Interiér CIIRC je z desek KNAUF

Interiér CIIRC je z desek KNAUF

Jugoslávských partyzánů 1580/3, 160 00 Praha 6

(6. 9. 2017) Použity byly desky Knauf WHITE, Knauf RED Piano a GREEN.

   
 
 
 
 

Interiér CIIRC je z desek KNAUF

Centrum vědy a technického učení, jež tvoří mimo jiné několik tradičních technických fakult, se v pražských Dejvicích rozrostl o další neméně významnou část. Koncem minulého roku zde byla dokončena stavba areálu Českého institutu informatiky a kybernetiky ((anglicky Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics, zkratkou CIIRC). Tento nový vědecký stánek byl založen v červenci roku 2013 na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) a jeho posláním je podílet se nejen na výuce studentů, ale především pomoci realizovat výzkum nových technologií a jejich přenos do reálného průmyslu. Celý komplex CIIRC najdeme v místě, kde kdysi stála Technická menza či později jedna z největších českých prodejen řetězce Billa. Zakázku získala ve výběrovém řízení „Společnost HT CZ-VCES“, kdy vedoucím společníkem byl HOCHTIEF CZ a.s. Autorem zajímavého projektu na novou budovu a rekonstrukci a dostavbu stávajících prostor bývalé menzy je kancelář Petr Franta Architekti & ASOC.

Nový institut přitáhne pozornost okamžitě díky originální fasádě své rohové budovy. Autoři projektu nové budovy z kanceláře Petr Franta Architekti & ASOC navrhli využít nový stavební a zároveň izolační prvek. Jedná se o tzv. nafukovací fasádu, kterou tvoří průhledná membránová fólie ETFE (ethylen-tetrafluorethylen) zavěšená na samostatné ocelové konstrukci. Pod ní je vnitřní skleněná fasáda.

Interiér vyrostlý z materiálů Knauf
Vnitřní prostory, kterých je celkem čtyřicet tisíc metrů čtverečních, bylo nutné rozdělit a vykonstruovat tak, aby vznikly kanceláře, přednáškové síly, výzkumná pracoviště a samozřejmě i jejich zázemí. Pro vybudování jednotlivých prostor byl použit rychlý a efektivní sádrokartonový systém Knauf. Celkem bylo na stavbě spotřebováno přes 100 tisíc metrů čtverečních desek. Na stavbě se podílelo několik realizátorů.

V převážné míře se příčky, podhledy, mezistěny a další konstrukce realizovali ze standardních sádrokartonových desek Knauf WHITE. K dalším použitým deskám patřily Knauf RED Piano a GREEN.  

Knauf RED Piano jako pasivní ochrana proti požáru
Sádrokartonové desky Knauf RED Piano se primárně používají tam, kde je zapotřebí splnit vyšší požadavky na požární odolnost. To jsou prostory jednak oddělující určité strategické místnosti, podkroví, únikové trasy, šachty nebo případně důležité nosné konstrukce. Obvykle také chrání rozvody médií, komunikace a elektrifikace. Desky RED Piano se současně používají i tam, kde je potřeba zlepšit akustické vlastnosti daného prostoru. Jsou poměrně ohebné a hodí se na konstrukce předsazených stěn, stěnových systémů i podhledů v interiéru s relativní vlhkostí do 65 % (při 20 °C).
_____
Podrobněji: Knauf RED Piano - chrání před požárem a výrazně tlumí hluk.
_____

Knauf GREEN do vlhkých prostor
Desky Knauf GREEN jsou impregnované, a proto jsou vhodné pro použití v interiéru s vyšší relativní vlhkostí do 75 %. Při kratší době do 10 hodin odolají vlhkosti až 85 % a do 2 hodin až 100 %, (měřeno během 24 hodin při   20 °C). Používají se tedy především jako konstrukční desky do umyváren, na toaletách, koupelnách, kuchyňkách apod., tedy tam, kde očekáváme vyšší vlhkost.

Standard i technické zajímavosti
Prohlídkou areálu CIRC najdeme sádrokartonové konstrukce doslova na každém kroku. V drtivé většině se jedná o standardní realizace příček, podhledů, mezistěn apod. Nicméně je tu i několik technických zajímavostí, jako jsou různé detaily, které se musely v průběhu suché stavby vyřešit. Za zmínku stojí například napojení příček na skleněnou fasádu, nebo detaily propojení nosných kulatých ocelových nosníků a sádrokartonové konstrukce. Najdou se zde také vysoké příčky v mezipatrech budov,

výtahové šachty, technická zázemí atd. Asi největším problémem na celé stavbě bylo zvládnout tak veliký objem suché stavby a s ním spojenou logistiku. Vše muselo být perfektně naplánované, ale zdá se, že konec dobrý, vše dobré. Stavba byla na začátku února 2017 kolaudována.

Více na www.knauf.cz


Český institut informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze

Investor: České vysoké učení technické v Praze
Projektant – stavební část: Technico Opava, s.r.o.
Generální dodavatel: Společnost HT CZ-VCES
Zpracovatel materiálů Knauf:
MOBEST a.s. – budova A – novostavba
SEFIKO spol. s r.o. – budova B – rekonstrukce a přístavba
FORTE BAU s.r.o.- budova B-rekonstrukce a přístavba
Dodavatel materiálů Knauf: Woodcote CZ, a.s., MPL Trading, spol. s. r. o., Baustoff + Metall Bohemia s. r. o., STAVTRANS, spol. s r. o.
Použité materiály Knauf: SDK White, Red, Green (cca 105 000 m2)

podle podkladů společnosti KNAUF

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

  Výrobci/dodavatelé

Mladoboleslavská 949

190 00 Praha 9-Kbely

Telefon +420 272 110 112

info@knauf.cz

http://www.knauf.cz

 
 
 
 
50.1041991
14.3945952
Interiér CIIRC je z desek KNAUF

Interiér CIIRC je z desek KNAUF
Jugoslávských partyzánů 1580/3
160 00 Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 9. 2017 08:47:29. Re: Interiér CIIRC je z desek KNAUF. Jitka
8. 9. 2017 10:00:44. Re: Re: Interiér CIIRC je z desek KNAUF. Karel

 
 
 
 

7. 9. 2017 08:47:29. Re: Interiér CIIRC je z desek KNAUF. Jitka

  Nevíte někdo, čím byla nahrazena ta "jedna z největších českých prodejen řetězce Billa"? Vím, že s jejím zrušením tenkrát studenti nesouhlasili, ale byly jim nabízeny jen nějaké místní obchůdky.

8. 9. 2017 10:00:44. Re: Re: Interiér CIIRC je z desek KNAUF. Karel

  V okolí jsou pod hotelem Internacional Kaufland, v ulici Československé armády je pak Albert.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz