
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz