Interiéry EOH IT Hubu

Interiéry EOH IT Hubu

(4. 5. 2020) Studio Perspektiv

   
 
 
 
 

Interiéry EOH IT Hubu

Studio Perspektiv získalo světová ocenění za interiéry EOH IT Hubu – pracovní prostory, v nichž se spojují vize o vesmíru a živoucích organismech
Tým architektů Studia Perspektiv v loňském roce dokončil technologický hub jihoafrického ICT giganta EOH. Realizace rozprostřená na dvou podlažích objektu Main Point na pražské Pankráci byla vybrána do pětice celosvětově nejlepších projektů nominovaných v kategorii Small Office of the Year na ceny Frame Awards 2020, udělované prestižním časopisem Frame. Studiu dále přinesla ocenění Winner v soutěži German Design Award 2020.

Studio vedené Jánem Antalem a Martinem Stárou v této budově již dříve realizovalo několik zadání, jež si získala uznání české odborné veřejnosti. Patří mezi ně kanceláře pro společnosti jako Arval, Trask nebo Dimension Data. Projektem EOH IT Hub na ploše 1300 m2 se architekti Studia Perspektiv rozhodli otestovat její limity. Organická forma stavby jim napomohla rozehrát tvůrčí hru asociací s živým a neživým univerzem. Autorské vize se v realizaci hmatatelně uplatňují především prvotřídním designem, který klade nekompromisní požadavek na funkčnost a kvalitní materiálové zpracování.

AUTORSKÝ KONCEPT
Architektům se podařilo zhmotnit projekt s významovou vrstevnatostí, který přesahuje všední typologii kancelářských pracovišť. Prostorovou strukturu i konceptuální uchopení definují dva zdánlivě neslučitelné přístupy. Prvním se stala mikroskopická perspektiva, jejímž předmětem je mnohobuněčný organismus, druhým pak vesmír v makroskopickém měřítku přitahující lidstvo tajemností i vizuální působivostí anorganických hmot a jevů. 

Spoluautor návrhu a jeden ze zakladatelské dvojice Studia Perspektiv Martin Stára ke konceptu dále dodává: „Napadlo nás propojit dvě protikladná měřítka. Mikroskopické a makroskopické. Aby se organismus správně vyvíjel, jeho jednotlivé buňky se potřebují dělit, růst a specializovat. Ve vesmíru zase vidíme nekonečno příležitostí a vizí. Ponechává spoustu místa pro představivost a kreativitu.“

VSAZENÍ MYŠLENKY DO PROSTORU
„Inspirovali jsme se klíčovými znaky obou měřítek. Do projektu se myšlenka průniku mikro- a makrosvěta propsala mimo jiné výskytem organických tvarů a anorganických povrchů, použitím polotransparentních stěn a volbou takřka mimozemské palety barev,“ osvětluje zasazení myšlenkového schématu do prostoru druhý z autorského dua a partnerů Studia Perspektiv, Ján Antal.

Mnohobuněčný organismus
Při pohledu shora kanceláře EOH působí jako organizovaný shluk dutin, komor, mezistěn a buněk. Z betonových stropů se snášejí mohutné antracitové útvary připomínající plástve. Dělí prostor podle důležitosti a funkce do nepravidelných komůrek o různých rozměrech. Superstrukturu pláství doplňují krystalické formy zasedacích místností a technického zázemí, které svými obrysovými tvary volně následují základní řád prostoru. Podlahy, místy vyvýšené, třídí velká prostranství na hlediště a jeviště, kavárny a kuchyně.

Skleněná fasáda budovy, rozprostřená po celé výšce v obou podlažích, přispívá k harmonickému fungování tohoto „organismu“. Umožňuje průnik denního světla a čerstvého vzduchu do jeho útrob, a to prostřednictvím pravidelně se střídajících pevných a otevíratelných okenních modulů.

Perspektivou vesmírné jachty
Odrazy, transparence, zrcadlení.  V hlavní roli září světlo a jeho vlastnosti. Ušlechtilé materiály vzbuzují dojem luxusního kosmického plavidla a jejich zrcadlivý povrch dává vyniknout prémiovým interiérovým doplňkům, z nichž některé připomínají kosmická tělesa a jevy.

Tenké liniové profily svítidel italské značky Flos, které jsou osazeny nejen ve společných prostorách a komunikacích, ale i v zasedacích místnostech a na několika pracovištích, se opticky násobí v polích nerezové podlahy a plochách černého skla. V některých místech se propíjejí do lamelového podhledu, někde podhled samy vytvářejí. Na nerezový barový pult od českého výrobce Brick, jenž stojí i za řešením podlahy z téhož materiálu, se snáší třpyt svítidel kulovitého tvaru Mirror Bowl od britské značky Tom Dixon.

Dubová dýha aplikovaná pod úhlem 45 stupňů, také firmou Brick, opticky uvádí gravitaci do rozpaků a částečně simuluje svobodu pohybu ve stavu beztíže. Kuchyňské linky jsou na míru zhotoveny tak, aby jak sami architekti s nadsázkou popisují, „odolaly i nárazům kosmických těles“. Homogenní a zcela neposkvrněné pláty nerezové oceli na sebe precizně navazují. Dvířka se otevírají na dotek, úchytky jsou nadbytečné.

Velkoformátové dílce nerezové podlahy byly upraveny vodním paprskem, aby stvořily celistvou hladinu kovu. Prosklené příčky s rámy zapuštěnými do podlah a stropů ponechávají prostoru maximální průhlednost. Náležitou péči autoři věnovali také odhaleným stropům, kabeláž a technologické rozvody jsou precizně uspořádány, následují rastr svítidel a kopírují hrany jednotlivých pláství.

Realizace byla výzvou pro tvůrce samotné, zároveň je však i „hozenou rukavicí ajťákům celé galaxie“, jak architekti podotýkají. Díky využití moderních technologií se jim podařilo vytvořit reprezentativní firemní zázemí pro klienta, který jimi vládne.
 

Architekti: Studio Perspektiv, s. r. o.
Autorský tým: Ján Antal, Martin Stára
Spolupráce: Eva Schilhart Faberová, Barbora Babocká
Projekt: 2018
Realizace: 2019
Plocha: 1300 m2             
Fotografie: BoysPlayNice

tisková zpráva


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz